Snaha najít bájná města Jižní Ameriky, vedla britského důstojníka hluboko do vnitrozemí tohoto kontinentu. Pravděpodobně však jeho smrt byla způsobena právě místními Indiány.
FAWCETT Hamilton Percy (* 1867, Devon, Anglie, † po 29. 5. 1925, patrně v indiánské osadě na řece Culuene, Brazílie) – britský důstojník, cestovatel po Jižní Americe
Vymezování hranic mezi jednotlivými jihoamerickými státy přinášelo pro geografii řadu poznatků o málo probádaných oblastech. Díky působení řady evropských geodetů a kartografů mizela další bílá místa na mapě.
V letech 1906–10 mapoval hranice mezi Bolívií a Brazílií britský plukovník Hamilton Percy Fawcett, který v minulosti sloužil u královského britského dělostřelectva v jižní Indii. Procestoval přitom oblast horního toku Madeiry, kterou Evropané poznali „díky“ španělskému dobyvateli G. Pizarrovi. Fawcett přitom pátral po zaniklých říších a záhadných kulturách, o nichž hovoří indiánské legendy. Upozorňoval současně na kruté chování Evropanů vůči jihoamerickým Indiánům.
Smrt na cestě za bájnými městy
Další návštěva v Jižní Americe upevnila Fawcettovo přesvědčení o existenci neznámých civilizací a zbytků velkých měst (na způsob Machu Picchu, objeveného roku 1911 Američanem Binghamem) uprostřed nepřístupných pralesů tropické Ameriky. Za potvrzením své teorie se vydal společně se synem Jackem a s mladým americkým geologem Raleighem Rimmelem v roce 1925 z města Cuiabá v jihozápadní Brazílii a hodlal pokračovat na sever.
Mířil se svými průvodci do pohoří Serra Formosa, k řece Xingú (až po 10° jižní šířky). Další cesta měla vést k východu, k řekám Tocantíns a São Francisco, po které se chtěli dostat k východnímu pobřeží. Poslední dopis odeslal Fawcett z místa, které nazýval Táborem mrtvého koně (11° 43’ jižní šířky a 54° 35’ západní délky), ale od té chvíle o něm nikdo neslyšel. Marně po něm pátrala záchranná expedice kapitána George Dyotta (1928), která se vydala po Fawcettových stopách z města Cuiabá k severu. Zprávy o osudech tří badatelů, kteří se v roce 1925 vydali hledat velká města v pralesích povodí řeky Xingú, se ukázaly jako mylné.
Podle dánského odborníka na kulturu indiánských etnik v rovníkové Americe A. Falk-Rønneho, který se koncem 60. let vypravil do západních oblastí Brazílie, byl plukovník Fawcett se svými průvodci zabit Indiány kmene Kalapálo v blízkosti Posto Leonardo na řece Culuene.
Legendy o neznámých kmenech (a dokonce i o příslušnících mimozemských civilizací) v neprostupných pralesích a městech, která vystavěli dříve, než vznikla kultura v Egyptě či Mezopotámii, nadále žijí v literatuře sci-fi a v dobrodružných filmech.
Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.