Dobrodruh s neoblomnou duší zdolal celou řadů horských vrcholů. Svými zkušenotmi přispěl i k pochopení horské nemoci.
WHYMPER Edward (* 27. 4. 1840, Londýn, Anglie, † 16. 9. 1911, Chamonix, Francie) – britský horolezec, spisovatel a malíř
Jakkoli britské ostrovy postrádají větší hory, britští horolezci se už dlouhou dobu řadí k nejlepším na světě a patří jim řada prvenství ve zdolávání velehor (Mallory). Hory si zamiloval i Londýňan Edward Whymper. Od svých jednadvaceti let jezdil do švýcarských Alp a jeho snem se stalo zdolání snad nejkrásnějšího z alpských štítů, Matterhornu (4 478 m). Šestkrát neuspěl, teprve na sedmý pokus – 14. července 1865 – se dostal na vrchol. Popsal to těmito slovy: Ve tři čtvrtě na dvě ležel svět u našich nohou. Matterhorn byl přemožen… Hory vzdálené deset, ba i dvacet mil rýsovaly se ostrými konturami a činily dojem, jako by stály blízko. Deset tisíc stop pod námi byly vidět zelené louky zermattské, stodůlky na seno, z nichž vystupoval modrý kouř…
Na vrchol Matterhornu vystoupal Whymper spolu se šesti průvodci, třemi Angličany a třemi Švýcary. Výstup se ukázal být mnohem lehčím než sestup, který poznamenala tragédie: V tom Hadow uklouzl, padl na Croze a povalil ho. Zaslechl jsem výkřik hrůzy z Crozových úst a viděl jsem, jak Croz i Hadow padají do hlubiny. V příštím okamžiku byly podtrženy nohy i Hudsonovi a lordu Douglasovi… Lano se naráz napjalo a i nás překvapilo prudké trhnutí. Udrželi jsme se však na místě, ale mezi Taugwalderem a lordem Douglasem se lano přetrhlo. Několik okamžiků viděli jsme své nešťastné druhy, jak sjíždějí po zádech dolů a jak se snaží roztaženýma rukama získat někde opory. Letěli, aniž by byli zraněni, a jeden po druhém padal ze skály na skálu, až dopadli na Matterhornský ledovec, čtyři tisíce stop hluboko. Od okamžiku, kdy se jim přetrhlo lano, nebylo jim pomoci, popsal strašné okamžiky Whymper. Z prvovýstupu na Matterhorn se živý vrátil jen on a otec a syn Taugwalderové.
Úspěch na úkor tragédie
Whympera tragédie na Matterhornu nezlomila, naopak mu výstup přinesl slávu jako nejvýznamnějšímu z horolezců své doby. Navíc se proslavil i díky literárnímu zpracování svých zážitků a také obrazy s velehorskou tematikou. Zdolal celou řadu štítů, počátkem 70. let se vydal na expedici do Grónska. Pak si však našel nový cíl: Andy. V roce 1879 přicestoval do ekvádorského Guayaquilu a krátce po příjezdu zdolal nejvyšší horu země, Chimborazo (6 272 m), která kdysi odolala Humboldtovi. Zdravotní problémy, které jej sužovaly při výstupu, vedly Whympera ke studiu horské nemoci. Jako prvnímu se mu podařilo prokázat souvislost mezi jejími příznaky a nadmořskou výškou.
V dalších letech zdolal Whymper i činnou sopku Cotopaxi (5 887 m), při výzkumu ekvádorských And objevil několik dosud neznámých ledovců a sbíral také vysokohorskou flóru a faunu. Později zdolal nejvyšší horu Ameriky, vyhaslou sopku Aconcagua (6 959 m). Zemřel uprostřed milovaných Alp, v horském středisku Chamonix.
Encyklopedii světových cestovatelů vydalo nakladatelství Libri.