Jakmile padne rozhodnutí jet, hlavní otázkou se stane – kudy? Variant trasy je celá řada a možných zastávek ještě mnohem víc. Těm, kdo se do východní Afriky vydávají poprvé, doporučujeme následující okruh, po kterém můžete tento region projet poměrně snadno, bez větších komplikací a rizik a vidět přitom to nejlepší. Největší nepohodlí budou představovat dlouhé přesuny autobusem, ale těm se pochopitelně na cestě dlouhé několik tisíc km nemůžete vyhnout. I na nich bude stále něco zajímavého k vidění, spolucestující se postarají o vaši zábavu a zbytek vyřeší nějaká dobrá kniha, která vás zabaví.
Keňa. Nejčastějším vstupním místem východní Afriky je keňské Nairobi. Nairobi je dobrým místem pro aklimatizaci a naladění se na africkou mentalitu – nepodceňujte, budete to potřebovat J. Z Nairobi se vydejte na safari do národního parku Tsavo. Po několika dnech v divočině nasedněte na vlak a dojeďte do přístavu Mombasa, jehož staré město je stále stejné jako v 19. století v době největšího rozkvětu. Máte-li rádi život na ostrovech a chcete pár dní strávit plavbou mezi nimi, udělejte se zajížďku na ostrov Lamu s nejstarším keňským městem, nazývaným keňským Káthmándú. Připravte se tedy na hordy turistů.
Tanzanie. Z keňské Mombasy dorazíte do přístavu Tanga, odkud se přeplavíte na odkud se přeplavíte na „ostrovy koření“ Zanzibar, jež byly po staletí sídlem koloniální správy a střediskem obchodu se zbožím a otroky. Ze Zanzibaru na pevninu se vyloďte v Dar es Salaam, městě s inspirujícím přístavem, koloniální atmosférou a plážemi. Podél pobřeží se vydejte na sever do Usumbara a Pare, horských hřebenů vhodných pro treking. Nemáte-li dost treků, můžete poté vyšplhat i na Kilimandžáro, či prochodit domorodé vesnice v okolí měst Arusha, Moshi nebo Marangu. Pokračujte na východ do kráteru Ngorongoro, malé části ekosystému Crater Highlands, a národního parku Serengeti, obojí hlavních destinace pro safari. Na břehu Viktoriina jezera se zastavte v městě Mwanza, centru kultury Sukuma, největšího tanzanského kmene. Lodí přeplujte jezero do Bukoby (případně objeďte po zemi, je-li pro vás lodní spojení příliš drahé), centra kmene Haya, odkud se vydáte do Rwandy.
Rwanda. Přes válkou poničené hlavní město Kigali se přesuňte do Butare, intelektuálního centra Rwandy a dále na východ do rezervace Nyungve Forest, jednoho z největších chráněných deštných pralesů v Africe. Z Cyangugu na hranici s Demokratickou republikou Kongo se přeplavte po jezeře Kivu do Gisenyi, rekreačního centra s krásným okolím. Poslední zastávka před vstupem do Ugandy je Parc Nacional des Volcans, jenž je známý jednak pro atraktivní řetězec sopek, jež mu daly jméno a také jako jedno z posledních útočišť horských goril, známých ze studií Diany Fossey.
Uganda. První zastávkou v Ugandě může být město Kabala, jehož okolí je přezdíváno „africkým Švýcarskem“. I na této straně hranice můžete potkat horské gorily, a to v národních parcích Bwindi a Mgahinga. Další blízký národní park Queen Elizabeth je jedním z nejlepších míst v Ugandě pro pozorování zvěře ve volné přírodě. O něco severněji se zastavte v národním parku Kibale pro posezení se šimpanzy a nemáte-li dost divoké zvěře, národní park Murchison Falls, opět o něco severněji, je další skvělou příležitostí se nasytit. Odsud můžete zamířit do příjemného hlavního města Kampala, či rovnou do Jinja, kde můžete spatřit „zdroj Nilu“ – zde Nil opouští Viktoriino jezero. Dobrá příležitost pro treking je oblast kolem vodopádů Sipi a národní park Mount Elgon u hranice s Keňou.
Keňa. Jezero Turkana na severu Keni je oblastí fascinující pustiny mnoha tváří. Můžete se zúčastnit několikadenních túr, nebo, máte-li dostatek času, prozkoumávat na vlastní pěst. Skrz dlouhé Rift Halley se dostanete zpět do samého srdce Keni, kde můžete zdolat několik sopek, včetně Mount Kenya. Národní rezervace Masai Mara u hranice s Tanzánií je severním výběžkem stejného ekosystému, jenž v Tanzánii tvoří národní park Serengeti.
(david.kucera@hedvabnastezkacz)