Existuje spousta značených dálkových treků vedoucích přes krásná pohoří, jako třeba GR11 přes Pyreneje nebo PCT přes Severní Ameriku, ale žádný nevede přes celý Karpatský oblouk. Viktorka Hlaváčková se v rámci své dobrodružné výpravy Cesta tam, rozhodla přes Karpatský oblouk přejít pěšky a po svých se dostat až do Banátu.
Taková cesta spojuje spoustu turisticky oblíbených vrcholů a hojně navštěvovaných míst jako jsou slovenská cesta hrdinů SNP, Zakarpatská Ukrajina nebo rumunská pohoří Maramureš, Fagaraš, Retezat, a český Banát. Karpatský oblouk se Čechům přímo nabízí jako výchozí oblast pro cestu kolem světa nejen z geografického, ale i z historického hlediska.
Prohlédněte si další fotografie k článku…
Prochází všemi státy Československa za První republiky a cílí v Banátu, kde si návštěvník připadá jako by se strojem času přenesl do české historie desítky let zpátky. Karpaty se staly oblíbeným místem pro dobrodružství Čechoslováků, kteří se za dob komunismu nemohli vypravit na delší cesty, a z toho vzešlá knížka Karpatské hry napsaná Miroslavem Nevrlým se stala kultovním textem české cestopisné literatury. Přejít Karpatský oblouk je tedy pomyslně nejen tautologickou trasou „z Čech do Čech“, ale i cestou zpátky v čase…
Trasa a cíl cesty
Pěší přechod Karpatského oblouku jsem si zvolila jako první etapu svého dobrodružného experimentu Cesta tam. Vyrážím v květnu ze Zlína. Chci vylézt na Gerlachovský štít, napojit se na část Cesty hrdinů SNP, zastavit se v Koločavě a vystoupit na Goverlu, a potom přes nejvyšší rumunský vrchol Moldoveanu pokračovat po jihozápadní zákrutě rumunských Karpat do Banátu.
O své cestě budu natáčet film, a jelikož nikam nespěchám (abych plně vychutnala každé zajímavé místo a setkání), vyhradila jsem si na přechod pět měsíců. V zimním období se chci v Banátu usadit, abych si odpočala, zpracovala dokumentární materiály a sestříhala film, a abych lépe poznala život Banáťanů. O jejich životě, jehož tradiční běh rychle mizí, chci natočit druhý film.
Nízkonákladově a nalehko
Dalšími specifiky projektu jsou nízkonákladovost a lehkost. Jelikož půjdu pěšky, nebudu potřebovat peníze na dopravu, a protože cestou budu spát zejména pod širákem, nemusím shánět peníze na ubytování. Ze studentských brigád jsem si našetřila na filmovou techniku a outdoorové vybavení, což mi značně ulehčil sponzor Pod 7 kilo. Na samotnou cestu mám našetřeno 1€ na den, což neberu ani tak jako omezení, jako spíš výzvu.
Jít nalehko pro mě znamená sbalit si všechno potřebné outdoorové vybavení do 7 kg. Neberu s sebou stan a hlavní komora mého fotobatohu má objem 20l. Množství filmové techniky mi příliš lehkosti nedovoluje, zejména i proto, že kvůli autentičnosti obrazu upřednostňuji digitální zrcadlovku před kompakty a bezzrcadlovkami. Nicméně i tady jsem si určila hmotnostní hranici mezi 3,5 a 4 kg.
Sólo, ale ne osaměle
Na cestu se vydávám sama, na pár prodloužených víkendů se ke mně možná přidají kamarádi. Cestuje-li člověk sám, má mnohem blíž k místním obyvatelům, pozná více lidí, vidí a slyší víc než ve skupině, v hlavě se mu odehraje více myšlenek a musí spoléhat především sám na sebe. Z toho také plyne více dobrodružství.
Z vlastních zkušeností jsem si vědoma nástrah, které mohou cestovatelku potkat, ale také vím, že být ženou je v mnoha situacích z hlediska bezpečnosti výhodné. Jedná se o trochu jiný styl cestování než je ten mužský, ale sólo cestovatelky již dávno nejsou ojedinělým fenoménem.
Těším se na nové zážitky a mnohá setkání s lidmi, které cestou potkám, na radost z tvůrčí práce při natáčení, fotografování a psaní, a jsem zvědavá na metamorfózy stereotypů momentálně zaklíněných uvnitř mojí hlavy. Držte mi pěsti!
Více se o putování Viktorky Hlaváčkové a její „Cestě tam“ můžete dočíst na webových bstránkách cestatam.wix.com/cesta-tam. Její cesta se ponese v duchu cestování na lehko, a to i díky sponzorovi Pod 7kilo.
Držím palce a jestli vyrážíš letos, třeba se někde potkáme 🙂 Mám v plánu stejnou cestu, jen od slovenské hranice a na horském kole a to v srpnu. Přeji hodně štěstí a úžasných zážitků.
Ahoj Stando,
díky, hodně zážitků na cetě i tobě :)určitě jich bude dost, jsem teprve v půli Slovenska (vesnice Vernár) a už mám zážitků habaděj 😀
Ahoj, taktéž letos v červenci vycházíme z ČR pešky a jdeme karpatským pohořím.Cíl naší cesty jsou Atény.Přecházíme přes Slovensko,Maďarsko,Rumunsko,Bulharsko,Makedonii,Albánii a cílem stanovené Řecko ! Přejeme ti hodně štěstí a snad se v Banátu potkáme =)
Ahoj Michale a Zuzko,
díky, hodně štěstí na cestě i vám 🙂 Když budete v Gerniku, zeptejte se na mě místních – jestli už tam budu, určitě vás ke mně nasměrují… 🙂
Články v okolí
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Časopis Travel Life píší cestovatelé pro cestovatele, tak CESTUJ!
Nové články
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Playa del Carmen
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru