Nejen vojenské úspěchy proslavily francouzského důstojníka Foureaua. Jeho výprava se věnovala i vědecké činnostu ve vnitrozemí Afriky.
FOUREAU Fernand (* 17. 10. 1850, Saint-Barbant, Francie, † 17. 1. 1914, Paříž, Francie) – francouzský důstojník a cestovatel
Fernand Foureau se už od roku 1876 na více než desítce expedic podílel na průzkumu severní a střední Sahary. V letech 1898–1902 pak spoluvedl velkou „Mission Saharienne“, která měla za cíl dobytí centrální Afriky pro francouzské panství.
Z Biskry v Alžírsku postupoval početný vojenský oddíl (350 mužů) k jihu, v několika bitvách zničil odpor domorodých Tuaregů, přes Agadès a Zinder pak došel k Čadskému jezeru. Na začátku roku 1900 se spojil s dalším oddílem, který od jihu přivedl Émile Gentil (1866–1914), a třetí jednotkou od Guinejského zálivu. Společně v bitvě u Kuseri zničili říši islámského vládce Rábiha. Ten v bitvě padl, stejně jako velitel Francouzů, major Lamy (dlouho se po něm jmenovalo Fort Lamy, nynější N’Djamena, hlavní město Čadu). Velení expedice, která definitivně podmanila centrální část Afriky francouzské vládě, pak převzal Foureau a po řekách Chari, Ubangi a Kongo ji dovedl k Atlantickému oceánu. V letech 1908–12 pak působil jako guvernér na Komorách.
Vedle válečných úspěchů ale nelze Foureauovi upřít jednu zásluhu: jeho expedice také provedla dlouhou řadu vědeckých měření a souřadnice, které změřily, dodnes tvoří základ pro tvorbu map oblastí Sahary a centrální Afriky.
Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.