Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Gorreana: Nejstarší čajové plantáže v Evropě s poslední evropskou továrnou na zpracování čaje
15. 6. 2022
Šárka Vacková
Zapomenuté čajové plantáže na portugalském ostrově São Miguel. Zelené! Čisté! Svěží! Krásné! Prastaré! Dechberoucí! Na přírodní bázi! A výsledný efekt?
Šálek pravého azorského čaje s příměsí přírodních podmínek a sladkou kostkou lidského přičinění, která má smysl, cestu a cíl.
Rosničky hlásí: „Tlaková výše nad Azorskými ostrovy.“
Né nadarmo ví každý turista před příletem na Azorské ostrovy, že „Chuva“ znamená portugalsky „pršet“. Tak silné a rychlé výkyvy jsem nezažila ani v Alpách. Rána vypadají nevinně, o 10 min později leje jako z konve, za 5 min se zvýší vlhkost a praží sluníčko. Vítejte na Azorských ostrovech. Naráz padne mlha, která postupně odkrývá čajový gorreanský kabát. Rozepíná knoflík za knoflíkem jako lístek za lístkem.
Azory: na hranici Evropy a Ameriky
Azory, též Azorské ostrovy jsou portugalské souostroví a nachází se asi 1500 km od Lisabonu. Ostrůvky jsou „rozprášeny“ na významné námořní trase z Evropy do Ameriky a z geogolického hlediska leží na eurasijské a severoamerické litosferické desce.
Ostrov s pořádnou dávkou zážitků
Největší z Azorských ostrovů, zelený São Miguel, představuje s úctou své turisticky neprobádané území. Na vulkanické ploše o rozměru 744,6 km² se otevírají bizarní pohledy na kráterová jezera, horké prameny, malebná údolí a na obrovská zelená políčka s čajovou esencí.
Nejširší nabídku průvodců a map Azor (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Každé turistické centrum má svého tichého konkurenta
Jako by jsi se ocitl/a na Srí Lance. Odmysli si ale turisty a zakomponuj do své představivosti všudypřítomný blankytně zářící Atlantik, barevné hortenzie s květy v průměru až 10cm, svěží lesy, jedlé květiny,kráterová jezera i oceánský vzduch.
Kamarádství na celý život
Po 30 min cestě autobusem z hlavního města Ponta Delgada vystupuji na rozcestí mezi vesnicemi Porto Formoso a Maia. Vládne zde ticho! Abych si nepřipadala tak opuštěná, vynoří se zpod zatáčky černý čtyřnohý kamarád a ukazuje mi cestu k čajovému království. Vrtí ocasem a líže mi botu. Ještě, že jsem si s sebou vzala svačinu, která se po pár jeho hltech ztrácí z igelitového pytlíku.
Vnímej všemi smysly
Černému chundeláčovi s bílými ťapkami plně důvěřuji. Jdeme klikatou silnicí a za poslední zatáčkou se přede mnou rozprostře políčko se silnými rýhami. Přicházím blíže! Ano, jsou to čajové plantáže s průchozími cestičkami. Wau! Zavírám oči, hladím dlaní lístky ve tvaru srdíčka a nadechuji se z plných plic. Vůně čaje mě vtáhne do všudypřítomného kouzla jako mávnutím kouzelného proutku.
Čaj se tu pěstuje ve výšce 150 m.n.m. a náležitě se pyšní několika „nej“:
Nejníže položené čajové plantáže na světě.
Nejstarší čajové plantáže v Evropě.
Nejbiologičtější čajové plantáže na světě.
Čaj je světově uznávaný a dostal nálepku „world class“.
Puňta (už jsem si pejska pojmenovala) kolem mě poskakuje a má radost, jak si užívám čajovou esenci. Procházím se hlubokými cestičkami. Sahám na jednotlivé čajové lístečky. Prohlížím si jejich barvu, velikost, tvrdost. Čaj Gorreana, nejstarší čaj v Evropě, je mezinárodně uznáván jako „world class“. Víte proč? Plantáže čajovníku čínského jsou vyživovány jen vodou, vzduchem, sluncem, větrem, mlhami a zeminou, která je bohatá na minerály. Žádné herbicidy! Žádné fungicidy! Žádná barviva! Žádné konzervační látky! Nemluvíme o 5 nebo 10 ha, ale o 40 ha svěžích smaragdově zelených čajových políček!
Poslední evropská čajová výrobna.
Přicházím k bílé betonové budově s nápisem „Chá Gorreana“. Čajová továrna funguje již od roku 1883, kdy Ermelinda Gago da Câmara a její syn José Honorato dali továrnu vlastníma rukama do provozu. Stroje běží na plné obrátky 6 dní v týdnu. Každoročně se tu vyprodukuje až 40 tun čaje. Sklizeň tu probíhá od dubna do září a čaj vyváží se do pevninského Portugalska, Německa, Rakouska, Francie, Itálie, Brazílie, Angoly, Japonska, USA a Kanady. Puňťu vyprávění unavuje a usíná na červeném polštáři.
Azorský čaj: černý a zelený
V továrně mě nejen provedli, ukázali výrobu, prodejnu i film o čaji, ale nechybí ani ochutnávka zdarma. Dost mluvení a pojďme ochutnat ten pravý čaj, o kterém se tak málo ví! Červená konvička. Dvě velké nádoby. Dva kohoutky. Dva druhy čaje. V továrně Chá Gorreana se vyrábí nejen černý, ale i zelený čaj, který je nefermentovaný a obsahuje vyšší podíl vitaminů.
Sazenice čínského čajovníku a velký rozmach
Téměř 200letá čajová tradice na Azorských ostrovech vyklíčila díky jediné sazeničce čínského čajovníku, kterou sem z Ria de Janeira dovezl velitel královké gardy. O několik plet ozději zasáha ostrov ničivá plíseň a naprosto zdevastovala pomerančové, ananasové a maracujové plantáže.
Vsadilo se na čaj
Místní neváhali ani minutu. Pozvali si dva čínské odborníky a nechali si vysvětlit pěstování a zpracování čaje do posledního detailu. A opravdu se podařilo! Obchod vzkvétal. Plantáže se zvětšovaly. Pěstitelé si mnuli ruce. V roce 1850 se čajové plantáže na ostrově rozšířily na 300 ha a zdejší manufaktury vyrobily až 250 tun čaje. A pak přišla krutá rána. Ve 20.stol se zvýšily ceny energií, což si vybralo na pěstování čaje svou neblahou daň. Zůstal jediný prosperující podnik s tradičním zpracováním i recepturou: Chá Gorreana a černý Puňťa, který dohlíží na pořádek a pomáhá turistům při orientaci.