Je to už patnáct dní co jsem se společně se svým masajským přítelem Tipashem vydal pěšky z keňské pláže Diani Beach na vrchol Kilimandžára. Ušli jsme 336 km až k bráně Marangu. Cestou jsme procházeli přes přírodní rezervace a národní parky, ale také jsme putovali pár dní podél nejrušnější místní dálnice, která spojuje Mombasu s Nairobi.
Každý den jsme zažili několik nepopsatelných okamžiků, které nám zůstanou navždy v paměti. Spali jsme na různých místech v místních hotýlcích různé úrovně. Vždy jsme se však setkali s příjemnými místními lidmi. Kus cesty jsme šli oblastí, kde se nedalo sehnat pivo a 3 dny jsme jedli jenom kozí maso. Někde se naopak dalo sehnat i vepřové maso, ale to Tipash stejně nejedl. Původně jsem plánoval, že každý den ujdeme 30 km, což se nám nepovedlo. Prvních pár dní nás trápilo extrémní vedro a my jsme ušli třeba jen 12 km za celý den. Když jsme procházeli národním parkem Tsavo West, podařilo se nám ujít za den 41 km. Cestou jsme si s Tipashem povídali o všem možném. Někdy jsme zase dlouhé hodiny mlčeli a jen šli.
Jak si ukrátit cestu
Po týdnu si moje nohy zvykly na každodenní příděl kilometrů a chůze začala být snadnější a vlastně taková přirozená. Dozvěděl jsem se spoustu zajímavých informací o kultuře, tradicích a zvycích masajů. Některé jsou pro nás velmi neobvyklé. Po pár dnech jsem začal Tipashe učit číst a psát. Bohužel zatím bez větších pokroků, hlavně díky nedostatku času. Tipash se vydal na cestu opravdu nalehko a museli jsme ho vybavit veškerým potřebným oblečením, pevnou obuví a spoustou dalších nezbytností.
Po včerejším celodenním odpočinku nás čeká poslední úsek naší cesty, trek na nejvyšší horu Afriky, na Kilimandžáro. Rozhodli jsme se pro Marangu route, které se přezdívá Coca cola route, protože cestou k bráně je spousta obchůdků, ve kterých se prodává tento nápoj. Konkurence se však snaží a už se zde prodává i Pepsi. Marangu route patří mezi nejoblíbenější trasy, protože se dá zvládnout již za 5 dní, ale z důvodu lepší aklimatizace jsme se rozhodli pro 6 denní trek. Snad to zvýší naše šance dosáhnout vrcholu.
Nejširší nabídku průvodců a map Keni (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Jsme pod vrcholem
Máme individuální skupinu, ve které nás budou doprovázet 2 zkušení průvodci, 5 nosičů a 1 kuchař. Samotný trek není údajně až tak fyzicky náročný a nevyžaduje technické zkušenosti. Největší překážkou nám bude vysokohorská nemoc a blížící se období dešťů. Ušli jsme dlouhou cestu a pokud nám bude štěstí i nadále přát, pak v sobotu za svítání, po 20 dnech na cestě, staneme na Uhuru peak, nejvyšším bodě majestátního Kilimandžára.
Podrobnosti můžete sledovat na našem facebooku.
O „chodcích“:
Tomáš Plánka je vášnivý cestovatel a milovník Afriky, ve které několik let žil a pracoval. Svou vášeň a nasbírané zkušenosti spojil s podnikáním a dnes je ředitelem cestovní kanceláře Go Afrika s.r.o., která se specializuje na zájezdy na míru do Keni a zemí východní Afriky. Zároveň působí jako průvodce na safari.
Tipash je hrdý, skromný, čestný Masaj. Miluje krávy a přírodu. Je znalec místní přírody a divoké zvěře a expertem na procházky na dlouhé vzdálenosti.