Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Třetí největší Kanárský ostrov má téměř dokonale kruhový tvar a jeho hlavním rysem je rozmanitost. Fauna, flóra a samozřejmě i klima se mění od mírného přes subtropický až k tropickému pásu a krajina připravuje překvapení na každém kroku.
Třetí největší Kanárský ostrov má téměř dokonale kruhový tvar a jeho hlavním rysem je rozmanitost. Fauna, flóra a samozřejmě i klima se mění od mírného přes subtropický až k tropickému pásu a krajina připravuje překvapení na každém kroku.
Tejeda Roque, Bentayga a horské vesničky
Jako první základnu si vybíráme horské městečko Tejeda (1.050 mnm), strategicky umístěné ve středu ostrova. Městskou promenádu lemuje několik výtečných restaurací a kaváren. Samozřejmě s výhledem na terasová políčka pod námi a hory v čele s majestátní Roque Bentayga.
Půlhodinový výstup na posvátnou skálu vede po snadné pěšince od parkoviště. Doporučuji poté zajet do blízkých vesniček El Toscon a El Carrizal. Silnička se vine po úbočí porostlém žlutou kručinkou, trsy agáve a desítkami druhů kaktusů skoro na konec světa. V hlubokém údolí poskakuje voda v prudkých říčkách a nad ní se rýsují roztodivné stolové hory. Před námi se na skále trčí asi dvacet domků, jeden na druhém, aby obyvatelé využili každou volnou plochu pro pěstování všeho, co potřebují. Muži klábosí v taverně, ženy sklízí lahodné meruňky. Je ticho, zastavil se tu čas. V Evropě takový pocit běžné nemívám, a tak si dáváme místní vínko a nasáváme klid. Nad hlavou se neustále honí mráčky, ale ostré skály nad námi je trhají.
Oblast na západ od Tejeda je plná jeskynních obydlí. Z Artenary, kde najdeme perfektní muzeum, pokračujeme do vesničky Acusa Seca. Se svými 15 domky vytesanými do skály se krčí na okraji hlubokého údolí a je krytá povážlivě nahnutou slepencovou skálou. Tady necháváme auto a vyrážíme na 2,5 hodiny dlouhý okruh přes vesnici Acusa Verde. Zdejší jeskynní domky jsou většinou obývané domorodými zemědělci, kteří tu na svazích horko těžko pěstují, co se dá. Vesnice leží nad působivou, divokou roklí, po jejímž okraji se vine v serpentinách silnička zpět nahoru.
Roque Nublo, symbol ostrova
Nejkrásnější skály vyvrhla země při dávných sopečných činnostech na okraji hlavní kaldery, v okolí obce Ayacata. Zatímco s dětmi můžete zvládnout výstup na Roque Nublo velmi jednoduše z parkoviště Goleta, pokud máte možnost dopřát si celodenní výlet, začněte už 3 km západně od Ayacata u Hoya de la Vieja a vydejte se vzhůru mandloňovým lesem pod masivem Montana del Aserrador až do sedla, kde se připojuje klasická trasa na plošinu s bizarními skalními útvary zvanými Roque Nublo.
Pro děti: palmové háje a písečné duny
Jižní části ostrova zdobí bělostné město San Bartolomé. Tady už opouštíme sopečnou krajinu a sjíždíme do oblasti palmových hájů, z nichž nejlepší jsou v okolí vesnice Fataga. Největším lákadlem na jižním pobřeží je Palmitos Park, velmi povedená směsice botanické a zoologické zahrady, která baví děti i dospělé. Každý den se můžete těšit na představení delfínů, komentovanou přehlídků dravců a papoušků. Po čtyřech hodinách strávených v Palmitos zastavujeme v letovisku Maspalomas. Na dohled od hotelů i od moře leží stovky písečných dun, po nichž se nadšeně kloužou děti i dospělí. Malá Sahara je pro děti dostatečně velká, aby si v nich mohli udělat malou expedici. Sluníčko se sklání a barví písek do zlata. Nacházíme miniaturní vádí, a to je ideální místo pro pouštní piknik.
Historie ostrova začíná jen zdánlivě jeho dobytím Španěly. Názvy nádherných skalních útvarů a roklin nesou otisk jazyka původních obyvatel, jejichž zvyky jsou k vidění na několika archeologicky bohatých místech. Jedním z nich je i údolí Guayadeque nedaleko Aqüimes. Kromě vystavených mumií, které ukazují formu balzamování dávných obyvatel, se zde dovíte řadu zajímavostí. Dnes jsme to my, kdo cestujeme na ostrov za poznáním. Kdysi jeho místní obyvatelé také cestovali, ale na rozdíl od nás nedobrovolně. Aby ostrov mohl obchodovat se zámořím, s každou sto tunovou zásilkou zboží muselo putovat do dnešního Portorika či Dominikánské republiky pět rodin s minimálně pěti členy, aby osídlily tamní nehostinné kraje. Dnes je Gran Canaria ostrovem plný krásných překvapení pro ty, kdo se pohrouží do jeho nitra. Více na: https://www.grancanaria.com/turismo/en/ a na www.spain.info