Plánujete si výlet na Bali? A přemýšlíte, kam tady vyrazit, co navštívit, zažít a ochutnat? Přinášíme vám nemalou dávku inspirace a několik zajímavých tipů, co na Bali určitě neminout…
Dokonalá příroda i unikátní architektura: jak si nejlépe užít Bali
Podívejte se na kompletní fotogalerii
Přejít do galerieTradiční vesnice Tenganan
Na tomto místě se zastavil čas. Po příjezdu do tradiční a nejstarší vesničky, která je izolována od zbytku ostrova, jsem pocítila to pravé Bali, které jsem si představovala.
Kamenné domy s doškovou střechou, domorodí lidé prastarého kmene tzv. Agabalijci, jejich původní zvyky a řemesla. To je Tenganan.
Přesto, že je vstup do vesnice zpoplatněný, rozhodně stojí za to. Většina objektů je volně přístupná, čímž je umožněno nahlédnout do běžného denního chodu vesnice. Navzdory tvrdé práci a prostému životu, který místní vedou, je na první pohled znatelné, jak jsou domorodí obyvatelé šťastní a svobodní.
Na konci vesnice jsme vstoupili na dvůr místní školy. Pár dětí si hrálo venku před třídou. Když zahlédly, že v ruce držím nafukovací balónky, které jsem měla pro všechny případy s sebou, okamžitě se ke mně s křikem seběhly a doslova se o ně praly. Nikdy jsem neviděla vděčnější a šťastnější děti.
Unikátní duchovní architektura
Balijská víra je ohromující. Lidé si ji užívají ve velmi pozitivním a velkolepém stylu. Chrámy s typickými věžičkami se nachází opravdu na jedinečných místech. Balijci se pokorně modlí a nosí obětiny bohům i démonům. Při jejich procházení v nutném Sarongu celkový dojem a zážitek ještě umocňují zapálené vonné tyčinky.
Největším chrámovým komplexem je Besakih pod horou Gunung Agung. Vidět musíte také modlící se ženy v chrámu Netopýří jeskyně Goa Lawah.
Od Sloní jeskyně Goa Gajah vede zajímavá cesta do divoké džungle s malým vodopádem a bambusy, kde se znatelně mění vlhkost vzduchu.
Vodní chrám Tanah Lot stojí přímo na mořském pobřeží, kde ho omývají divoké vlny. Na samotný ostrůvek je vstup povolen pouze balijcům. Chrám střeží mořští hadi.
Chrám Ulun Danu Beratan působí dojmem, jakoby plaval na hladině jezera. Horu Gunung Caturu tajemně zahaluje okolní mlha.
Svatba po balijsku
V jednom z chrámů jsme měli možnost pozorovat typickou svatební ceremonii. Na přípravě si balijci dali opravdu záležet. Výzdoba hrála všemi barvami, vskutku nezapomenutelná podívaná.
Průvod žen nesl na hlavách koše plné obětin a všichni svatebčané si obřad velmi užívali. Nevěsta byla díky své zlaté koruně, výraznému líčení a pestrému oblečení nepřehlédnutelná. Ženich byl rovněž nalíčen a oblečen v podobném stylu.
Nejširší nabídku průvodců a map Indonésie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Dechberoucí příroda
Balijská příroda, které dominují rýžová políčka, je dechberoucí. Ta nejhezčí jsou v okolí Ubudu a Jatiluwih a jsou zařazena mezi památky UNESCO. Úžasnou podívanou vytvářejí iterasy podél Sidemenské silnice.
Forest Monkey se nachází přímo v Ubudu. Les je plný posvátných Makaků a samozřejmě také turistů, kteří je s oblibou krmí. Při procházce parkem, který je protkaný liány, lze dojít do tichého údolí, kde jen tiše šumí řeka.
Plážový ráj na zemi
Obdivuhodnou podívanou si užijete při pohledu na útes a pláž Uluwatu ležící pod stejnojmenným chrámem. Stejně tak tady, jako i na další nádherné pláži nazvané Dreamland, čeká mnoho surfařů na svou vlnu.
Zabořte nohy do rozpáleného písku, počkejte si na západ slunce a vychutnejte si čerstvé ryby v jedné z mnoha plážových restaurací původní rybářské vesnice Jimbaran.
Zajímavou zastávkou je pláž Kusamba, kde je možné navštívit ruční výrobnu mořské soli.
Pokud vás lákají bíle pláže a podvodní svět, rozhodně podnikněte výlet lodí na jeden z ostrovů Gilli Islands. Všechny ostrůvky se dají obejít pěšky, přitom můžete naleznout místo, kde budete úplně sami a plnými doušky si vychutnáte zdejší ráj na zemi.
Proslulá Kuta Beach se v podvečerních hodinách uklidní a naplní se místními lidmi, především rybáři.