Do zeleného srdce Itálie

Do zeleného srdce Itálie

„Profláklé“ Toskánsko vás neláká kvůli tisícům turistů? Vydejte se do podobně krásného, ale mnohem méně navštěvovaného regionu Umbrie. Nezklame vás!

Motto: Jednou jsem při brouzdání na internetu narazil na docela povedený, byť poněkud nadnesený výrok: „Na světě není moc lepších činností než cyklistika, možná snad cyklistika v Itálii. Kromě toho je lepší už jenom cyklistika v Toskánsku.“ Tvrdím, že v některých případech může být ještě něco lepšího – totiž cyklistika v Umbrii.

Pojďme si zahrát takovou malou hru: Řekněte před přáteli, že letos pojedete na cyklistickou dovolenou do Toskánska. Prakticky všichni vám tuto volbu schválí – pochopitelně, Toskánsko a jeho slavná města i typickou krajinu s cypřiši a vilami na kopcích zná každý. V jiné společnosti řekněte, že míříte do Umbrie a přátelé se budou dost divit. V lepším případě budou vědět, že váš cíl leží v Itálii a že je to někde, no tam dole na jihu, no né, Pepo?

Pokud chcete svoji letošní cyklistickou dovolenou věnovat pohodovému ježdění v krásné přírodě i poznávání zachovalých středověkých městeček a významných kulturních památek a pokud se zároveň chcete z jakýchkoli důvodů vyhnout příliš známému Toskánsku, je pro vás region Umbrie výbornou volbou. Vydejme se spolu do zeleného srdce Itálie, do nádherného kraje zvlněných kopců, lesíků, říček a údolí.

Lepší než Toskánsko

Region Umbrie je od nás poměrně dobře dostupný. Při plánování cesty počítejte se vzdáleností okolo 1200 km (záleží pochopitelně na tom, z kterého místa naší republiky vyjíždíte). Asi nejvhodnější trasa vede přes Mnichov, Innsbruck, Brenner, Veronu, Modenu, Bolognu a Florencii. Odtud jeďte stále po A1 na Řím a zhruba po 90 km odbočte na dálnici do Perugie, po které dojedete na severní břeh Trasimenského jezera. Čtvrté největší jezero v Itálii leží blízko hranice s Toskánskem a dobře se hodí jako základna pro další vyjížďky. Ubytovat se můžete v jednom z mnoha kempů rozložených zejména na východním břehu mezi obcemi Torricella a San Feliciano.

Asi nejzajímavější město leží na východním břehu jezera. V Castiglione del Lago je kemp, pláž a přístaviště trajektů mířících na Isola Magiore uprostřed jezera. Ostrov je ale hodně malý, nic moc na něm není a zvláště v létě na něj míří spousta návštěvníků, takže si jeho návštěvu můžete v klidu odpustit. Kromě Castiglione del Lago stojí za zmínku ještě Magione se zachovalým templářským hradem a Tuoro sul Trasimeno, v jehož blízkosti se ve starověku odehrála významná bitva.

A nesmíme zapomenout na Panicale, rozkošnou středověkou vesničku rozloženou v kopcích na jih od jezera. Po výjezdu (zvláště poslední utahovák stojí za to) si v bistru na náměstíčku velkém asi jako menší tělocvična můžete dát skvělé italské presso a potom si v klidu vychutnat báječný výhled na celé jezero. Pokud toužíte po bikerském zpestření výletu, udělejte si vyjížďku po okolních kopcích a nechejte se přitom vést značenými cyklistickými trasami. Dávejte ale dobrý pozor na značky a řiďte se i mapou, jinak snadno zabloudíte.

Nejširší nabídku průvodců a map Itálie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Vzhůru na pahorek Montepulciano

Jezero může sloužit jako výchozí místo výletů směřujících na západ do nedalekého Toskánska, kde se přímo nabízí renesanční skvost Pienza a na pahorku rozložené Montepulciano. Zamířit můžete také na východ do Perugie a Assissi, ale při plánování výletů do těchto měst je vhodné přiblížit se k nim autem a do Perugie na kole vůbec nezajíždět. Město je správním střediskem kraje a sídlem významné univerzity a zmiňujeme se o něm na jiném místě.

Také v Assissi je toho k vidění víc než jenom bazilika svatého Františka s Giottovým cyklem maleb ze života světce. Možná vám návštěvu znepříjemní turisté z celého světa, ale je třeba uznat, že při příjezdu od Perugie vypadá město rozložené na úbočí Monte Subasio impozantně a hodně zajímavé je navečer, kdy se v něm již netísní davy návštěvníků, atmosféra se zklidní a v mystickém a pastorálním světle, které Umbrii tolik proslavilo, začnou měkce svítit budovy z narůžovělého kamene.

Kromě uvedených měst stojí za zmínku určitě Orvieto rozložené na strmém ostrohu na místě starobylé etruské Velsiny. Město se pyšní pozoruhodnou katedrálou, kterou mnozí považují za nejkrásnější gotickou stavbu v Itálii, ale od Trasimenského jezera je bohužel dost daleko. To ostatně platí i pro řadu dalších nádherných měst a míst v Umbrii (např. Gubbio, Spoleto nebo oblast Valneriny a Parco Nazionale dei Monti Sibillini).

Tak co, nalákali jsme vás? Pokud vám vyhovuje cyklistická dovolená s vyváženými přírodními, kulturními i poznávacími prvky a pokud nemusíte za každou cenu do Toskánska, ale podobná krajina se vám líbí, je pro vás Umbrie tou pravou volbou.

Bitva u Tuoro sul Trasimeno

Roku 217 př. Kr. porazil Hannibal (ano, ten slavný kartaginský vojevůdce, o kterém jste se učili v dějepise) u městečka Tuoro sul Trasimeno římské vojsko vedené konzulem Flaminiem. Stalo se to nejspíš u místa, které dnes nese jméno Sanguineto (místo krve) nebo Ossaia (místo kostí). Římané, které Hannibal vylákal do dokonale připravené léčky, utrpěli naprostý debakl a na jejich straně padlo šestnáct tisíc vojáků včetně velitele. Cesta na Řím byla volná.

Chodcem v Perugii

Po příjezdu do Perugie vás možná překvapí systém podzemních i nadzemních eskalátorů vedoucích z odstavných parkovišť do centra města. To je pro automobilovou dopravu více méně uzavřené a vymezené především pro chodce. Město, které patřilo do původního svazku 12 etruských měst, dnes kypí bohatým kulturním i společenským životem, k němuž nepochybně přispívá místní proslavená Università per Stranieri (Univerzita pro cizince). Z eskalátorů zamíříte po Corso Vannucci na Piaza Danti a jste v centru města. Pohodlné, že?

Jak se jezdí v Umbrii

Předem je třeba říci, že v této části Itálie není příliš mnoho značených cyklistických stezek, ale i tak jde o pohodové ježdění po vedlejších silničkách nebo šotolinových cestách. Vzhledem k charakteru krajiny může ale profil výletu někdy docela překvapit, protože kopce zde podobně jako v Toskánsku sice nejsou příliš vysoké, ale stoupání jde někdy docela na krev.

Orientace a plánování výletů by neměl být problém, protože i v české republice je k dispozici široký a dostatečný výběr map nakladatelství Kompass v měřítku 1:50 000. Oblast Trasimenského jezera najdete například na mapách 662 a 663. Pokud chcete mít na mapě cyklistické a bikerské stezky (nějaké tu přeci jenom jsou), kupte si mapu z cykloturistické edice.

Při jízdě po silničkách se vyplatí důvěřovat především vlastnímu zdravému rozumu a mapě. Silniční značení vás totiž s hodně velkou pravděpodobností do kýženého místa zavede, ale bohužel po hlavních silnicích… Je totiž určené především pro auta. Jak jinak, jsme v Itálii. Vzhledem k charakteru krajiny i cest je asi nejvhodnějším typem kola trekové, popř. horské vybavené vhodnými plášti. Většinu výletů a vyjížděk lze ale zvládnout i na silničním kole (dokonce i na starém dobrém Favoritu).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí