Afriku často vnímáme jako Evropany poznamenaný kontinent, jehož původní obyvatelé mezi sebou válčí, trpí hladomory, a když náhodou ani jedno, tak před něčím takovým aspoň utíkají. Jak žijí lidé v Ghaně doopravdy nám přiblíží dobrovolník INEX-SDA.
S dobrovolnictvím jsem pár zkušeností měl. Ale s Afrikou? Vůbec. Vybral jsem si tedy pro jistotu Ghanu, Afriku pro začátečníky, kde žádné extrémní situace nehrozily. S údivem jsem našel lidi smějící se, zpívající, tancující, oslavující život.
Ghaňané žijí ze dne na den. Nejlépe to dokládá drobná zkušenost z odlehlé vesničky Bobra, jejíž obyvatelé pravděpodobně dodnes pijí zelenou páchnoucí vodu z potoka, přestože mají vládou dotovanou studnu. Evropan je zvyklý na to, že co se pokazí, jde většinou i opravit. Ne tak rameno studny v africké vesnici. Tedy ne, že by to nešlo technicky – problém se nečekaně objeví, je-li výběrčí peněz na opravu nařknut svými sousedy z „bezdůvodného obohacování“. Takový člen komunity se urazí, vrátí vybrané peníze a projekt revitalizace vodního zdroje se zasekne. To, že děti chodí do školy s teplotou a podkožními vřídky způsobené infekcí, se „vyřeší“ jedním dvěma paracetamoly, které sezobnou během pauzy mezi tělocvikem a angličtinou.
Žití ze dne na den (avšak naplno!) se pěkně pozoruje na bříškách afrických žen, která se ráda a často kulatí. Plánování početí je většinou považováno za hřích a hříchy není dobré dělat, nechce-li člověk do pekla. Výsledkem je, že všichni jsou jedna „extended family“. Běžný Ghaňan tak má několik otců, maminek, bratrů a sester, jejichž jména ani věk nezná. Na úrovni státu se tento zvyk projevuje tím, že počet obyvatel je udáván s tolerancí několika milionů a jediná šance, jak tuto veličinu kvalifikovaně odhadnout, je uspořádat volby.
Velké rodiny, zejména na venkově, se o sebe většinou postarají. Každá pomocná ruka i noha je při sklizni na farmě vítaná a žádoucí. To sice vzdělanosti národa nepomáhá, ale zase je aspoň co jíst.
Ostatně vzdělanost…Vzdělání evropského typu v zemi s více než šedesáti procenty lidí pracujících v zemědělství má zvláštní půvab. Ptám se, jaký smysl mělo pro farmářskou vesnici, kde elektrické vedení, natož pak počítač, neviděl nikdo ani z dálky, nahrazení předmětu zemědělství předmětem informační technologie? Statistický údaj o šedesátiprocentní gramotnosti Ghaňanů pak v tomto světle poněkud ztrácí na své atraktivitě.
Abychom se ale vrátili k lidem. Je-li vzdělání temnější stránkou Ghaňanů, o pohostinnosti a slušnosti (kdyby se jí dalo naučit) by naopak mohli přednášet na evropských školách. Představa, že v Africe odložím hodinky, se ukázala být mylnou. V akanské kultuře je totiž pozdrav jedním z nejdůležitějších rituálů. Asi proto se v twiištině zdraví jinak ráno, jinak odpoledne, jinak večer, jinak při práci…jinak se odpovídá, zdraví-li vás žena, něco jiného se říká na pozdrav od muže. Evropana zvyklého na velkoměsto, kde se lidé na ulici ignorují, jistě překvapí množství lidí, kterými je soustavně oslovován a zdraven kdykoliv a za jakýchkoli okolností. Jistě, ne vždycky je to ze strany Afričanů nezištné…
Být permanentně v centru pozornosti začne po měsíci lézt na mozek, ostatně stejně jako být permanentně ignorován. Když už nic jiného, tak aspoň část té přirozené lidskosti a pozornosti k druhým jsem si s sebou do Evropy odnesl.
Díky za ně, Ghano!
HedvabnouStezku.cz založili a provozují cestovatelé pro cestovatele. Veškeré příjmy z inzerce věnujeme na neziskové projekty prostřednictvím Expedičního fondu. Hedvábná stezka je pro nás symbolem. Lidé po ní putují už 2500 let, ale taková cesta stále vyžaduje odvahu a vytrvalost. Na Hedvábné stezce i dnes každý prožije „svá vlastní dobrodružství“ a „objeví pro sebe“ nová místa nebo třeba sám sebe. Doba objevů a dobrodružství zdaleka neskončila. Kdo chce, ten je i dnes najde na mnoha místech světa.
Hezky napsany prispevek. Musim jen souhlasit s vetsinou fakt. Mel jsem to stesti zavitat na par tydnu tez do Ghany a bylo to vyborne. Velmi hodni, pohostinni a napomocni lide, kteri nikdy nezebraji o penize, radi se foti, pozvou vas k sobe, proste parada!
Ahoj,
chcela by som sa spytat,akym sposobom sa da dostat k takymto projektom a kde asi tak hladat?
Taktéž by mě zajímalo, jak se dostat do takového projektu. Rád bych se účastnil.
Díky za jakékoli info
Dobrý den,
mým snem je navštívit Ghanu, je nějaká možnost získat práci v Ghaně?
Děkuji
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na dobrovolnickou činnost v Africe. Ráda bych se zeptala jak se do takového projektu dostat. Nemám žádné odborné znalosti, ale chuť pomáhat, můžu např. pomoci při farmaření, sklizních, vše co je potřeba.
Děkuji
Dobrý den, mám záujem pracovať v Afrike mám skúsenosti s prácou v Angole kde som strávil cca 3 roky.Ak je možné napíšte mi na tento mail. Ďakujem.
Dobrý den , chtěl bych se zeptat na dobrovolnickou činnost v Ghaně . Nemám žádné odborné zkušenosti jen touhu pomáhat lidem co to potřebují. Jsem ochotny pomoct s veškerou manuální práci a menší finanční částkou
Děkuji za odpověď
Články v okolí
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru