Co potřebujeme: (přibližně pro 6 osob)
– 400 g cizrny (římský hrách)
– 1 salátovou okurku
– 3 rajčata
– bílý jogurt (velký, tj. asi 400 g)
– 10-12 pita placek
– 5 dkg hladká mouka
– 2 vejce
– 2 menší cibule
– 2 stroužky česneku
– 2-3 bobkové listy
– mletý koriandr
– mletý římský kmín
– kajenský pepř
– sůl
– olej
Tipy:
1) pity je třeba před přípravou vyzkoušet, ne všechny totiž po rozkrojení vytvoří „kapsu“. Počet 10-12 placek platí v případě relativně malých pit – o průměru 20 cm, které používáme my. Větších placek bude stačit méně.
A dáme se do toho:
1) Namočte cizrnu, nejlépe přes noc. Poté ji propláchněte a vařte s bobkovým listem do změknutí – běžně stačí 20 minut. Vodu z vařené cizrny slijte stranou, budete ji možná potřebovat.
2) Než se cizrna uvaří nakrájejte okurku a rajčata na kolečka a cibuli na kostičky
3) Uvařenou cizrnu rozmačkejte nebo rozemelte na hustou pastu. Aby nebyla příliš suchá, můžete použít slitou vodu z vaření.
4) Do cizrnové pasty přidejte sůl, koření podle chuti (koriandr, římský kmín, kajenský pepř), rozkvedlaná vejce, nakrájenou cibuli, vylisujte stroužky česneku a promíchejte. Pro zahuštění přidejte hladkou mouku.
5) Pokud nemáte faláfelovač (tak jsme nazvali malé udělátko, které na Blízkém východě používají k tvarování faláfelů), za pomocí polévkové lžíce vytvářejte karbanátky a v rozpáleném oleji smažte dozlatova z obou stran. Pokud se faláfely rozpadají, přidejte do těsta další mouku.
6) Servírování: rozřízněte pita chleba na poloviny a do vzniklé kapsy rozmačkejte faláfely (2-4, podle velikosti pity). Přidejte nakrájenou okurku, rajče a jogurt.
Doba přípravy:
namočení cizrny přes noc + 45 minut
Dobrou chuť Vám přejí Táňa a David Kučerovi
Doplňuji pár poznámek podle vlastní zkušenosti:
– základem pro to, aby se falafely nerozpadaly, je udržovat olej stále rozpálený. Falafely vkládejte po jednom a vždy chvíli vyčkejte, aby se olej příliš nezchladil.
– uvařenou cizrnu je skutečně daleko lepší rozmačkat než rozemlít. Můžete začít mačkadlem na brambory, ale nejlepší konzistence dosáhnete, když budete pokračovat vlastními pěstmi až do vytvoření mazlavé hmoty.
– cibuli (jemně nakrájenou) a česnek přidejte ještě před mačkáním, těsto krásně slepí. Do takového těsta vůbec nemusíte přidávat vejce, snížíte tak potřebné množství mouky. Hladké mouky vůbec stačí jedna, maximálně dvě lžíce. S doplňováním tekutiny z vaření cizrny buďte také opatrní – opět maximálně dvě lžíce, a jen když je potřeba. Když je v těstu příliš vody, falafely se rozpadají. Základ je těsto opravdu pořádně prohníst.
– výborné je také doplnit do těsta posekanou petrželovou nebo koriandrovou nať. Opět přidat ještě před mačkáním, aby pustila šťávu, která těsto slepí.