Dobrodruh a cyklocestovatel Matěj Balga se na své cestě kolem světa pokusí sám vlastními silami překonat tzv. Dariénskou zátku, neprostupnou nebezpečnou džungli bez silnic na pomezí Panamy a Kolumbie. Pokud se mu to povede, bude prvním Čechem a navíc teprve třetím dobrodruhem na celém světě, kterému se to podařilo.
Matěj se na svou dlouhou pouť na kole kolem světa vydal v říjnu 2014. Jako první cíl si zvolil jih Itálie, kde během listopadu a prosince v provincii Puglia pracoval při sklizni oliv a výrobě olivového oleje. Poté přeplul Jaderské moře do Albánie a přes Makedonii a Řecko došlapal do turecké Ankary. Z Ankary pokračoval vlakem do íránského Teheránu, na kole projel dva tisíce kilometrů íránských pouští a po hedvábné stezce pokračoval přes centrální Asii a čínskou poušť Taklamakan až do Xianu, kde stezka končí.
Na východním pobřeží Číny měl za úkol vydělat si na letenku k přeletu přes Tichý oceán. Zabralo mu to dva a půl měsíce a v srpnu 2015 se dostal na Aljašku. Z Aljašky pokračoval kolem pobřeží směrem na jih až do San Francisca, kde potřeboval opět vydělat finance na další cestu. V únoru 2016 mohl konečně pokračovat, a protože se už nebylo možné vrátit se zpět do USA, přeletěl z Kanady rovnou do mexického Cancúnu a projel všemi státy Střední Ameriky až do Panamy.
Nejširší nabídku průvodců a map Kolumbie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Darién přerušil i Panamerickou dálnici
Právě teď je v Panamě a v nohách má najeto šestnáct tisíc kilometrů. V cestě mu stojí Darién – široký pás tropického deštného pralesa a bažin na hranici mezi Kolumbií a Panamou. Celá oblast je dlouhá přibližně 160 km a na šířku měří 50 km. Kromě jaguárů, jedovatých hadů, žab a pavouků, všudypřítomných komárů a bahna se tu také skrývají různí uprchlíci před zákonem, kolumbijské guerilly a pašeráci drog. Na tomto místě je také přerušena tzv. Panamerická dálnice, silniční systém táhnoucí se z Fairbanks na Aljašce až na jih Argentiny.
Prosekat se přes Darién je ale jediná možnost, jak se dostat po souši z Panamy do Kolumbie a tak se vyhnout drahém přeletu nebo trajektu. Matěj Balga má v plán, jak Darién překonat: „Už od Kanady si s sebou vezu malý nafukovací člun. Na kole se dá dojet až ke karibskému pobřeží, potom ho naložím na člun a pokusím se doplout vlastními silami do Kolumbie.”
Uzavřený kmen Kuna
Svůj náročný a riskantní pokus odstartoval v pondělí 25. dubna. Jeho délka hodně závisí na počasí – může trvat deset dnů nebo také měsíc. Nejprve musí překonat strmé svahy hor na pobřeží, aby se dostal do osady Cartí, kde se plánuje nalodit. Poté popluje na východ k souostroví San Blas, který obývá domorodý kmen Kuna, dále na východ chce překročit v Puerto Obaldía/Capurganá. Nakonec je potřeba překonat záliv Urabá do přístavu Turbo, kde Panamerická dálnice opět začíná.
„Kmen Kuna bude asi nejzajímavějším, ale taky nejnebezpečnějším elementem cesty. Jejich území je součástí Panamy vlastně jenom technicky, mají plnou autonomii, nefunguje tam žádná policie a zákony si tam určují sami radou starších. Byl jsem varován, že kdykoliv se s nimi setkám, budou po mně chtít spoustu peněz a budou velice kreativní v jejich vymáhání, pokud jim je nedám. Proto se budu snažit jejich územím proklouznout pokud možno nespatřen, protože ale budu mít problémy sehnat pitnou vodu, čas od času to prostě budu muset risknout,” přibližuje nástrahy expedice cestovatel.
Přečtěte si o indiánech z kmene Kuna více! |
Přistání plánuje Matěj v kolumbijském městě Turbo. Odtud chce na kole pokračovat přes Venezuelu do srdce Amazonského pralesa, na člunu splout Amazonku až k Atlantickému oceánu a cestu přes Jižní Ameriku dokončit opět na kole v Rio de Janieru.
je to fakt první český průjezd?
před 10 lety jsem četl knihu jednoho čecha, který to přejel podobnou cestou, opačným směrem … bohužel si už nepamatuju jméno
Kdesi tady na HS je cestopis kluka co to prošel pěšky. Sice bez kola, ale zas reálně po zemi ne jen okolo.
Tak hlavně to není žádný průjezd skrz Darién, jak naznačuje matoucí název. To by ani nešlo, leda naložit si kolo na batoh. Jde o obeplutí, které je na rozdíl od ostatních cestovatelů prováděno vlastním pádlováním na malém nafukovacím člunu (sorry, ale podle mě jde spíše o bláznovství než dobrodružství). Trajekt tam aktuálně nejezdí.
Články v okolí
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Časopis Travel Life píší cestovatelé pro cestovatele, tak CESTUJ!
Nové články
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Playa del Carmen
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru