Jmenovec města v Mexiku a hory v Kalifornii, Eusebio Francisco Kühn, se do Ameriky dostal jako misionář.
KÜHN Eusebio Francisco (též E. F. Kino) (* 10. 8. 1645, Segno u Trenta, Itálie, † 15. 3. 1711, misie Magdalena, Sonora, Mexiko) – rakouský jezuitský misionář
V Novém světě začali působit jezuité roku 1549, kdy první misionáři z Tovaryšstva Ježíšova vystoupili na brazilský břeh. Do Nového Španělska (Mexika) vstoupili v září 1572 a působili zde až do vypovězení členů tohoto řádu v červnu 1767. Pro nešpanělské členy řádu byla misijní práce v Americe dlouho uzavřena, otevřela se až v listopadu 1664.
Koncem 90. let 17. století spravoval misie v severozápadním Mexiku Eusebio Francisco Kühn, pocházející z Tridentska (o jeho národnosti se vedou spory). Při christianizaci příslušné části Nového Španělska s ním spolupracovali příslušníci české provincie Tovaryšstva Maxmilián Amarell a Adam Gilg-Jílek, rodák z Rýmařova. Gilg-Jílek se také účastnil Kühnovy výpravy v letech 1698–99, kdy procestovali oblast Sonory na severozápadu Mexika až k řece Gila. Kühn potom pronikl k ústí Colorada a pokračoval ve svých cestách Dolní Kalifornií (1700) až k Pacifiku. Odtud se vrátil do své misie na východním břehu Kalifornského zálivu. Je mu připisována zásluha o zjištění, že Dolní Kalifornie není ostrov, ale poloostrov. Kinovo jméno nese městečko a záliv v mexickém státě Sonora a nevysoká hora (1 307 m) v Kalifornii, ale i jedno z kalifornských vín.
Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.