Vědě oddaný G.W. Steller prozkoumal velkou část poloostrova Kamčatka. Vytvořil detailní geografický a přírodopisný popis této oblasti. Svým bádáním objevil mnoho nových živočichů a rostlin.
STELLER Georg Wilhelm (* 10. 3. 1709, Windsheim, Německo, † 12. 11. 1746, Tjumeň, Rusko) – německý lékař, geograf a botanik v ruských službách
Pouhých deset hodin nemohlo náruživému botanikovi, jakým byl Georg W. Steller, stačit. Na ostrově Kajak u břehů Aljašky nasbíral velké množství přírodnin a rozkaz komodora Beringa k odplutí považoval za předčasný. Podobných sporů mezi agilním Stellerem a váhavým Beringem se během druhé kamčatské expedice odehrála celá řada.
Ruská Akademie věd vyslala německého lékaře za Beringem v roce 1737. Steller dostihl vůdce kamčatské expedice v Jakutsku a od počátku si s dánským mořeplavcem nepadl do oka. V roce 1739 se zastavil v Jenisejsku a odtud podnikl cestu na Bajkal a do oblastí podél mongolských hranic. V létě 1740 dojel do Ochotska a v září odplul na Kamčatku, aby pokračoval ve výzkumu poloostrova, prováděném S. P. Krašeninnikovem.
Změna kurzu díky nemoci
Po necelém roce se v Petropavlovsku stal vědeckým spolupracovníkem výpravy, která na lodi Sv. Petr (pod Beringovým velením) vyplouvala 4. června 1741 k neznámým americkým břehům. Po více než šesti týdnech spatřili námořníci konečně pevnou zem a 20. července mohl G. W. Steller s několika členy posádky vystoupit na břeh. Vůdce výpravy spěchal zpátky na Kamčatku, ale kurdějemi nemocná posádka nedokázala v nepříznivém počasí udržet správný kurs. V listopadu spatřili její členové zasněžené hory a se štěstím přistáli v zátoce jednoho z Komodorských ostrovů (později dostal Beringovo jméno).
Stellerova mořská kráva
Neúnavný a vědě oddaný Steller neustával ve výzkumu – vystoupil na nejvyšší horu ostrova, pilně sbíral zdejší přírodniny a popsal např. dnes už vymřelého korouna bezzubého (tzv. Stellerova mořská kráva). Ze zbytků Sv. Petra, kterého poškodila mořská bouře, vystavěli námořníci malou loď, se kterou se vydali ke Kamčatce a po devíti dnech (22. 8. 1742) se štěstím přistáli v Petropavlovsku.
Steller zůstal další dva roky na Kamčatce a vytvořil zevrubný geografický a přírodopisný obraz poloostrova. Při návratu z Dálného východu přes Jakutsk a Irkutsk zemřel v sibiřské Tjumeni. Stellerovy spisy připravil k vydání jeho někdejší pomocník S. P. Krašeninnikov.
Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.