Organizace MOST ProTibet, která dlouhodobě podporuje vzdělání a kulturu Tibeťanů v indickém Himálaji, pořádá již 20. ročník Festivalu ProTibet – tentokrát on-line.
Každý rok si Festivalem ProTibet připomínáme smutné datum 10. březen 1959. V tento den bylo krvavě potlačené povstání Tibeťanů proti čínské okupaci. Tisíce Tibeťanů se tehdy shromáždilo ve Lhase, aby ochránilo Jeho Svatost dalajlamu, duchovního vůdce tibetského buddhismu. Povstání bylo tvrdě a krvavě potlačeno. V bojích a následujících letech zemřelo násilně asi milion Tibeťanů. Jeho Svatost dalajlama byl nucen uprchnout do indického exilu, kde žije dodnes, následován desítkami tisíc lidí. Do dnešního dne čeká, kdy se bude moci vrátit domů.
Na 10. březen lze pohlížet jako na hrůznou připomínku násilí, krutosti, arogance a nespravedlnosti. Lze na něj ale pohlížet i jako na den, který celému světu ukazuje nezlomnost, víru a silnou identitu tibetského lidu, jeho kultury míru a nenásilí.
Festival ProTibet se letos vzhledem k opatřením proti koronaviru uskuteční pouze on-line. Každý se tak může ze svého domova zúčastnit prostřednictvím stránky https://www.protibet.cz/festival-protibet-2021/ . Ke shlédnutí je zde rozhovor s tibetským premiérem Lobsangem Sangaym, dokument Kauza Tibet, kterou organizace připravila k 60. výročí okupace Tibetu v roce 2019 či filmy režiséra Viliama Poltikoviče.
Každý z může na situaci Tibetu upozornit prostřednictvím tibetské vlajky nebo modlitebních praporků. A každý může alespoň malý kousek Tibetu ochutnat prostřednictvím tradičního tibetského jídla – tsampy, kterou naše nezisková organizace vyrábí.
Posláním ostravské neziskové organizace MOST ProTibet, o.p.s. je pomáhat chudým Tibeťanům v indickém Himálaji i v Tibetu a také o jejich situaci informovat českou veřejnost. Za dobu svého působení organizace podpořila 6 000 lidí částkou přesahující 34 milionů korun. Více najdete na www.protibet.cz.