Oslovili jsme další naše čtenáře s posbou o jejich adrenalinový zážitek. Tentokrát se vydáváme jihovýchodním směrem od Česka na stále ještě civilizací nedotčený Balkán.
Rakytnice: kanyoning po bosensku
Hlubokým zářezem mezi pohořími Bjelašnica a Visočnica buráci řeka Rakytnice.Za 25 km spadne o téměř 1 000 m, takže průchod roklí je adrenalinový dvoudenní výlet. Největším nebezpečím je náhlé zvýšení stavu vody a také časté, smrtelně jedovaté zmije růžkaté. Někde skáčeme přes kameny suchou nohou, jinde musíme vytáhnout lana a při slézání vodopádů se jistit. Stěny provalené punkevní jeskyně jsou tak převislé, že není vidět nebe. Nasedáme na nafukovací člun a sjíždíme klidnější úsek. Nad námi trčí několik opuštěných salaší, doplouváme k téměř dokonalému půlkruhovému amfiteátru DubokiOko. Ideální místo na táboření. Řeka zase mizí mezi téměř kolmými stěnami,obří kameny visí nad hlavou, modrozelené tůně ve vymletých kotlích dosahují hloubky 6 m.
Divoká řeka Tara
Černohorská řeka Tara vytváří nádherný vápencový kaňon. Až 1000 m vysoké zarostlé stěny skrývají krásné peřeje s vodopády a slapy. Síla řeky je obrovská. Po několika horských túrách v pohoří Prokletije jsme se rozhodli Taru vyzkoušet. Jeli jsme z Kolašina k soutoku s řekou Pivou na tři dny. Na horním toku jsme spali ve vodáckých tábořištích. Dolní tok protéká bělostným, které je – k vodákově smůle – národním parkem. Nezbývá tedy než vytáhnout rafty na břeh a ubytovat se v kempu v Žabljaku.
Cyklotoulky rumunskými Karpaty
Bonbónek pro milovníky bajkování ve vysokých horách, kde je šlapání vzhůru odměněno parádními sjezdy dlouhými několik desítek kilometrů. Jeli jsme s cestovní kanceláří a po celou dobu nás provázel autobus, takže jsme si nalehko mohli lépe vychutnat krásu divoké karpatské přírody a historie.