Zdá se, že klasické trasy už jsou vnímány jako příliš povrchní. Cestovatelé chtějí nejen vidět, ale také objevovat.
America Tours proto už tradičně vozí své klienty na koncerty hvězd country music například do Las Vegas. Prohlédnete si místní kasína a herny, zavítáte do koncertních a divadelních sálů, zažijete šílené adrenalinové atrakce a hlavně si poslechnete koncerty například Tima McGrawa, Faith Hill nebo Carrie Underwood. Další tematické cesty mohou zavést milovníky letectví na pohřebiště letadel, speciální zájezd je pro fanoušky hokeje: v březnu se podívají na extraligu NHL.
China Tours se například vypraví do Ladakhu na festival masek, zvaný Korzok Gustor. Nomádi v tradičních róbách a šperky ověšené krasavice předvádí tanec Černých mnichů, a symbolicky tak ničí zlo. Skvělou podívanou plnou barev a veselí umocňuje scenérie jezera Tsomoriri. „Jezdíme celou Asii, takže pokud jde o záběr destinací, nemáme už co rozšiřovat. Podstatná je hloubka, síla zážitku a bohatý program,“ říká Miloš Podpěra z China Tours, „na našem gurmánském zájezdu cestujete Čínou jako obvykle, ale po večerech – nenápadně a v rámci odpočinku – zjistíte všechno o čtyřech hlavních čínských kuchyních. A samozřejmě ochutnáte! V Indonésii si budete připadat jako cestovatelé Hanzelka a Zikmund, ale přitom neztratíte zázemí tříhvězdičkového komfortu. Už jste byli v Japonsku? Dejte si druhou, navazující cestu pro pokročilé. Podíváte se tak na ostrov Okinawu, kam jiná česká cestovka nejezdí.“
Být na cestě je jedním z hlavních pilířů filosofie Pangeo Tours – cestovky pro opravdové cestovatele, kteří nechtějí vidět pouhé body na mapách, ale touží po cestě samotné. Z pohodlí hotelbusu mohou zažívat tu nejběžnější každodenní realitu. Podle Elišky Suchelové z Pangeo Tours si cestovka zakládá na dlouhodobých (většinou měsíčních) cestách, a to i přes obecný trend zkracování. Často se do bohatého programu zájezdu vejde i více zemí. Jako například v nejnovější kombinaci Ekvádor – severní Peru a Kolumbie.
Hloubka poznání přímo čiší z programu zájezdů CK Livingstone. Majitel cestovky Ruda Švaříček klienty sám provádí, jak jen často může. Tento chronický cestovatel a horolezec miluje tibetskou kulturu i africkou divočinu. Vše dokáže představit velmi autenticky. Samozřejmě i díky svým známým všude ve světě, a to i v té nejzapadlejší nepálské vesnici. Jarní zájezdy do Bhútánu, tradičně pořádané CK Livingstone, mají speciální bonus: taneční festival strašidelných masek bohů a démonů zvaný Tschech.
Mezi další letošní hity CK Livingstone patří zájezd do Tibetu s třídenním poutním okruhem KORA kolem nejposvátnější hory světa Kailás. Kora symbolizuje cestu životem, smrtí i bardo, stav mezi smrtí a novým životem znovuzrození. Další hit, téměř měsíc trvající cesta do Pákistánu, má své těžiště v jednom z nejkrásnějších treků světa, a to cestě po ledovci Baltoro do base campu pod K2 a do průsmyku Gondogoro.
Velmi zajímavý je také expediční zájezd Yardy Grusse za šamanskými rituály do Amazonie. Klienty bude provázet český průvodce, který dlouhodobě žije v Peru, a amazonští šamani, kteří ukážou například rituály ayahuasca a mohou vám připravit masti a lektvary na vaše neduhy.
Na hory i na kolo. Pohodlně a s partou dobrých lidí
Podle Jirky Erbena z CK Poznání se znovu rozjíždí zájem o exotiku. Proto cestovka rozšířila své „pohodové týdny“ plné aktivního poznávání a nenáročné turistiky o destinace jako Kanárské ostrovy, Korsiku, Mallorku, Mexiko a dokonce Srí Lanku. Samozřejmostí je ubytování v zázemí příjemného a komfortního hotýlku po celou dobu pobytu. Exoticky zní i nabídka pro klienty čtyřhvězdičkových hotelů. Ti se letos mohou podívat i na Ukrajinu nebo rumunské pohoří Maramureš.
Kvalitní průvodci a pohodoví kamaráda, to jsou lidé, které potkáte na cestách s CK Adventura. Ať už se jedná o poznávací zájezd nebo sportovní expedici, vždy se dozvíte o zemi maximum. Z letošní nabídky je potřeba doporučit polární výlet z grónské eskymácké vesnice Kulusuk tradičním inuitským psím spřežením po hladině zamrzlých fjordů až do oblasti zálivu Tuna. Tady vznikne arktický tábor, odkud budou lyžaři podnikat jednodenní lyžařské sjezdy. Expedice pokračuje putováním zálivem Torsukatak až do další inuitské osady Kuumiit. Pro teplomilné expedičníky má Adventura výlet Tatrabusem do marocké Sahary a nesmíme zapomenout ani na tradiční a velmi oblíbené cyklozájezdy. Do jižní Francie, na Kubu či do Maroka.
CK Kudrna letos hodlá podpořit cestování mladých lidí a studentů. Připravila pro ně například cykloputování německými vinicemi, oblíbené přechody rumunských Karpat a vybrané MTB zájezdy do Alp s velkými slevami na ISIC. Výborní průvodci, rozumné ceny a „kudrnovský standard“ jsou hlavními cíli skvělého týmu.
Preji Hedvabne stezce mene takovychto clanku. Chapu, ze prace je prace, ale budte si vedomi, ze predkladat takoveto PR na hlavni stranu tomuto portalu (kteremu jsem vzdy fandil)urcite neprospeje. Reklamu na vyhrazenem miste chapu, ale pro takto predkladanou vcetne lacinych (to je velmi mirne oznaceni, za sebe pisi trapnych) vet typu „budete si pripadat jako Hanzelka a Zkmund“ opravdu zadne pochopeni ani vysvetleni nemam.
Souhlas s Danym. Věta „z pohodlí hotelbusu můžete zažívat tu nejběžnější každodenní realitu“ je perla. Článek rozhodně na portál Hedvábná stezka nepatří.
Dany, toto opravdu není žádný PR článek. Mnoho z našich čtenářů jezdí s cestovkami a zajímají se o jejich nabídku. Z toho důvodů jsme také už před lety vytvořili sekci novinek z CK, kterou najdeš v pravém sloupci trvale, a na rozdíl od blikajících bannerů NENÍ placená. Pro cca 65% našich čtenářů je to stejně důležitá informace jako článek o tom, kde spát pod stanem nebo jak levně cestovat po Indii vlakem.
Tenhle text ma vsechny vnejsi znaky PR clanku – to pisi z profesniho hlediska, jsem dlouholety clen Syndikatu novinaru CR. Osobne si navic myslim, ze neni dobre napsany. Pokud neni placen, tak to je veci vydavatele. Sekce novinek z CK je naprosto v poradku a chapu, ze to muze byt sluzba ctenarum. Dat neplaceny PR clanek na „hlavni stranu“ je taky veci vydavatele. To, ze se me to nelibi, je ma vec. To, ze o tom pisi ma nejaky osobni motiv. Motivace je vec promenliva. Az vam nespokojeni ctenari psat nebudou, tak budete spokojeni?
Vůbec ne, jsem ráda, že píšeš a kritizuješ. Jen vysvětluji. Určitě je vždy co zlepšovat. Článek jsem připravila na základě rozhovorů s řediteli cestovek se svým nejlepším úmyslem novinky a trendy shrnout.
Sto lidí, sto názorů. Tak to prostě je. Polemizovat, zda příspěvek je či není PR článkem nic nevyřeší stejně tak, jeho umístění.
Možná nemusel být tak dlouhý a postačila třeba jen krátká upoutávka s odkazem na sekci novinek z CK, kde se to návštěvníci portálu dozví.
Druhou věcí je, kolik takové zájezdy stojí a zda cena není příliž vysoká. Cestovatel si raději cestu připraví sám – i pro své přátele – a to mnohem levněji. K usnadnění itineráře určitě mnohokrát posloužil nejeden příspěvek na HS. A právě na takové články se čtenáři těší, na hlavní straně, což potvrzují diskusní příspěvky a v diskusi často přispějí i svými postřehy.
Jen namátkou tři z nich jsou: Ptačí ráj! To je národní park Keoladeo, Togiánské ostrovy – malý ráj v srdci Indonésie a Jak to chodí v thajském go – go baru.
Články v okolí
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.