Zrak, sluch, čich, chuť, hmat… těchto pět smyslů nám přisoudili již antičtí filozofové. Vystavte je tedy testu a vyjeďte na Aljašku.
Aljaška je jedinečný americký stát. Nejsevernější, nejzápadnější – a největší. Je jaksi odtržený od ostatních států, takzvaných „lower 49“….a přesto není izolovaným ostrovem. Je to svým způsobem divoška, před 150 lety dána „na prodej“ svým tehdejším majitelem, Ruskem, pro kterého byla jen bezcenným kusem země. Dvacet let po koupi se však ukázalo, že „všechno je jinak“. S objevem zlata a dalších bohatých ložisek nerostných surovin včetně ropy zmlkli i velcí američtí skeptikové a Rusko mohlo jen tiše litovat.
Jak říkají v žertu místní – „… i kdyby se Aljaška rozdělila napůl, pořád bude Texas jen třetí největší stát USA“. Ano, Aljaška je veliká a pro naše smysly nabízí ve své, místy stále panenské přírodě, opravdu nepřeberné množství testovacích míst. Je velmi těžké obsáhnout či vidět vše a tak se zaměříme na některá klíčová místa, která stojí za cestu.
Nejširší nabídku průvodců a map USA (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz
Národní park Denali
Pro to, aby byla výprava do této divočiny považována za úspěšnou, je třeba též onen nezbytný kus štěstí – odhadem totiž asi jen třetina návštěvníků je odměněna tím, že se jim „hora“ ukáže. Tato chlouba parku i Aljašky a zároveň nejvyšší hora kontinentu, Mount Denali – či dříve Mount McKinley – si svým mohutným masivem a výškou 6.190 m vytváří své vlastní počasí, a tak zůstává často skryta v mracích. V parku tu však budou s vámi sobi polární (Caribou), losi, ovce aljašské (Dall sheep), vlci, rosomáci, zajíci měniví (Snowshoe hare). Pobaví vás zemní veverky, poskakující podél stezek a pískající na poplach, když procházíte až nebezpečně blízko kolem jejich nory. A nebudou chybět ani medvědi grizzly!
Králové, milují trávu, kořínky, borůvky a další bobule – vždyť zde v parku jsou z 80% vegetariáni, protože v místních ledovcových vodách prakticky nežijí ryby. V letních měsících je vidíte potulovat se po pláních a hledat cokoliv, co by pomohlo k vytvoření dostatečné tukové zásoby na zimu. Nad hlavou se vám budou vznášet v klidném klouzavém letu sokoli či orli skalní, a na kvetoucích loukách vám zazpívají brkoslavové, budníčci nebo hýlové. V chovné stanici saňových psů (aljašský husky) vás rangeři nechají pomazlit se s místními hrdiny, kteří zapřaženi do saní pomáhají v zimě zvládat práci tam, kam díky sněhové nadílce i ochraně přírody nemá technika přístup.
Územím parku se táhne Aljašský hřbet – Alaska Range. Většinu území pokrývá tundra, ale díky příznivému složení půdy zde najdeme více než 400 druhů kvetoucích rostlin, mj. zvonky, hořce, zlatobýl, vlčí bob, a nechybí ani pro Aljašku typická vrbovka úzkolistá.
Tak co? Není tohle pastva pro smysly?
Říkáte si – ok, ale co třeba chuť? Ve voňavém, čerstvém vzduchu člověku rychle vyhládne. I na to má Aljaška recept. Je libo zvěřinu nebo snad čerstvé ryby?
Dáme vám TIP. Po návštěvě parku jeďte do nedaleké Denali Village. Tam najdete restauraci s názvem Salmon Bake. Běžte dovnitř a dejte si vynikající steak z čerstvého lososa nebo třeba halibuta s parmazánovou krustou. Na čepu zde mají několik lokálních piv Alaskan. Určitě nebudete litovat a v bříšku bude jako v pokojíčku.
Seward a NP Kenai Fjords
Seward je jedna z rybářských bašt při jižním pobřeží Aljašky na poloostrově Kenai. Město bylo pojmenována po Williamu Sewardovi, státním tajemníkovi americké vlády, který stál za koupí Aljašky od Ruska v roce 1867. Toto malé a příjemné městečko u zátoky Resurrection Bay (Zátoka vzkříšení) nabízí celou řadu atrakcí i míst, kde se můžete vzdělat, dobře si odpočinout, obdivovat krásnou okolní přírodu a vychutnat si talíře plné místních dobrot. Jsme u moře – a tak není překvapením, že je zde široká nabídka darů oceánu v nejrůznějších úpravách.
Pokud nechcete ani zde nechat své smysly zahálet, nevynechejte možnost lodního výletu do národního parku Kenai Fjords. Šestihodinová plavba (případně 8hod – včetně oběda na ostrově Fox Island, Liščím ostrově) vám nabídne úchvatnou cestu za velrybami (plejtváky), kosatkami, sviňuchami běloploutvými, lachtany a tuleni, medvědy, ale také kormorány, papuchalky a jiným vodním ptactvem. A k tomu vás ještě čeká „telící se“ ledovec (těch je v oblasti hned několik)! Praskání ledu a pád ledových ker do moře jen pár stovek metrů od vás bude trvalým zážitkem, stejně tak jako kosatka či velryba, která se s charakteristickým vodotryskem při výdechu vynoří z vody v těsné blízkosti boku vaší lodi.
Alaska Highway
To bude lahůdka pro ty, kteří se rádi svezou, ať autem či na motorce, po legendární silnici, spojující kanadskou provincii Britská Kolumbie (BC) s Aljaškou. Stačí si jen představit, že v roce 1942 bylo s více než 10.000 muži hotovo za necelých 8 měsíců, tedy od března do listopadu. Aljašská dálnice, to je více než 2.200 kilometrů mezi městy Dawson Creek (BC) a Delta Junction (Aljaška). Cesta skrz divočinu plnou medvědů, losů, dikobrazů, ale také divoce žijících bizonů. Cesta mnoha krásných vyhlídek a nedávné historie, lemovaná fialovými lány všudypřítomné vrbovky úzkolisté, anglicky nazývané Fireweed. Víte, že se z kvítků této květinky dá vyrobit fantasticky chutnající zmrzlina?
Aljaška nám však nabízí i „klasickou“ Ameriku. Tu si lze dosyta užít např. v nejlidnatějším, kulturně bohatém městě Anchorage. A přesto při pohledu na okolní horské masivy si opět uvědomíte, že příroda tady hraje prim a má pro každý z našich smyslů připraveno opravdu chutné menu.