Ahoj, chci se zeptat..Když jedete k moři nebo po moři na lodi, máte strach ze žraloků nebo jiných oblud? Setkal se tu někdo se žralokem? Za rok mě čeká cesta k moři kam se hodně těším ale docela ze žraloku mam strach..Nerada bych aby mě něco chňaplo do nohy:D Třeba to, když jsem byla s kamarádkou na moři na lodi, lod zastavila a všichni se vrhli do vody..To je takové nepříjemné když víte že jste na prostředku moře, co tam dole nečíhá.:)
Jančo,
to máš jen takovou představu z hororových filmů:)
pravděpodobnost, že tě v moři napadne žralok je absolutně mizivá
ale já mám taky někdy blbý pocit když plavu v moři a podívám se pod sebe a tam je modrá temnota bez konce
za chvilku si zvykneš
david
Kam jedes do Chorvatska?
http://www.ahaonline.cz/clanek/musite-vedet/76708/varovani-turistum-v-chorvatsku-voda-skryva-nebezpeci-v-jadranu-je-zralok.html
Žraloci stojí před vyhubením, takže šance nějakého potkat je velmi malá – samozřejmě pokud pozorování žraloků není tvůj cíl a nejsi na těch pár posledních místech, kde je lze ještě s nějakou pravděpodobností spatřit.
Malí útesoví žraloci se budou spíše bát tebe.
Větší, pelagičtí žraloci, pokud na ně vůbec kdy narazíš, obvykle zmizí dříve, než je stačíš spatřit (i oni se bojí) nebo jen lhostejně proplují. Někteří jsou sice zvědaví, ale to je výjimka a obvykle je to spíše záměrem hlavně při potápění se žraloky.
Rozhodně to nění tak, že by jsi skočila do vody plné zuřivých a hladových čelistí. Všechny nedokumentární filmy o žralocích jsou naprostá fikce, která nemá vůbec nic společného s realitou. Člověk není jejich přirozená potrava. Pokud se stanou nehody, a těch je opravdu pár za rok na celém světě, pak je to obvykle chyba člověka – hlavně rybaření a spear fishing v jejich teritoriu, kdy je přiláká krev z ulovených ryb (hlavně jih JAR a Austrálie), nebo si člověka spletou se svou kořistí – želvou nebo tuleněm – týká se hlavně surfařů.
V deep blue už toho bohužel moc nečíhá.
V moři plavu často a občas taky pomyslím, jestli jsou žraloci doma. Je to asi normální pocit podmíněný zprávami a různými filmy. Díky, kluci, za uklidňující komentáře 🙂
http://www.perthnow.com.au/news/surfer-taken-by-shark-north-of-perth/story-e6frg12c-1226425990874
V malaysii se snima muzes potapet i si na ne sahnout :), ale v australii bych na ne nesahal 🙂
Ahoj,
jednou jsem se potápěl v Africe a najednou jsem ho spatřil, byl to jasně žralok bílý a pustil se přímo na naši skupinku! Instruktor byl na řadě první, ani se nestačil pohnout a byl bez ruky a hned na to bez hlavy. Poté se žralok pustil do ostatních členů skupinky a když se dostal ke mě, zachoval jsem klidnou hlavu, napřáhl jsem se a dal jsem mu přímo do nosu pěstí! Lekl se a okamžitě uplaval. V moří se to rychle rozkřiklo a kdykoliv se někam jedu potápět, žraloci se mi vyhýbají! Takže buď klidná….:) A jestli se bojíš, tak dej vědět a já přijedu a udělám ti exkurzi!! 😀 😀
zabiják žraloků: Panebože!! :-O ;-(( To ani neříkej, teď se bojim ještě víc, fakt skvělý! 🙁
No tak hlavně, že se vychloubáš a hezky bavíš po tom, cos zažil a nějaká úcta k instruktorovi ti asi nic neříká. Je mi moc líto, co se stalo, ale nemusíš z toho dělat frašku – nebo aspoň tak nějak to vyznělo.
A hororovým filmům se nesmějte, jsou víceméně pravdivé a žralok vás může zabít, kde chce a kdy se mu zachce, i když je pravděpodobnější, že z menší hloubky se dokážete rychleji dostat. Čelisti byly natočené podle skutečných událostí a žralok bílý může ve skutečnosti dorůst jen o 1 m méně než ta filmová konstrukce. Také je schopný převrhnout menší loď, když do ní nechtěně narazí a nebo vám na vodě šupinama proděravět člun, pokud se dře o jeho dno. Loni žralok brutálně roztrhal 15 dívenku, co jela s rodiči na dovolenou na Le Réunioun JEN 5 metrů od břehu ;( Já osobně čest se žralokem zatím neměla a ani nechci, ale v Chorvatsku r. 2005 (Istrie) byl žralok bílý 20 m od břehu a já odsuď zrovna odjela, přitom týden zpět jsem plavala 20 až 50 m od břehu. Byl to děsivý pocit, když jsem si to uvědomila. Ten žralok sice oficiálně nikomu nic neudělal, ale co kdo ví. A prý nejagresivnější jsou bělaví, kteří jsou prý skoro ve všech atraktivních destinacích :(( Taky nechápu lidi, kteří si hrají na ryby jako např. mermaids. Ty ať se nediví, až je něco sežere, protože hlavně podobnost s rybou je velké mínus. A pro holky – nechoďte do moře, když to máte, žraloci to cítí na hony. Taky ve vodě vynechte kontrastní plavky a šperky. Pokud po vás někdy vyloženě půjde žralok, tak se buď urychleně dostaňte někam do bezpečí a nebo ho agresivně, cíleně/trefně (ať mu neskončíte v hubě), zároveň dominantně a intenzivně flákněte (nebo kopněte) do slabin (nejlépe nějakou tyčí) – oči, žábry, rypec (nos), nedělejte prudké pohyby, řvětě. Těžko se mi to říká, sama jsem to nezažila, ale každý, kdo přežil, tohle radí. Já sama se bojím hrozně, ale kdo se chce koupat v moři, musí se přes ten strach přenést.
Můžou být žraloci taky v Thajsku ???? Mám strach :((
Žraloci jsou v každém teplém moři. Útok žraloka v Thajsku na mělčině je třeba ve filmu Pláž.
To nejsou jenom žraloci, smrtelné je i žahnutí některých druhů medúz, nebo tě může zabít rejnok. Nebo taky můžeš šlápnout na jedovatou rybu nebo ježka. Nebezpečné je i kousnutí murén nebo korálových hadů.
sladkemango21: Bože, moc koukáš na filmy. To, že se většina lidí žraloků bojí aniž-by je viděla někdy nebo o tom něco četli, je pouze z těch filmů. Za rok 2013 bylo nahlášených 75 úmrtí žralokem, celosvětově.. což je s několika miliardami lidí nesrovnatelné 🙂 a půlka z nich si za to mohla sama a ta druhá jsou převážně surfaři(bohužel si je pletou se zvířaty). Kdežto takovej komár zabije miliony lidí ročne 🙂 nebo pes, divočák či jiná zvířata 🙂 žralok je pro vás hrůzostrašný pouze z filmů 🙂 a to, že se točí, je jen byznys 🙂 krvavej, 30ti metrovej žralok vypadá na filmu líp, než komár co zabíjí :))
Zabijak zraloku: Zda se mi to,nebo jen mne doslo,ze tvuj prispevek byl jen vtip??!! 😀 😀
Kazdy,kdo se alespon trochu zajima o chovani zraloku bilych vi,ze Tebou popsane chovani,je holy nesmysl..!! Lidicky neberte tohoto clovicka vazne ju 😉 ..nejspis je to nejaky pribuzny Spielberga 😀
Proc ho nebrat vazne? Ja uz jsem taky zralokovi dal pesti do nosu. Funguje to. Takze klidek chytraci cestovate.
Nemela jsem na mysli to pesti do cumaku,to je znama vec,ktera zraloka odezene…Spis to okolni drama o ukousanych koncetinach a hlavach,ktere nam dotycny licil…:-) Zralok neni krvelacny zabijak lidi,utok na cloveka zralokem byva omyl..Tudiz opakovany utok na cloveka je nesmysl…Nejsme zralokova prirozena potrava..
Ja netusila,ze diskutuju s negramotem…:D 😀 😀 😀 😀 Jdu jinam,kde lidi vedi,o cem mluvi…sbohem
Tahni do p.rdele K.undo
Chcipni
tyhle hovna o tom, že člověk není přirozená potrava žraloka a jsou to všechno omyly se nedají číst… je to asi tak, jako když člověk ví, že by měl jíst maso a ne čísnké vlasy a nehty, ale když dá Tesco 25% slevu na špekáčky, které maso neviděly ani z rychlíku, tak na to bude stát fronta od Aše do Znojma.. těmto dementům, kteří melou hovna o přirozené žraločí potravě bych doporučil, aby si zjistili, kolik lidí naskákalo do vody po torpédování křižníku Indianapolis (ten, který dovez atomovou bombu na Guam). První žraloci se objevili mezi 3 a 5 hodinou ráno. Žraloci lovili snad 5 dní a nocí, než se úplnou náhodou objevil létající člun Catalina a zjistěte si, kolik živých lidí se námořnictvu podařilo vylovit a pak melte ty svoje hovna o tom, že žraloci koušou lidi jen v omylu, že jde o tuleně…
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Unikátní kultura a náboženství namibijských Himbů a Hererů
Olinalá: poklad na konci světa
Nové články
Vodopády kam se podíváš…
Cestobraní – festival, na který se nezapomíná
Dokonalé holení nejen na cestách
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.