Gustav Adolf Fischer – lékař cestující po Africe

Gustav Adolf Fischer – lékař cestující po Africe

Poprvé se dostal do Afriky jako lékař výpravy. Později sám vedl expedice, objevoval nitro i pobřeží a mapoval dosud neznámé oblasti.

FISCHER Gustav Adolf (* 3. 3. 1848, Barmen, Německo, † 11. 11. 1886, Berlín, Německo) – německý cestovatel

Původem vojenský lékař G. A. Fischer se do Afriky dostal poprvé v roce 1876, když měl na starosti zdraví členů expedice Clemense a Gustava Denhardtů; ti se z podnětu Hamburské geografické společnosti pokusili zmapovat údolí řeky Tany (ve východní Keni). Expedice (1876–78) se ale více než o geografii starala o obchodní využitíkolonizaci oblasti.

Jezera Natron a Najwaša

Kromě zmapování dosud jen letmo známé oblasti dolního toku Tany tak bylo jejím největším úspěchem to, že získala pro Afriku G. A. Fischera. Ten se do Afriky vrátil v roce 1882, aby prozkoumal oblasti, navštívené kdysi Krapfem, ale jinak známé jen velmi zhruba.

Při svém putování z přístavu Pangani nejprve prošel mezi masivy KilimandžáraMeru, při další cestě k severu zhruba načrtl orografické schéma východní Afriky a objevil dvě jezera: slané Natron a sladké Najwaša. Pokus o proniknutí k dalšímu jezeru, o kterém slyšel, totiž Baringo (ÚThomson), se mu nezdařil. Raději se vrátil zpět na pobřeží, tentokrát o něco jižnější cestou (mj. obešel Meru z druhé strany). Zpět do Pangani se vrátil v srpnu 1883, jeho objevy ale brzy zastínil Thomson, který se do téže oblasti vydal pět měsíců před Fischerovým návratem.

S ozbrojeným dorpovedem to dál nejde

V roce 1885 Fischera najal petrohradský bankéř Junker, aby v Africe nalezl jeho bratra, cestovatele V. V. Junkera, o němž chyběly zprávy již dva roky, neboť byl na horním Nilu odříznut Mahdího povstáním. V srpnu 1885 tak Fischer vyrazil od pobřeží Indického oceánu, skrz „zemi Masajů“ (tak nazval i svůj cestopis z první expedice) přibližně stejnou cestou, jako roku 1874 Stanley.

Cestou doplnil mapu regionu (průzkum řeky Bembere) a koncem roku stanul na břehu Viktoriina jezera. Další cesta směřovala do království Buganda, ale tady vyvstaly nečekané problémy: nový král Mwanga (syn Mtesy, který kdysi přijal ÚSpekea) totiž odmítal vpustit cizince vůbec do země. Když se do ní roku 1885 pokusil proniknout britský cestovatel Hunnington, byl Buganďany zabit; Fi­scherovi byl vstup do země povolen pouze pod podmínkou, že se vzdá svého ozbrojeného doprovodu. To Fischer odmítl a musel se vrátit; přes jezero Baringo došel v červenci 1886 zpět k Indickému oceánu. Krátce po návratu domů zemřel na celkové vyčerpání.

Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: