Mladý Němec cestoval spolu se svým otcem v Cookově výpravě. Podívali se na mnohá místa světa a později vydali o expedici knihy.
FORSTER Georg Adam (* 27. 11. 1755, Nassenhuben, nyní Mokry Dwor u Gdaňska, Polsko, † 12. 1. 1794, Paříž, Francie) – německý přírodovědec a cestovatel
Hovoříme-li o přípravách A. v. Humboldta na vědeckou dráhu, připomínáme zároveň jméno Georga Forstera. V době Humboldtových studií působil na univerzitě v Göttingen a spolu se svým žákem podnikl roku 1790 cestu po Belgii, Nizozemsku, Francii a do Anglie. Vytvořil o ní poutavý cestopis s malebným popisem lidí, žijících v navštívených zemích.
V sedmnácti na cestě kolem světa
Už v jedenácti letech vzal G. A. Foerstera jeho otec, Johann Reinhold (1729–1798) na cesty do Povolží (1765) a do Anglie (1766). Odcestoval s ním i na druhou plavbu kolem světa, kterou podnikl v letech 1772–25 J. Cook (ten J. R. Forstera přizval jako vědeckého spolupracovníka v oblasti přírodovědy). Na lodi Resolution (Odvaha) vypluli oba Forsterové 13. července 1772 z Plymouthu a po obeplutí mysu Dobré naděje se s Cookovou výpravou dostali k jižnímu polárnímu kruhu a na Nový Zéland (26. 3. 1773).
Po plavbě ledovým oceánem připadala oběma německým cestovatelům cesta Pacifikem na Tahiti, kam se dostali v srpnu 1773, a pobyt na tomto ostrově jako pozemský ráj. Ze Společenských ostrovů (Îles de Société) pokračovala Cookova expedice k souostroví Tonga a opět na Nový Zéland (30. 10.). Znovu zamířila Resolution do jihopolárních moří a dostala se až k 71° 10’ jižní šířky (30. 1. 1774).
Návrat a vydání knihy
Další cesta německých přírodovědců na anglické lodi vedla k Velikonočnímu ostrovu (13. 4.), na Markézy a Tahiti (22. 4.). Přes nově objevené Cookovy ostrovy a souostroví Tonga následovala cesta k Novým Hebridům a Nové Kaledonii (5. 9.). S létem, které přicházelo na jižní polokouli, obrátila se Resolution potřetí k Novému Zélandu (cestou objevili její námořníci ostrov Norfolk). Tichým oceánem podnikla dlouhou a obtížnou plavbu k Ohňové zemi, v jejíž blízkosti prožili členové Cookovy výpravy Vánoce 1774. Se začínajícím novým rokem 1775 dokončila Resolution cestu kolem světa, když 21. března 1775 přistála u mysu Dobré naděje. Do Anglie se vrátila 29. července 1775.
Velmi záhy po návratu do Evropy vydal G. A. Forster anglicky dvousvazkovou Cestu kolem světa (1777), zatímco jeho otec připravil o rok později (1778) k tisku své cestovní deníky a vědecké poznámky. J. R. Forster zaujal místo profesora na univerzitě v Halle. Jeho syn Georg, vášnivý vyznavač idejí francouzské revoluce, se stal významným činitelem republiky, která po francouzském vzoru vznikla v Mohuči. V roce 1793 odešel jako její delegát do Paříže, aby požádal revoluční Konvent o připojení k Francii. Dostal se do říšské klatby a v samotě a bídě zemřel v Paříži.
Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.