Hana Svobodová: Mnohá želví centra jsou pastí na turisty

Hana Svobodová: Mnohá želví centra jsou pastí na turisty

Není rezervace jako rezervace – takové je hlavní poselství Hanky Svobodové, šéfky neziskové organizace Chráníme mořské želvy. Ta se zaměřuje na pomoc těmto plazům v jižní Asii. S Hankou jsme mluvili bezprostředně po jejím návratu z pracovní cesty na Srí Lanku. A zveme na její přednášku v Klubu cestovatelů, která se uskuteční 23. března.

V Indonésii už se Vám podařilo zachránit více než 4 miliony želv, loni začala Vaše organizace Chráníme mořské želvy pomáhat i na Srí Lance, proč?

Na Srí Lance klade vejce 5 ze 7 světových druhů mořských želv. Bohužel vím už od roku 2017, kdy jsem v zemi byla poprvé, že ochrana želv je tam velmi neefektivní. Od té doby jsme se snažili drobně pomáhat. Vedla jsem diplomovou práci, kdy moje studentka monitorovala želví centra, spolupracovali jsme s vládou na vytvoření nového zákona, ale až loni začal projekt celistvěji pojatý, který má podle mě na ochranu skutečný dopad.

Existují překážky či nástrahy, které tyto vaše bohulibé snahy brzdí a komplikují?

Největším problémem srílanské ochrany jsou zdejší soukromá „záchranná centra“. Ta jsou totiž ve skutečnosti spíše pastí pro turisty než místem ochrany ohrožených druhů. Centra vykupují vejce od pytláků, čímž podporují ilegální kradení vajec z pláží. Vylíhlé želvy dávají do bazénů, kde mláďata čekají než někdo zaplatí za to, že je vypustí do moře. Bohužel ale vypouštění často probíhá ve dne, což je pro želvy kvůli horkému písku smrtící. Navíc želvám v bazénu, pokud jsou v něm drženy delší dobu, zakrní svaly, nevyvinou se jim dostatečně plíce, nemají přirozenou potravu, a hlavně ztratí instinkt, kam se v dospělosti za 20 až 30 let vrátit naklást vejce.

Jak je možné, že taková centra fungují?

Centra jsou soukromá a dokud vydělávají, budou fungovat. Proto turisté hrají zásadní roli. Jsem si jistá, že téměř všichni, kdo jedou na Srí Lanku, chtějí vidět místní přírodu a zvířata. Jenže mořské želvy jsou přes den v moři a ne každý turista chce čekat v noci na pláži na samici, která možná přijde klást vejce. V těchto centrech s bazény mohou lidé vidět želvu kdykoli, navíc tam jsou cedule ‚záchranné centrum‘ a tak si všichni myslí, že tam pracují odborníci a pomáhají želvám. Bohužel často je opak pravdou. Kromě malých želv v centrech často spatříte i želvy takzvaně zraněné. Ne všechny opravdu zraněné jsou. Mnohdy už jsou dávno zdravé, ale je potřeba je držet, aby bylo turistům co ukazovat.

Nejširší nabídku průvodců a map Srí Lanky (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Do jakých center byste naopak doporučila chodit?

Do těch, která chrání želvy přirozeně – turisté mohou večer s červenou čelovkou na pláži pozorovat želvu klást vejce anebo vpouštění vylíhlých želv hned do moře… Čili bych doporučila především centrum Turtle Conservation Project Rekawa nebo Wildlife Turtle Project Kapuhenwala. A pokud jedete na Srí Lanku v době, kdy želvy vejce nekladou či na pláž večer nemůžete, doporučuji Green Lion project v Ambalangodě – tam jsou v bazénech skutečně jen želvy, které by v přírodě nepřežily. Malé želvy pouští hned po vylíhnutí do moře…

Rozšířil se pomyslný seznam „turtles friendly“ center po vaší nedávné návštěvě Srí Lanky?

Ano a mám z toho velkou radost. Zjistili jsme, že za poslední rok vzniklo osm vládních center na ochranu želv a ještě dalších sedmnáct míst, kde želvy chrání pobřežní hlídka. To je úžasná změna. Ochrana želv na Srí Lance tak už nejsou jen bazény, ale existují i místa, kde chrání želvy opravdu efektivně.

Co jste na ostrově během uplynulé cesty zvládli odpracovat?

Udělali jsme monitoring jednadvaceti záchranných center. Jednali jsme s úředníky z vlády a hlavně s osmnácti hotely. Všichni chtějí spolupracovat a vodit turisty do center, která chrání želvy tak, aby jim to skutečně pomáhalo. Věříme, že když do těchto center bude chodit více lidí, budou mít více peněz a ostatní centra to budou chtít dělat také tak, aby o ně turisté měli zájem. Musí se jim to vyplatit finančně. To je jediná možnost vedoucí ke změně. Provozovatelé těch „špatných“ center moc dobře vědí, že jejich činnost želvám nepomáhá.

Přijďte si poslechnout povídání Hanky Svobodové (nejen) o ochraně mořských želv. Přednáška se koná v Klubu cestovatelů 23. března od 18.30.

FB událost zde. Prodej vstupenek zde.

Hana Svobodová
Hana Svobodová

Jsou srílanské úřady a veřejnost obecně pozitivní změně nakloněni nebo jste spíše zoufalá z lhostejnosti či všeovládající korupce?

Úřady jsou velmi nakloněné. Známe několik vysoce postavených lidí z Department of Wildlife Conservation a ti právě založili ta vládní centra. Snažíme se i o vytvoření zákonu, aby každá želví rezervace musela mít licenci a pro to, aby ji získala, by musela dodržovat určitá kritéria. Bohužel politická situace na Srí Lance není příliš stabilní a tak už se vytvoření tohoto zákona táhne několik let. Pokud jde o veřejnost, tak ta neví, že dotyčná centra želvám škodí. Popravdě neví to ani většina turistů – neumíte si představit těch pozitivních zpětných vazeb v jejich návštěvních knihách. Lidé skutečně věří, že pomáhají a místní moc dobře vědí, co jim říkat, aby darovali další a další peníze. Důležité je tedy i šíření informací a vzdělávání.

Jaký dojem ve Vás teď zanechala Srí Lanka celkově? Je patrné, že se tato země stále vzpamatovává z těžké ekonomické krize?

Krize už není na ostrově téměř poznat. Možná, že tam není tolik turistů jako dříve. Ale všeho byl všude dostatek. A pokud benzín nebyl u první pumpy, tak vždy byl u druhé. Lidé jsou neskutečně milí a jsou vděční za každého, kdo jejich zemi navštíví. Původně jsme na Srí Lanku měli jet loni v létě. Jsem moc ráda, že jsme cestu posunuli. Tehdy by totiž, to jsem si jistá, ochrana přírody nebyla pro nikoho priorita.

Nadcházející přednáška v Klubu cestovatelů tedy bude převážně o vaší aktuální cestě, o vašich aktivitách v jižní Asii a o želvách?

Ano, přesně tak. Povíme Vám, co vše se zvládlo, protože toho bylo ještě mnohem více, než jsem zde prozradila. Doporučíme, kam na Srí Lance jet i čemu se raději vyhnout a proč… Zároveň to byla naše první cesta do tropů s rok a půl starou dcerou, tudíž i to byl zajímavý rozměr cesty. Z 24 dnů jsme měli 4 dny volna a zvládli jsme navštívit i národní park, hory a čajovou plantáž 🙂

Chráníme mořské želvy z.s., to je skupina lidí, kterým záleží na mořských želvách a na přírodě obecně. Spolu s místními lidmi založili a financují dvě ochranářské skupiny v Indonésii. Společně se jim před pytláky podařilo zachránit už více než 4 miliony želv – kriticky ohrožených karet pravých a vyhynutím ohrožených karet obrovských a zelenavých. Věnují se i vzdělávání a rozvoji místních obyvatel. Projekt na zefektivnění ochrany mořských želv teď realizují také na Srí Lance. Dělají vše pro to, aby projekty mohly fungovat a dále růst. Jsou zapálení pro práci a vítají každého, kdo se chce přidat a podat pomocnou ruku.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí