Dokonalý podmořský život, deštný les, i starodávné Mayské civilizace. To je Belize

Dokonalý podmořský život, deštný les, i starodávné Mayské civilizace. To je Belize

V atlasu světa je Belize poměrně lehce přehlédnutelný stát, co byste ale přehlížet neměli je jeho krása. Vypravte se do Belize a navštivte tropický deštný les, pozorujte jaguáry, plavejte se žraloky, nebo obdivujte starodávná Mayská města. Unikátní je i v tom, že se zde jako v jediném státě Střední Ameriky namísto španělštiny domluvíte anglicky, což může být pro někoho velké plus.

Kam v Belize za podmořským životem

Podél pobřeží od Mexika až po Honduras se táhne Mezoamerický korálový útes, jež je druhým největším bariérovým útesem na světě. Před ním už je jen Velký bariérový útes v Austrálii. V Mexiku jsou bohužel některé části útesu zničené, nebo ne tolik živé, pestrobarevné a plné rybiček. Dobré místo k potápění musíte opravdu dobře hledat. Oproti tomu v Belize je útes chráněný a tak je stále plný života. Najdete tady pestrobarevné rybky, rejnoky, želvy, ale také žraloky.

Nejlepší místa ke šnorchlování najdete na ostrovech Ambergris Caye a Caye Caulker. Můžete šnorchlovat přímo z pláže, ale lepší je vypravit se na širé moře, přímo ke korálovému útesu. Největším zážitkem je rozhodně plavání se žraloky, ale nepředstavujte si deseti metrové lidožravce, kteří na vás budou cenit zuby. Žraloci vouskatí (anglicky Nurse Shark) jsou mírumilovní tvorové, kteří o lidi nemají sebemenší zájem. Pravda, skočit z lodi do hejna těchto 3 metrových obrů nebyl nejlepší pocit, ale jen co jste mezi nimi, váš strach opadne a můžete si užívat pohledů na tato krásná zvířata. Typické místo, kde se tenhle zážitek uskutečňuje je Hol Chan Marine Reserve, zde je ovšem třeba počítat se zaplacením vstupného do rezervace – 10 USD. Místem, kde budete nejspíše sami jsou Mexico Rocks. I zde se občas žraloci vyskytnou. Především jsou tady ale krásné korály.

Menší poznámka ke žralokům: Co si budeme povídat, abyste měli ze žraloků velký zážitek a viděli jich hodně najednou, místní lidé je přivolávají. Jídlem samozřejmě. To znamená, že ne vždy je zaručeno jaký druh žraloka připlave. Je dobré tohle mít na paměti a případně vědět co dělat, pokud se tam zatoulá jiný druh žraloka, který je člověku více nebezpečený. Nám se taková zkušenost bohužel stala a připlaval i jeden, který už tak mírumilovně nevypadal. Na druhou stranu – v Belize musí mít žraloci tolik potravy, že o lidi snad zájem nemají.

Plavání se žraloky v Hol Chan Marine a jeden "zatoulaný" nechtěný žralok
Plavání se žraloky v Hol Chan Marine a jeden „zatoulaný“ nechtěný žralok

Pokud upřednostňujete raději potápění, nejlepší místo je rozhodně Blue Hole – korálový útes s téměř dokonalým kruhovým tvarem. Blue Hole je nádherný přírodní úkaz, který rozhodně stojí za to vidět také z ptačího pohledu.

Ostrovy si žijí svým životem

Pokud hledáte spíše odpočinkové místo, kde můžete ležet pod nádherně zelenými palmami a u toho popíjet místní pivka, určitě nevynechejte dříve zmíněné ostrovy – Caye Caulker, nebo Ambergris Caye. Já více preferuji Ambergris Caye, který je větší, tudíž si tady můžete najít jak klidné místečko, tak i rušné centrum. Caye Caulker je oproti Ambergris Caye maličký a projdete ho chůzí za chvilku. Oblíbenější je mezi baťůžkáři.

Na oba ostrovy se dostanete trajektem z Belize City. Plavba na Caye Caulker zabere 1 h času, na Ambergris pluje trajekt další půl hodinu. Občas uslyšíte jak belizané pro Ambergris Caye používají název San Pedro, jedná se o hlavní město ostrova. Ambergris Caye má na délku 40 km, ale obydlených je přibližně 10 km. Nejlepší způsob, jak si ostrov užít naplno je pronájem golfového vozíku. Tento dopravní prostředek je využívány jak turisty, tak obyvateli ostrova a kromě dopravy z místa na místo si taky užijete spoustu srandy. Většina silnic je totiž nezpevněná, připravte se na tzv. bumpy road.

Kam se na ostrově vydat? Jak už jsem zmínila, můžete se buď „válet“ na pláži (pozor – slavná Secret Beach není až tak secret), nebo třeba navštívit Iguana Eco Park se stovkami leguánů, kde je vstup zdarma, ale je fajn nechat nějaké dýško, nebo můžete udělat dobrý skutek a vzít na procházku psy z útulku SAGA. Na večeři si zastavte u The Truck Stop, kde hraje živá hudba.

Iguana Eco Park
Iguana Eco Park

Belize City raději vynechejte

Popravdě neznám moc lidí, kteří by se v Belize City zdržovali. Vlastně ani není proč. Belize je spíše o přírodě, než o putování za památkami. Pokud se ale v Belize City rozhodnete nějakou chvíli pobývat, určitě doporučuji zainvestovat více do ubytování v bezpečné čtvrti. My jsme bydlely v jedné z těch bezpečných čtvrtí, i přesto nám lidé doporučovali brát si taxi do 500 metrů vzdáleného obchodu. Co si budeme povídat, s bezpečností to v Belize City není nejrůžovější.

Nejširší nabídku průvodců a map Belize (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Pláže, pláže a zase jenom pláže

Moře si kromě ostrovů můžete užít i na vyhlášených plážových místech, kterými jsou především Placencia a Hopkins v jižní části Belize. Placencia je zajímavá hlavně díky své poloze. Podél jedné strany města se vine laguna a z té druhé moře. V laguně si sice nezaplavete (žijí v ní totiž krokodýli), ale zato se po ní můžete projet kajakem. Samotné město, nebo spíše vesnice Placencia žije klidným životem, i přestože je turisticky vyhledávaným místem. V tzv. low season jsme byly v Placencii pár dní jediné cizinky.

Placencia
Placencia

Na procházku za jaguáry

Jaguáří rezervace Cocksomb Basin Wildlife Sanctuary je známá výskytem tohoto nádherného zvířete. Jaguáři jsou aktivní primárně v noci, kdy je do parku zákaz vstupu, to ale neznamená, že ve dne spí. Je možné, že vás při procházce parkem nějaký ten jaguár zahlédne, vy jej ale neuvidíte. Lidem se vyhýbají.

V Cocksomb Basin Wildlife Sanctuary se nachází několik stezek, které můžete prozkoumat. Doporučuji trasu na Ben’s Bluff, která vás zavede ke krásné vyhlídce. Přestože se jedná pouze o cca hodinový výšlap, vezměte si sebou dostatek vody, vlhké podnebí vás prozkouší. Po cestě zpět se můžete zchladit u menšího vodopádu, který je jako osvěžující zastávka naprosto vynikající.

Vyhlídka Ben's Bluff v Cocksomb Basin Wildlife Sanctuary
Vyhlídka Ben’s Bluff v Cocksomb Basin Wildlife Sanctuary

Za poznáním k Mayům

Navštívit Belize a odjet bez nakouknutí do starodávné Mayské civilizace by byl hřích. Jižněji od Placencie leží ruiny Lubaantun, a slovo ruiny jsou v tomto případě použity velmi trefně. Starobylé město bylo kvůli několika vykopávkám a snahám o nálezy v podstatě celé zničeno. Byly zachovány spíše podzemní krypty, ale honosné pyramidy při návštěvě Lubaantun rozhodně nečekejte.

Naopak třeba Xunantunich, nebo Caracol jsou nádhernou ukázkou dávných Mayských civilizací. Honosné pyramidy, zachovalé stavby, dokonale stavěné budovy. K archeologické zóně Xunantunich se navíc budete přes řeku dopravovat pomocí „trajektu“, kde se vejdou asi jen 4 auta a tak jde opravdu o zajímavou podívanou. Plavba zabere méně než minutu.

Pyramida v Xunantunich
Pyramida v Xunantunich

Twin Towns

Hraniční města San Ignacio a Santa Elena jsou rozděleny pouze řekou, proto je místní nazývají „Twin Towns“. Skutečnost, že už jste ve druhém městě poznáte tak, že přejdete přes most. Na hledáčku návštěvníků jsu tato města hlavně díky dobré dostupnosti k mnoha krásným výletům.

Jedním z nich může být třeba výlet k vodopádům Big Rock Waterfalls v oblasti Mountain Pine Ridge Forest Reserve. Sestup k vodopádům vede přes stovky schodů, cesta zpět zabere zhruba 20 minut, ale vodopády rozhodně stojí za trošku potu.

Zaplavat si můžete v Inland Blue Hole. Nejznámější cenote, kterou v Belize najdete. Když dorazíte s otevírací dobou v 8:00, tak tady budete zaručeně sami. Nezapomeňte si repelent, jste v džungli.

Můžete si také půjčit kajak a proplout si Barton Creek Cave, která je nejen unikátní svými nádhernými krápníky, ale je také archeologickým nalezištěm, kde se dokonce v minulosti pořádaly obětní rituály. Pokud vás tyto rituály zajímají, tak ATM (Actun Tunichil Muknalú) Cave je pro vás jako dělaná. Pro staré Maye byla tato jeskyně posvátná, určená především k lidským obětem. Při výzkumech zde našli přes 1400 lidských koster, keramické nádoby, a ostatní archeologické poklady. Do jeskyně se můžete podívat pouze s průvodcem, o to víc bude pro vás prohlídka přínosnější. Dozvíte se zajímavosti o lidských obětech, mučení a možná i pochopíte některé Mayské filozofie. Jen upozorňuji, že tato prohlídka není vhodná pro slabší povahy, ať už psychicky slabší, tak i fyzicky. Jeskyně je totiž v některch místech zatopená a dost úzká, takže je potřeba fyzická kondice. V jeskyni se nesmí pořizovat žádné foto ani video záběry.

Barton Creek Cave
Barton Creek Cave

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: