Cestovatelé, horolezci, běžci, vodáci, skialpinisti, expedičníci, ale i etnografové, tanečníci či bubeníci. Ti všichni se opět po roce setkali tento víkend na největší cestovatelsko-outdoorové akci v Praze Festivalu Obzory. Letošní třetí ročník se opět nadmíru vydařil a to nejen díky organizátorům, ale zejména atmosféře, na níž se podílel úplně každý, kdo na festival dorazil. Účast byla letos opravdu hojná a radost má i ředitelka festivalu Petra Greifová: „Počet návštěvníků celkem byl 3 150, z toho 2 800 diváků plus 350 vystavovatelů, přednášejících, odborníků a VIP hostů. V neděli byla účast v poměru k sobotě asi o třetinu menší.“
„Na festivalu mě zaujaly hned dvě věci, a to moc hezké prostředí Filozofické fakulty UK a za druhé velké množství mladých lidí, kteří sem dorazili, s čímž se obvykle na cestovatelských festivalech nesetkávám,“ popisoval s nadšením cestovatel Láďa Zibura, který v sobotu povídal v Sále osobností o své pěší cestě přes Čínu a Nepál.
Mimo něj se mezi hlavními osobnostmi soboty představili horolezec Mára Holeček, cestovatel Martin Mykiska nebo digitální nomád Adam Marčan. Perličkou sobotního večera byla pak Lenka Klicperová a Markéta Kutilová, které dovezly ze Sýrie jen několik málo dní staré informace o boji s Islámským státem.
Nechyběl ani horolezec Honza Trávníček, který přednášel o šestitisícovkách Peru a Ekvádoru a přípravě na vysokohorské expedice. „Líbí se mi tu ta různorodost. Potkávají se tu lidi s nejrůznějšími zájmy, taky tu člověk potká řadu známých, se kterými si může po dlouhé době popovídat. Mě osobně v programu zajímaly přednášky Máry Holečka nebo Kláry Kolouchové,“ vysvětloval.¨
Ze života českých běžců
Celou sobotu také probíhal speciální program pro běžce. „Přednášeli lidé jako legendární triatlet Petr Vabroušek o závodech v poušti i na pólech, olympijská maratonská běžkyně Eva Vrabcová Nývltová či vítěz B7 Zbyněk Cypra. Snad nejsilnější ale byla přednáška Radka Brunnera, který povídal o čerstvých dojmech z 250 km dlouhého běžeckého závodu Spartathlon. Na konci přednášky jsme všichni měli slzy dojetí v očích,“ vyprávěla moderátorka běžeckého sálu a šéfredaktorka webu SvetBehu.cz Michaela Kofrová.
Cestování napříč světem
V Kudrna Cestovatelském sále měli diváci možnost navštívit povídání o cestě Transsibiřskou magistrálou, Hedvábnou stezkou či Balkánem a Afrikou. „Transsibiřskou magistrálu jsem projel letos a přednášku teprve piluju, tak jsem měl strach, jestli vše včas stihnu, ale nakonec to dopadlo skvěle a zjevně mají lidi o tenhle netradiční zážitek zájem. Navíc jsme na festivale pokřtili nový katalog naší cestovní kanceláře Kudrna,“ popisoval přednášející Honza Haruda.
V neděli pak byl prostor na přednášky o zimních aktivitách ve Slovinsku a Švýcarsku, vodáckém dobrodružství na Aljašce či povídání Kateřiny Karáskové o posledních matriarchátech světa.
Praktické workshopy diváci milují
Velmi oblíbené jsou již tradičně i sály praktických a kreativních workshopů, kde si návštěvníci vyzkoušeli vše na vlastní kůži. Slacklajnu s Ančou Kuchařovou a Dannym Menšíkem, indickou kuchyni, rychlokurz focení mobilem s Honzou Rybářem, cestovní medicínu nebo třeba jak bojovat s rizikem lavin v horách. Kreativní duše se mohli vydat malovat mandaly, ochutnat čaje ze vzdálených koutů světa, vyzkoušet kaligrafii nebo hrát na didžeridu a africké bubny. „Naše ukázka perského tance snoubí dva živly – vítr a vodu, se kterými budeme pomyslně pracovat. Chceme divákům svým tancem přiblížit orientální atmosféru a kouzlo staré Persie,“ vysvětlovala s nadšením tanečnice Hanka Kuchová-Breburdová.
„Moje přednáška se věnuje radám na cesty z pohledu šéflékaře cestovní medicíny, aktivního cestovatele a humanitního lékaře. Poradím návštěvníkům, jak si užít cestu bez zdravotních komplikací,“ vysvětloval lékař Rastislav Maďar, s kterým se kdokoliv mohl poradit o své cestě také na stánku očkovacího centra Avenier. „Hrozně oceňuji obrovské množství lidí, kteří tady jsou už od rána, a taky to, že za ty tři roky konání už vím, že se tady vždycky potkám se všemi klíčovými lídry v dané oblasti, kteří berou už jako úplnou samozřejmost, že se zde potkají a domluví další spolupráci,“ dodal.
Program pro děti
Dětský program děláme každý rok ve spolupráci s Wontanara. Nejmenší mají svůj vlastní sál a tvoří si v něm dárečky, poslouchají pohádky a malují mandaly. Učí se, jak žít v africké vesnici.
Neděle byla snad stejně vydařená jako sobota
Sobotou ale nic neskončilo a nabitý program ve všech sálech pokračoval i v neděli. Přijel populární český horolezec z Beskyd Libor Uher, člen kapely Wohnout Honza Homola, expedičníci Petr Horký a Vašek Sůra a slovenský horolezec Ján Smoleň. „Byl jsem se podívat na chodbách a našel jsem tu stánky se zajímavými věcmi, které podporují pomoc v různých koutech světa, kde je to potřeba. To je mi sympatické,“ říkal Ján Smoleň.
V Hannah expedičním sále se začalo promítáním 3D fotografií Marka Audyho z Venezuely a Matěje Boháče z Kyrgyzstánu. „Kyrgyzstán jsem nestihl, ale Venezuela mě dostala. Součástí přednášky byly nejen fotky, ale i videa. Bylo to hodně drsné a realistické, Marek Audy umí skvěle a poutavě podívat,“ popsal jeden z návštěvníků Tomáš Petrík. Poté se pokračovalo lehkými alpskými výstupy a Srí Lankou.
Expediční filmy i program pro děti a neslyšící
„Dětský program děláme každý rok. Nejmenší mají svůj vlastní sál a tvoří si v něm dárečky, poslouchají pohádky a malují mandaly. Mimo jiné se nám ale letos podařilo některé přednášky překládat i pro neslyšící, což zase na festival dostalo další skupinu lidí,“ popisuje ředitelka festivalu Obzory Petra Greifová.
Jeden ze sedmi sálů se také věnuje promítání filmů a setkávání různým zájmovým skupinám. Diváci tak mohli shlédnout snímky z festivalů Expediční kamera či Snow film fest nebo premiéru filmu Čas pro Malawi a snímek o projektu Brontosauři v Himalájích Dobré úmysly.
Termín dalšího ročníku festivalu OBZORY bude znám během nadcházející zimy.
|