Únava během aklimatizace
Velká změna teploty, nadmořské výšky a/nebo časový posun jsou velkými nápory na organismus, jakkoliv jste zkušení a drsní cestovatelé. Rychlé změny (nejen když přiletíte letadlem) mohou způsobit únavu, průjmy a náchylnost k jiným nemocem.
Obrana: první 2-3 dny v novém prostředí zvolnit.
Průjem
Průjem může být způsoben třeba i změnou klimatu nebo jiným olejem používaným ke smažení, než na jaký jste zvyklí. Nejčastějším důvodem je ale kontaminované jídlo a hlavně voda. Orientální průjem bývá doprovázen horečkou a má výbušný a křečovitý průběh. Žaludek a střeva se vám aspoň důkladně pročistí. Naše rekordní doba průchodu jídla celým zažívacím traktem je cca 17 minut.
Obrana: Z několika vlastních zkušeností vím, že na pravý orientální průjem nezabírá nic. Přesto můžete zkusit neškodné živočišné uhlí nebo další léky doporučené lékařem. Vařená rýže je nejdostupnější dietní poprůjmová strava.
Lehký úpal nebo úžeh
Většina cestovatelů jede po Hedvábné stezce mezi květnem a říjnem. V těchto měsících je na mnoha místech po cestě mnohem větší horko než v nejparnějším českém létě. Slunce je ostřejší. Pálí i přes mraky (pokud ale nějaké jsou). Přitom chcete stihnout co nejvíce a běháte po městě nebo po horách i tehdy, kdy místní leží ve stínu a čekají na chladnější večer. Lehký úpal a/nebo úžeh jsou skoro nevyhnutelné.
Obrana a náprava: Hodně pijte. Po ledově studeném pití se budete mnohem více potit, než po vlažném. Kofein v nápojích dehydratuje, ale zároveň má mírné protiúžehové účinky. Noste na hlavě šátek nebo klobouk. Hlava odvádí přes 50% tělesného tepla – Ve vedrech si ji polévejte vodou jako prevenci úpalu. Hodně pijte. Pobývejte co nejvíce v chladnu a stínu, dávejte si studené sprchy, spěte v mokrém tričku. Omezte pohyb v poledních vedrech. Dobře si naplánujte den, abyste poledne mohli trávit v klimatizovaném autobuse, v chladivém muzeu a podobně. Hodně pijte.
Opruzeniny a kožní vyrážky
Neprodyšné oblečení, horko, vlhko a pot mohou vyústit v různé druhy opruzenin a vyrážek, zejména na slunci a vzduchu nedostupných místech. Hygiena je základním způsobem prevence. Mastičky a zásypy jsou k dostání i v těch nejméně vyvinutých zemích.
Bolení v krku
Často ho způsobí studená klimatizace nebo průvan z větráku. Autobusy bývají někdy nastaveny na teplotu márnice. Časem si na to zvyknete, ale zpočátku ztlumte AC anebo si chraňte hlavu a krk šátkem. Přibalte si cucací bonbóny.
Prasklá pata
Pálení očí
Horko, sucho, ostré slunce, prach, vítr. Mohou vás bolet a pálit oči, v horším případě přijít zánět spojivek.
Obrana a náprava: tmavé brýle, běžné kapky do očí (Lacrisyn nebo Ophtalmoseptonex).
Opar
Ten, kdo jednou měl opar, má v sobě jeho virus už napořád. Ale opar se znovu objeví, jen když je organismus oslaben. To může být právě při únavě z cestování.
Náprava: Vezměte si sebou mast na opary (např. Herpesin).
Ne kazdy prujem prejde sam.
A nektery neleceny muze ve vasem tele zanechat peknou paseku.
Treba prvok ameba. Muze zpusobit prujem, ale ten nemusi byt nijak vazny. Na par dni zmizi, pak se zase objevi. Po nejake dobe se ve stolici objevi hlen a nekdy i krev. Po jeste delsi dobe se ameba zahnizdi v jatrech a zacne je systematicky nicit.
Mnoho dalsich strevnich parazitu take ze strev nevymizi bez chemicke pobidky a vy se tak stavate siritelem nakazy, i kdyz sami zadnymi potizemi trpet nemusite.
Prudky "orientalni" prujem z otravy zkazenym jidlem muze prejit behem pul dne a nebo se tahnout dny, kdy vas veskere pozite jidlo opousti behem par minut a vy hubnete a hubnete a slabnete a slabnete, coz pri fyzicky i psychicky narocne cinnosti, jako je cestovani vubec neni dobre.
Necpete se Endiaronem, Ercefurylem nebo cernym uhlim. Ty vam nepomuzou. Leky jako Reasec nebo Imodium (nepouzivat u prujmu s horeckou!) pomuze na den, dva – zastavi pohyb strev, takze vam dovoli cestovat treba autobusem, ale problem neresi.
Neni nic jednodussiho nez zajit do jakehokoliv zdravotnickeho centra a nechat si vysetrit vzorek stolice. K tomu staci prumerny laborant a aspon trochu funkcni mikroskop. Leky na bezne strevni potize se daji sehnat za hubicku v kazdem mensim africkem mestecku.
Vysetreni neboli, neni se ceho bat, pokud trpite mistne beznou chorobou, laborant, i kdyz neni buhvijak studovany, ji pozna. V bezne "lidove" laboratori po Africe stoji test par korun a vam usetri patalie se slozitym dolecovanim po navratu.
Nektere nemoci je lepsi lecit hned tam, kde jste je dostali, tam jim rozumi a vi, co na ne plati.
Ja mam orientalni prujem prave ted – a to su v CR! …….aa..a.a.a … omluvte mne!
tedy stool tes, se rozhodně vyplatí nechat si udělat na místě i když nemáte průjmové onemocnění, jen se necítíte dobře, špatně spíte, jste unavení a podobně
Neléčená parazitická či amébová nákaza Vám oddělá játra po několika měsících.
Matadoři z Indie mi tvrdili, že stool tes si nechávaj dělat á 2 měíce
Robert
http://www.zdrsem.cz výuka první pomoci zážitkem
S timhle problemem se potykam skoro na kazde ceste, nikdy to nemelo u me drasticky prubeh, po 2 dnech to preslo, ale zajimaly by me zkusenosti jinych, jak strevni problemy resi na cestach? Co na vas spolehlive ucinkuje? Ja polykam Ercefuryl, laduju se ryzi (v Asii, jinde si davam suchy testoviny) a stridme to zapijim coca colou (ta se sezene vsude na svete). Jo a jako prevence je vynikajici slivovice, ale ta se brzo vypije… 🙂
Slivovice je co st týče prevence zcela neúčinná a coca-cola má v sobě kofein a fosfáty po kterých nekteří lidé blejou
Nejlepší je suchá bílá rýže…. a Ercefuryl k tomu. A když to nezabere, tak antibiotika :O((
Já myslím, že nejlepší prevence je hlavně nepít vodu surovou a používat filtr, protože protozao, améby a bakterie způsobující průjem snadno odstraníte..
A v takové Indii nebo Egyptě i na balenou vodu…
Rozhodně těžko souhlasit se sebemrskačským tvrzením, že „průjem žaludek a střeva aspoň důkladně pročistí“.. ale i lidská hloupost může někdy pobavit 🙂
Infekční průjem přeci není onemocnění, ale jen jeden z průvodních znaků nemoci.. , kterou často musíme léčit antibiotiky (to není moc dobré na střevní floru 😉
Příčinou přeci bakterie (Salmonela, Shigella, E.Coli,..), prvoci jako Giardie.. a nebo améby, které předtím vypijeme v surové kontaminované vodě. Takže prevence a cestovní filtřík není špatný nápad.
„cestovní filtřík“? nevím no. nepřijde mi to jako zrovna praktická věc do batohu, pokud se člověk pohybuje aspoň v nějaké civilizaci. vždycky piju pouze balenou vodu a to je myslím dostatečná prevence. nevím moc, jak bych během cestování (v busech, vlacích apod.) ještě čistil filtrem balenou vodu. to už mi přijde přehnané…
Nevím jestli to píšu zprávně zrovna sem, ale nemůžu najít vhodnější diskuzi. Mám trošku prolém při cestování v letadle. Když letadlo klesá, tak mě začně píchat na čele a v oblasti nad očima. Je to neskutečně bodavá a silná bolest, která mě neopouští i několik hodin po přistání. Nepomáhá mi žvýkání ani podobný věci. Ovšem při vzlétání žádný problém nemám, jen při přistávání. Někde jsem uaslechl, že na to existuje nějaký lék, který se užije před letem. Můžete mi prosím někdo poradit. Děkuju. Létání miluju, jen kdyby mě při přistávání nemučila tak brutální bolest.
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru