Doporučená trasa Istanbul–Peking

Doporučená trasa Istanbul–Peking

Jakmile padne rozhodnutí jet, hlavní otázkou se stane – kudy? Variant trasy je celá řada a možných zastávek ještě mnohem víc. Těm, kdo se do Asie vydávají poprvé, doporučujeme následující trasu, po které můžete Asii přejet poměrně snadno, bez větších komplikací a rizik a vidět přitom to nejlepší.

Největší nepohodlí budou představovat dlouhé přesuny autobusem nebo vlakem, ale těm se pochopitelně na cestě dlouhé několik tisíc km nemůžete vyhnout. I na nich bude stále něco zajímavého k vidění, spolucestující se postarají o vaši zábavu a zbytek vyřeší nějaká dobrá kniha, která vás zabaví. Tato trasa kopíruje bájnou Hedvábnou stezku, dávno nepoužívanou, avšak stále inspirující obchodní cestu mezi Evropou a Asií.


Turecko. Svou velkou cestu začněte několika dny pobytu v Istanbulu zpestřenými výletem lodí po Bosporu. Turecko můžete přejet pohodlnými, moderními autobusy, které jsou zde běžné. V půli cesty zastavte na den či dva v historických městech Amasyi nebo Tokatu. Je hrozná škoda, že tolik cestovatelů jede non stop rovnou k íránské hranici. Z Amasye pokračujte pod Ararat do městečka  Doğubayazit, odkud je to kousek na hranici. „Povinný“ výlet z Doğubayazitu je na kurdský palác Ishaka Paşi. Nepijte čaj s každým, kdo vás na něj pozve, protože byste nestihli nic jiného!


Írán. Mezi hraničním přechodem Bazargan a Teheránem se nabízí několik zastávek, z nichž Tabriz a Zanjan jsou díky svým bazaarům a historickým stavbám nejzajímavější. Ze Zanjanu je možné udělat si skvělý výlet do hor k Šalamounovu trůnu a vězení. Cestujte kombinací autobusů a taxíků, podle stavu vaší peněženky. Vnitrostátní lety jsou spolehlivé a pohádkově levné. Teherán je megapole, kterou nakonec můžete vynechat a zdržet se déle v zajímavějších íránských místech. Mezi ně patří malý Kashan, Esfahan se svou fantastickou architekturou a pitoreskní oáza Yazd se zoroastriánskými památkami. Další kouzelné místo na cestě k pákistánské hranici, Bam, bylo bohužel hodně poničeno zemětřesením.


Pákistán. Po nejnáročnějším úseku transasijského putování, autobusové cestě z íránské hranice do Quetty, odpočívejte v této oáze a družte se s nepřekonatelně pohostinnými Afghánci a Balúčistánci. Vlak vás doveze do úplně jiného světa, krásného Lahore. Zde už cítíte vůni Indie a pokud vás zláká, můžete právě zde do Indie odbočit. Tak či onak, nesmíte si nechat ujít Peshawar. Dalším úsekem cesty je Karakoramská dálnice(zkráceně KKH podle anglického Karakoram Highway). Navzdory svému jménu projíždí během svých 1200 km čtyřmi největšími světovými velehorami – Himálajem, Karakoramem, Hindukúšem a Pamírem. Tomu odpovídá krása scenérií. I když jinde cestujete veřejnou dopravou, tady si aspoň občas najměte džíp i s řidičem. Jen tak se dostanete v rozumném čase a celkem pohodlně do mnoha zajímavých míst a z cesty budete mít více vzpomínek i fotek. Besham, Karimabad a Passu jsou top místa přímo na KKH a odbočky pod Nanga Parbat a do Skardu zůstanou navždy nezapomenuté. Do Číny musíte průsmykem Khunjerab ve výšce 4730m.


Čína. Hned za hranicí se ráz krajiny změní a v nejbližším městě Tashkurganu si uvědomíte, že se změnilo i vše ostatní – jídlo, lidé, zvyky, oblečení, ceny… Fantastickou horskou scenérií pokračujte až do slovutného města na Hedvábné stezce, Kashgaru. Pohodlný čínský vlak vás doveze do oáz Turpan a Dunhuáng, které mají dost přírodních i historických zajímavostí, abyste tam vydrželi několik dní. Mezi Dunhuangem a Xi‘anem (Sian) je další „povinná“ odbočka – do tibetského chrámového komplexu v Xiahe (Siache). Xi‘an byl stovky let hlavním městem Číny a Hedvábná stezka tu končila. Vy ale nejspíš budete chtít pokračovat do Pekingu. Když tam nakonec dojedete, můžete si být jisti, že už budete úplně jiným člověkem, než byl ten, který před několika týdny či měsíci v Turecku vyjížděl.

Nejširší nabídku průvodců a map (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: