Znáte liánu s latinským jménem Paullinia cupana? Asi ano, jen nevíte, že guarana uvedená na obalu energetických drinků pochází z plodů liány s tak nádherně žensky znějícím jménem.
Etnobotanika jako byznys
Tak jako ropné koncerny zaměstnávají paleontology, kteří podle nalezených fosilií dokáží určit, zdali je hornina vhodná k vrtu na ověření možného nového ložiska ropy, tak farmaceutické koncerny dávají práci etnobotanikům. Ti dnes, stejně tak před staletími, hledají rostliny užívané domorodými kulturami desítky, možná stovky generací. K léčbě nemocí, k vyvolání extáze, jako iniciační drogy při svým obřadech i jako „povzbuzovadla“. Takhle se objevují nejen nové léky, drogy nebo potravinové doplňky, ale i celá škála dalších rostlin komerčně využitelných substancí. Nejprve je nutné rostlinu najít, účinnou látku syntetizovat, udělat desítky testů (včetně těch na toxicitu), nechat vše schválit a pak možná, když bude dobrý marketing, uvést na trh nový produkt, který celý výzkum zaplatí a ještě zahrne výrobce nemalým ziskem. Jenže má to jedno zásadní ale. Jakmile nebude kde hledat či odejdou do hlubin historie a věčného zapomnění ti, kdož znalostmi disponují, budou moderní etnobotanici docela nahraní. To není výkřik ve stylu „chraňte amazonské pralesy“, ale rychlé shrnutí faktů. Jsou to pralesy a jejich původní obyvatelé, kdo západní civilizaci zprostředkovali informace a produkty, jež se následně převtělily do léků i potravinových doplňků.
Oko amazonského pralesa
Květenství liány známé coby guarana vypadá jako složené z lidských očí, takže není divu, že muselo vzbudit u amazonských indiánů zájem. Lucie Hrdinová ve své diplomové práci věnované této rostlině tvrdí, že název pochází ze slova „gua-rana“, což v jazyce amazonských indiánů znamená „velký strom lesa“. Biblický pochybující Tomáš by se tuto písemně tradovanou informaci pokusil vyvrátit odkazem na to, že se nejedná o strom, ale o keř s jehož jejím vzrůstem to není nikterak slavné. Dosahuje maximální výšky deseti metrů, což je několikrát méně, než je výška skutečných pralesních stromových velikánů. Alternativní verze původu názvu odkazuje na jihoamerický kmen Guaraní a i tady vládnou jisté pochybnosti, neb tito lidé sami sebe nazývali jinak a slovo „guaraní“ se objevuje až se španělskou kolonizací této oblasti. Podrobněji se o „indiánech Guarana“ rozepisuje Katolická encyklopedie díky jejich napojení na vznikající jezuitské misie. Ať už je to jakkoliv, tak guarana vešla ve známost euroatlantického světa jako hlavně „nakopávací“ substance a získává čím dál větší věhlas.
Plantáže
Jakmile se znalost o povzbuzujících účincích tohoto druhu dostala „ven z pralesa“, bylo jasné, že v sobě má obrovský obchodní potenciál. Být „ready“, vydržet dlouho a svěží (s čímž operují prodejci extáze i reklamní slogany) se zejména mezi mladými docela cení. To samozřejmě silně zvýšilo poptávku po do té doby divoce rostoucí liáně a začaly vznikat první guaranové plantáže. Pěstovat se dá podobně jako vinná réva, která je taky po opoře vinoucí se rostlinou. A stejně tak jako u révy, tak i u guarany se sklízejí plody, tzv. guaranové oříšky. Ty se zbaví bílého semenného míšku, vyloupou, drtí, po přidání vody mění na kaši až pastu.
Silnější než káva
Mezi povzbuzující látky obsažené v prášku či pastě z guarany patří vysoké procento kofeinu (několikanásobně vyšší než v kávových zrnech), theobrominu a theofylinu. Všechny tyto látky jsou využívány v lékařství a jsou rozpustné ve vodě, což je pro výrobu nábojů velmi příjemný bonus. Kofein (v silných dávkách působící jako jed) povzbuzuje srdeční činnost, zvyšuje krevní tlak a rozšiřuje cévy, což znamená vyšší prokrvení organismu a lepší práci mozku. Chvalozpěvů je na guaranu tolik, že proslavý ženšen vedle ní vypadá jako nedomrlý mladík vedle zkušeného starce. Má působit od hlavy, jako povzbuzovač myšlenek a prevence vzniku bakteriálního zubního plaku až po paty. Při zjišťování vedlejších účinků se projevila guarana jako toxická pro psy, zatímco pro člověka by měla být naprosto bezpečná. Ovšem vše je otázka množství.
Člověk se může „sjet“ i velmi silným černým čajem a taneční večírek spojený s velkou konzumací energetických nápojů s vysokým obsahem kofeinu (včetně toho z guarany) může mít za následek nepříjemné záchvaty. Nicméně fakt, že guarana je orálně užívána snad na všech kontinentech a dál a dál se hledá „guaranové“ využití, jasně naznačuje, že její dny ještě zdaleka neskončily.
Guarana je nyní hodně diskutované téma, proto se začala vyrábět a prodávat jako doplněk stravy, kterých je opravdu spousta. Také jí beru a kdybych mohl, tak doporučuju brainstart. Je to guarana+lecitin+gingobiloba a na únavu opravdu potvrzuju, ze zabírá.
Za mě jednoznačně ano. Akorát se to nemá přehánět. I tady hrozí potenciální závislost. Já si ji dávám do čaje, hlavně když potřebuju myslet :-), nebo si ji občas uvařím na cestě (jezdím s kamionem). Každopádně preferuji biokvalitu, aby byla jistota, že je to čistý přírodní prášek. Objednávám si ji na fair trade obchůdku (www.fairko.cz).
Články v okolí
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Časopis Travel Life píší cestovatelé pro cestovatele, tak CESTUJ!
Nové články
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Playa del Carmen
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.