FOTOREPORTÁŽ: Lidské vlastnosti v peruánském kabátě

FOTOREPORTÁŽ: Lidské vlastnosti v peruánském kabátě

Krásy peruánské krajiny, ale zejména krásy povahy místních lidí můžete poznat z fotografií Lukáše Vinklera a Tomáše Jána, kteří procestovali oblíbené turistické cíle s trochu jinýma očima

Peru se stává díky levným letenkám velice oblíbenou a dostupnou turistickou destinací. Téměř každý turista absolvuje klasický jižní okruh (Lima – Arequipa – jezero Titicaca – Cuzco a Machu Picchu – Lima), který je velmi trefně nazývaný Okruh Gringů.

I my absolvujeme tento okruh, ale zastavujeme na místech, kudy většina lidí jen projíždí, zaplétáme hovor s místními, kolem kterých většina lidí jen projde, vydáváme se do částí, kde Peruánci neznají fotoaparát a které přitom jsou, co by kamenem dohodil, od turisticky oblíbenějších míst.

Majestátnost a naděje

Desítky turistických mikrobusů se kodrcají k vyhlídce Cruz del Condór.  Zdejší rodinka kondorů andských majestátně přelétává nad kaňonem Colca

Dále, do zemědělské vesnice Cabanaconde vzdálené pár kilometrů, už však téměř nikdo nepokračuje.  Po týdnu cestování nám teprve tato vesnička poodkryla to pravé Peru. Opouštíme toto místo s nadějí, že to tak ještě dlouho zůstane. Místní však věří, že by si mohli díky turistům přijít na nějaký ten sol navíc.

Nejširší nabídku průvodců a map Peru (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Smích dětí

Titicaca je nejvyšší splavné jezero na světě a je též proslavené díky ostrovům Uros, Amantani a Taquile. Spíše než ostrovy je to však jedna velká továrna na peníze, obrovský business. Turista má ale pocit, že zaplacenými penězi podpořil právě tu rodinu, u které přespal a která ho naučila vyšívat.

Říká se, že turisty tu nesnáší. Pouhých 25 km od ostrova Uros a 10 km od Amantani se nachází na břehu jezera osada Chifron.  Slyšeli jste už o ní? Ne? Není divu. Je to osada, do které zabloudí pouze 12 turistů za rok. Díky tomu je tu příroda tak neskutečně panenská a lidé tak neskutečně pohostinní.  A nikdo se nás tu nebojí, ani děti.  Jeďte se tam podívat. Ale pozor, pouze 12 lidí za rok!

Pravé Peru v Cuzcu?

Na pomyslném turistickém vrcholu se nachází Cuzco. Ve městě, které je doslova zavalené západní kulturou, je velice těžké hledat to pravé Peru.  Ale místní trh, jako v každé zemi, nikdy nezklame a každý si tu najde, co potřebuje. Vznikají tu nová přátelství, a nové dětské lásky právě v momentě, kdy vám servírují menu économico za 5 Solů (1 sol = 7 Kč). Při průchodu tržištěm vidíte na každém obchodníkovi napětí a očekávání: „Zastaví se ten vzácný gringo u mého stánku či nezastaví?”

Na Okruhu Gringů dá práci najít a zažít to pravé Peru. Chce to trpělivost, nechat přejít ty masy turistů a potom čekat. Ono si vás najde. Pak už stačí jenom nastavit fotoaparát a cvaknout!

Další fotografie autorů těchto dotek můžete vidět v následujícícm videu:

Zkušenosti čtenářů

Oldřich Štěpán

Úžasná reportáž s nádhernými obrázky a zážitky s milými lidmi -Luki fajn !

pepaNitra

Moc dobrý…..

Jitka Vejrová

Děkuj. Pěkné !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

rodiče

Čaku, super!!Tvůj určitě nejlepší článek, co jsi zatím napsal..:-)

www.Looch.cz

trička z kvalitní peruánské bavlny s originálními motivy nejen z peruánské historie.

Tereza

Super článek i video. Díky za spoustu dobrých tipů, osadu Chifron si píšu do itineráře 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí