Freediving je nejenom o poznávání hlubin oceánů, ale i vlastního těla a nitra

Freediving je nejenom o poznávání hlubin oceánů, ale i vlastního těla a nitra

Bali je nejen ostrovem, kam se lidé jezdí „spirituálně nabíjet“ a „nalézt“, ale také místem proslulým mezi všemi, kdo milují šnorchlování, potápění i moderní freediving.

Ten pronikl do širokého povědomí sportovních nadšenců díky klipu k hitu Runnin‘ (Lose It All) od Naughty Boy ft. Beyoncé, který se natáčel ve Francouzské Polynésii a kde účinkují světoví šampioni ve freedivingu – Alice ModoloGuillaume Néry.

Přestože milovníci ostrovů Gili, vzdálených jen necelých 40 km od balijského Amedu, budou tvrdit, že není nad potápění a šnorchlování v křišťálově průzračné vodě kolem těchto ostrovů s bílými plážemi, obrovskými reliéfy korálových útesů a hejny mořských želv, sever, zejména severovýchod Bali a oblast Amedu, má také co nabídnout a není náhodou, že sem jezdí Evropané, Australané i Američané. Zde si dělají potápěčské kurzy nebo se učí freedivingu, který je úžasně zachycen v dnes již kultovním filmu Luca Bessona – Magická hlubina.

Nejširší nabídku průvodců a map Indonésie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Z chudoby do potápění

Celá oblast Amedu, která patřívala k nejchudším a žila především z rybolovu, dnes náleží k hojně vyhledávaným místům na ostrově, kde se mohou amatéři i profesionálové věnovat již zmíněným vodním sportům.

Většina pláží v oblasti je obsypaná rybářskými bárkami, které ráno kolem půl šesté vyrážejí na moře, aby se kolem osmé vracely s úlovkem makrel. Tento fenomén, stejně jako ranní kokrhání kohoutů (je jich tu kopa a místní se o ně pečlivě starají, protože na ostrově dodnes hojně přetrvávají kohoutí zápasy; hraje se o velké peníze, majetky, dokonce i domy, když přituhuje), patří neodmyslitelně ke géniu loci celé oblasti. Potápěči často využívají těchto bárek, aby je dovezly na otevřené moře nebo naopak k blízkosti pláží, kde se mohou věnovat svým sportům.

Některé Čechy oblast Amedu osloví natolik, že zůstanou, jako třeba Jiří Hruška, český cestoval, průvodce na Bali a instruktor potápění, který založil v Amedu svůj resort Selang, kde je i potápěčské centrum.

Amed, nacházející se přímo u pobřeží, má totiž kromě nádherných pláží i dokonalé feng shui dotvářené kopci a horami rozkládajícími se na vnitrozemské straně a vytvářející energetickou ochranu a oporu. Jakmile jednou přijmete skutečnost, že se v tradičních bambusových chýších drží myši a pavouci (ale komáři ani hadi moc ne, což je výhra) a v mnoha resortech často bývá v koupelnách jen studená voda, budete tu v noci spát klidně jako miminka.

Bungalov 7

Z resortu Meditasi Bungalows při okraji Amedu, kde aktuálně žiji a působím jako instruktorka jógy a kde mimochodem Liz Gilbert v průběhu své práce na románu Jíst, meditovat, milovat na nějakou chvíli zakotvila v bungalovu číslo 7, vede přímá (ve spodní části asfaltová) cesta do hor.

Tam se rozkládají původní vesničky s obyvateli, kteří nemluví anglicky, chovají prasata, kozy a krávy v otevřených, ale zastřešených bambusových chlívcích, a kde se všude (i podél silničky) prohánějí slepice a kuřata a hloubí si hnízda v prachu u cesty. Pro místní je vcelku překvapením, když se některý turista vydá pěšky do těchto končin, aby je prozkoumal a nasál skutečně původní lokální atmosféru.

Dobrý instruktor freedivingu vás rychle naučí jak se správně nadechnout a vyrovnávat tlak v uších

Černé pláže

Pláže v Amedu jsou nejčastěji tvořené černým pískem nebo lávovými kameny s úlomky odumřelých korálů. Objevují se i oblázkové pláže nebo pláže s mixem černého a bílého písku. Tento mix díky působení větru (pro oblast typického a vytvářejícího pocitově velmi příjemné teplotní klima) naskýtá asi nejkrásnější scenérii různých obrazců, které se v písku vytvářejí.

Turisty zatím opomíjený ostrov Nusa Penida leží na jihovýchod od Bali. Je největší ze tří ostrovů a se svými sousedy, Lembonganem a Ceninganem, patří pod samosprávu Bali. Pokud chcete vědě tvíce přečtěte si text Trestanecká kolonie se proměnila v tropický ráj, ukrývá se ve stínu známějšího Bali a jmenuje se Nusa Penida.

Pro všechny, kdo milují šnorchling, doporučuji přivézt si výbavu na šnorchlování už s sebou, protože na plážích se sice dá půjčit, ale znamená to minimálně 20.000 indonéských rupií (asi 30 Kč) na den pouze za masku, bez ploutví, a když chcete šnorchlovat každý den, může se tato zábava prodražit. S koupí masky bývá velký problém. Jedná se o importované zboží, takže je tu špatně dostupné a drahé (cca 600 Kč pouze za masku). Pokud máte strach o svá jemná chodidla, ale neradi šnorchlujete s ploutvemi, dovezte si i boty do vody, korálové masivy často postupují až ke břehu pláží.

Pro všechny, kdo se zde chtějí potápět, platí, že musí mít udělaný certifikovaný kurz. Pokud jej zatím nemáte, můžete si jej udělat na místních plážích. Existuje jednodenní (několikahodinový) „discovery dive“, kdy jsou participantům vysvětleny základy potápění, jak používat výbavu, jak vyrovnávat tlak atp., a následně je možné potápět se do hloubky cca 10 – 15 metrů. Další hojně využívanou možností jsou čtyřdenní kurzy, které těm, kdo úspěšně projdou (je třeba nastudovat i vcelku značné množství teorie), umožňují potápění do cca 30 – 40 metrů. Velmi oblíbené jsou i noční ponory, kdy je možné vidět zářící plankton, fosforeskující plankton a všechny průsvitné, závojnaté tvory, kteří se přes den spíše schovávají.

Výbavu na potápění si můžete dovézt, nebo zapůjčit

Nejčastěji se šnorchling i potápění praktikují v oblasti Tulambenu, kde se nachází vrak americké válečné lodi USAT Liberty, a v Karangasemu (oblast Seraya), kde lze jen kousek od břehu prozkoumávat pro změnu vrak japonské lodi. Někdy bývá špatně viditelný vlivem mořských proudů a silného větru, který je pro oblast typický, vytváří velké vlny a čeří vodu. Denní příliv nastává kolem desáté hodiny a pomíjí kolem čtvrté.

V některých zátokách, např. v překrásném Jemeluku, je možné šnorchlovat třeba celý den, protože je tam voda naprosto klidná a teplota dosahuje k osmadvaceti stupňům.

Co se týče freedivingu, opět platí, že můžete přijet jen tak bez ničeho a jednoduše si zaplatit výcvik, k němuž náleží i zapůjčení výbavy (neoprenový oblek, speciální ploutve, noseclip – kolík na nos ad.). A nemějte obavy, freediving už dávno není vymezený jako adrenalinový sport a dobrý instruktor vás brzy zasvětí do toho, jak vyrovnávat tlak v uších a umět se správně nadechnout. Pokud totiž usuzujete, že byste freediving nezvládli, protože když se nadechnete do pusy nebo do nosu, vydržíte pod vodou sotva půl minuty, pak buďte v klidu. Způsob dýchání pro freediving vychází z nádechu „do celého těla“. Pro všechny jogíny může být tento sport výzvou, jak prohloubit svou praxi pránájámy.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí