Do Grónska se vydal norský misionář Egede, aby tam založil nové osady. Naučil se řeč místních, a svě zkušenosti pak předával dále v rodné Evropě.
EGEDE Hans (* 11. 1. 1686, Trondenaes, souostroví Lofoty, Norsko, † 15. 11. 1758, Falster, Dánsko) – norský misionář
Přestože Vikingové podnikali poměrně časté plavby ke Grónsku, zůstával ostrov, optimisticky nazvaný Eiríkem Rudým „Zelená země“, po celá staletí stranou zájmu mořeplavců. Teprve počátkem 18. století začala nová etapa objevování a také osidlování Grónska.
Zakládání osad v Grónsku
V roce 1721 se k němu vydala nevelká výprava v čele s misionářem Hansem Egedem. Doplula k západnímu pobřeží Grónska, až na 64° 10’ severní šířky, k velkému fjordu, v němž H. Egede založil osadu a dal jí jméno Godthaab (dnešní Nuuk). Poznával život zdejších obyvatel a osvojil si způsob jejich cestování. Na kajaku se v srpnu 1723 pustil do hledání osady, kterou kdysi založili Vikingové. Vrátil se k jihovýchodu a v blízkosti nejjižnějšího bodu ostrova objevil ostrov Nanortalik. Na příkaz dánského dvora, který hodlal ovládnout Grónsko, připlul roku 1728 za Egedem s malou flotilou Klaus Pors, který se roku 1729 dostal k fjordu Amaralik a dosáhl k severnímu polárnímu kruhu, kde zřídil dočasnou osadu.
Po patnácti letech se H. Egede vrátil do Evropy. Usadil se v Kodani a stal se prvním evropským učitelem jazyka eskymáků. V misijní činnosti pokračoval jeho syn Poul. Později se při šíření křesťanství, ale i při poznávání Grónska uplatnili moravští bratři ze saského Ochranova (Herrnhutu), kteří v červenci 1733 založili nedaleko Godthaabu osadu Neuherrnhut.
Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.