Indonéská kuchyně je jednou z nejrozmanitějších národních kuchyní světa, protože se zde mísí několik gastronomických vlivů. Většina jídel je pikantních, ale pracuje se i se základními chutěmi. Podívejte se na 3 různé recepty, které využívají oblíbenou arašídovou omáčku.
ETNOKUCHYNĚ: Vyzkoušejte 3 indonéské recepty s arašídovou omáčkou
Podívejte se na kompletní fotogalerii
Přejít do galerieProhlédněte si všechny fotografie k článku…
1. Gado gado – výhonky mungo s arašídovou omáčkou
Na Lomboku v Indonésii prostě rádi vaří z výhonků mungo a z vodního špenátu. Opravdu, tyto ingredience jsou součástí minimálně poloviny lombockých specialit. Tentokrát je to gado gado s arašídovou omáčkou.
Arašídová omáčka se v Indonésii dělá v mnoha různých obměnách a často se používá dost exotických ingrediencí. Na tomto receptu je skvělé, že těch ingrediencí je úplně minimálně, ovšem na chuti to rozhodně neubere. Jinak lze přidat třeba tamarínovou pastu, jejíž chuť bych přirovnala ke kyselejší verzi švestkových povidel.
Na 4 porce potřebujeme:
- miska výhonků mungo
- svazek vodního špenátu – kangkung
- arašídové máslo
- 1 stroužek česneku
- 1–4 červené čili papričky (dle pálivosti)
- sůl
- 2 lžíce cukru
- olej
- voda
Příloha:
- lontong – rýže vařená v banánovém listu, případně běžná vařená rýže
Postup:
Očistíme vodní špenát a odlomíme staré spodní části stonků.
Výhonky mungo povaříme na páře nebo ve vodě asi 2 minuty. Na Lomboku je nejčastěji vaří i s mikrotenovým sáčkem. Vyjmeme a necháme okapat. Stejnou vodu osolíme a 2 minuty v ní povaříme vodní špenát. Poté vyjmeme, dáme na chvíli schladit do studené vody a poté opět necháme okapat.
V hmoždíři (či mixéru) rozetřeme najemno čili papričky, česnek a sůl. Přidáme arašídové máslo a promícháme. Přidáme cukr a postupně přiléváme vodu a rozetřeme úplně dohladka. Na Lomboku si arašídové máslo dělají sami. Nepražené arašídy osmaží na oleji a pak rozetřou v hmoždíři.
Gado gado se podává tak, že naspod talíře dáme nakrájený lontong (rýže vařená v banánovém listu, lze použít i vařená rýže či brambory), na ni špenát natrhaný na tenké provázky. Posypeme výhonky mungo a zalijeme výbornou arašídovou omáčkou.
Pro lepší představu mrkněte na video.
Nejširší nabídku průvodců a map Indonésie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
2. Rujak – ovocně-zeleninový salát se sladkou omáčkou
Základem pro tento salát bývá různá kombinace ovoce a zeleniny a sladká omáčka. V Indonésii jsem zkusila různé varianty (např. i kombinace ananas, meloun, papája, bílá ředkev, okurka), ale vždy nejlepší byla ta, kde bylo zastoupené nějaké výrazné, nejlépe nakyslé ovoce, nejčastěji zelené mango, které se sladkou omáčkou vytvořilo příjemnou harmonii.
Na 4 porce potřebujeme:
- zelené mango nakrájené na malé plátky nebo různá zelenina a ovoce (kyselé jablko, bílá ředkev, okurka, ananas, meloun, papája)
- arašídové máslo
- 3–4 lžíce palmového cukru nebo hnědého cukru
- 3 červené čili papričky
- 1 tamarínový lusk nebo vrchovatou lžičku tamarínové pasty
- ½ lžičky soli
- 8 lžic vody
Postup:
V hmoždíři rozetřeme čili papričky se solí, a pak i s cukrem. Přidáme arašídové máslo a rozetřeme úplně dohladka. Přidáme tamarínovou pastu s troškou vody dle požadované výsledné konzistence.
Omáčku dobře promícháme a zeleninu či ovoce s ní zalijeme.
3. Sate ayam – Kuřecí satay (špíz) s arašídovou omáčkou
Indonéská klasika. Jídlo, pro které často není třeba ani chodit, protože k vám prostě přijede samo. 🙂 Jinými slovy, velmi často se prodává z pojízdných „restaurací“, ať už ji má dotyčný na motorce (ano, i s rozžhaveným grilem), nebo ji prostě tlačí před sebou na vozíku.
Na 4 porce potřebujeme:
- 400 g kuřecího masa z prsíček a stehna
- dřevěné špejle
Marináda:
- 3 stroužky česneku
- 2 kafírové listy
- 2 lžíce omáčky kecap manis – sladká sojová omáčka
- lžíce oleje
- 2–3 cm kousek zázvoru
- šťáva z 1 limetky
Arašídová omáčka:
- arašídové máslo
- 2–3 kafírové listy
- 2 lžíce palmového cukru
- 3 stroužky česneku
- 5 šalotek
- 2 červené čili papričky
- 1 tamarínový lusk
- 1 lžíce oleje
- šťáva z 1 limetky
- 2 lžíce omáčky kecap manis – sladká sojová omáčka
- sůl
Příloha:
- lontong – rýže vařená v banánovém listu, případně běžná vařená rýže
Postup:
Připravíme si marinádu ze všech uvedených ingrediencí tak, že nejdříve v hmoždíři rozetřeme na pastu česnek, zázvor a kafírové listy. Pak smícháme s omáčkou kecap manis, olejem a limetkovou šťávou.
Kuře nakrájíme na malé kousky, namočíme do marinády minimálně na 30 minut nebo lépe přes noc.
Marinované maso napícháme na špejle a dáme na gril. Grilujeme ze všech stran.
Mezitím si připravíme arašídovou omáčku. V hmoždíři postupně rozetřeme česnek, šalotku a čili papričky. Krátce osmahneme, poté přidáme palmový cukr, tamarín, trošku vody a dusíme na mírném ohni 2–3 minuty. Přidáme arašídové máslo a mícháme, dokud omáčka nezhoustne. Poté vmícháme omáčku kecap manis, limetkovou šťávu a stáhneme z plotny. Případně dosolíme.
Podáváme za tepla s arašídovou omáčkou a s vařenou rýží.