Thajsko, Barma, Kambodža, Laos a Vietnam

Zneužívání klimatizace nejen v JV Asii- jak se bránit?

Václav

Jaké máte kdo praktické zkušenosti s účinnou obranou proti nadměrné klimatizaci hlavně v dopravních prostředcích? Byl jsem v Myanmě, Laosu, Kambodži, Thajsku, letos jedu Malajsii s Brunejí a Singapurem, možná kousíček Indonésie.Jádro problému vidím v nalezení teplého až velmi teplého oblečení(včetně čepice ), které by zároveň bylo lehké až ultralehké a co nejvíc skladné a dalo se bez větších potíží navlíknout v buse či vlaku, letištní hale apod. a po opuštění vymrazeného prostoru zase co nejrychleji svléknout a složit. Pokoušeli jste se o řešení tohoto rébusu? Můžete se o zkušenosti podělit? Podotýkám, že mi je jasné, že ONI (řidiči, zřízenci, místní spolucestující atd.) se nezmění a nemá cenu jim cokoliv vysvětlovat, natož pak třeba řidiče žádat o ztlumení.Ostatně klimošku zneužívají ( i když samozřejmě ne tak šíleně )všichni jižani, třeba i Italové. Napište své nápady a rady sem, nebo na můj mail – [email protected] . Předem díky

Zkušenosti čtenářů

carlos

Navštěvuj saunu a nebudeš to muset řešit.

Václav
carlos:

Carlosi, díky, ale to je trochu mimo. Saunu navštěvuji každý týden, ale tam jsem ve studeném bazénku,ve studené sprše, případně ve sněhu či ledu tak dlouho, jak chci, resp.jak dlouho je zdrávo, ale v JV Asii ve vymrazených busech a ve vlacích musím být mnoho hodin….

Eliška

Ahoj,
z cestování po Thajsku mám také zkušenosti s hroznou zimou v dopravních prostředcích a to hlavně v nočním vlaku BKK – Surat Thani. Řešili jsme to tak, že jsme si společně s dalšími cestujícími stěžovali průvodčí, kterou jsme museli několikrát přemlouvat, aby nechala klimatizaci vypnutou. V době, kdy byla klimatizace zapnutá, měla většina lidí na sobě několik vrstev oblečení (někdo i zimní bundu) a také deky na spaní a ručníky 😀 Nevím, jaké řešení navrhnout, když ve vlaku existuje zřejmě jen možnost ON a OFF a nejde regulovat teplota.

Václav
Eliška:

Ahoj, Eliško, je to přesně tak. V Barmě v okružním vlaku kolem Yangoonu to bylo skutečně mrazivé peklo. Celou cestu jsme seděli v chodbičce a v otevřených (!)dveřích. Místní to buď snášejí dobře nebo snášejí a trpí, ale zkrátka snášejí. Berou to asi fatálně, jako vedro.Nabalí se, přesně jak píšeš, do několika vrstev, čepic atd., ale ani nemuknou. Průvodčí někdy alespoň předstírají, že s tím jdou jako něco udělat, ale je to marnost…

bob

nemam.rad.klimu,beru.si.pokoje.jen.s.fan,ale.z.by.byl.vlak.do
Surat.Thani.prechlazenej.se.neda.rict.ani.nahodou…jel.sem.to.
pred.5dny…vubec.me.prislo,ze.ted./Thajsko,Lao,Kambodza/s.klimou.v.busech.uz.neprehanijou.jak.driv

Zdeněk

Ahoj Václave chceš radu a současně víš, že jí nedostaneš. Jde jenom o to, že někdy ovlivněni okolní teplotou si necháme bágl přivázat na střechu nebo je dole v buse i s oblečením Já si dnes do příručního zavazadla beru ještě leukoplast, kterou co nejde zavřít, zalepím. Navíc někdy je rozbitá, otvory nejdou zavřít a pak se leukoplast hodí. Samozřejmě diskuze s řidičem, navíc jako jediný cizinec v buse, nemá smysl http://www.vietnamista.cz

Václav
Zdeněk:

Zdeňku, díky za tu konkrétní radu s leukoplastí ( či jakoukoliv náplastí ) na díry a průduchy v klimošce. Při přejezdu z Ngapali do Yangoonu jsme samozřejmě nenechali nic ani na střeše, ani v zavazadláku a VŠECHNO jsme na sebe navlíkli a jen tak tak přežili.Spíš se snažím zjistit, jak píšu v původním dotazu, co by bylo nejúčinnější a zároveň nejlehčí. Nejspíš asi nějaká ultralehká forma skafandru, že…..

zuzka

Ahoj Václave. Byla jsem v Malajsii a Singapuru loňský červenec a zase tak dramatické to nebylo. Doporučuji rychleschnoucí funkční oblečení kvůli častým přechodům z vedra do zimy (Singapur). Na dlouhé cesty (v expres busech) jsem měla mikinu s kapucí, která byla jinak přivázaná na krosnu. Stačila. Žádné vyložené mrazáky se nekonaly. Na klasických busových linkách, kterými jezdí chudší místňáci se Ti může ovšem o klimatizaci jen zdát a ještě na ní budeš s láskou vzpomínat;-) S jinými státy v JV Asii zkušenost zatím nemám.

Libor
zuzka:

Oresne tak, to je dan za vas luxus…… je mi uplne jedno, ze vas z toho boli hlava nebo dostanete rymicku….. kdo setri kazdou korunu jako my, tyhle starosti nema…… jezdete necim levnejsim, kde klimatizaci nemate…. vy se chcete vozit v luxusnim buse a koukat v pohodlicku z okynka na mistni lidi, kteri nemaji ani na suchou ryzi… no tak se nedivte, ze kvuli tomu mrznete s nejakymi rusaky, co sedi vedle vas

Jana
Libor:

Libore: Jaká daň za luxus? O jakém luxusu to mluvíš? Klima není luxus. Projdi se Bangkokem a podívej se po domech – něco jako našich rozpadlích panelácích. Na každém okně visí krabice od klimatizace. V některých zemích to bez klima v prostředcích ani nepřipadá v úvahu. Prostě bez klima tam nic nejezdí. Bože, vyjste tady někteří fakt typický Češi a zapšklý lidi. Je mi vás lidi strašně líto. Proč se do takových diskuzí vůbec vměšujete? Otázka byla přeci jednoduchá. Jak se před AC chránit. Tazatelku chápu. Mám stejný problém. Já nosím čepici a přes nos si otočím šále, takže dýchám teplejší vzduch.

Zdeěnk
Libor:

Libore, nemáš pravdu. Na jihu se chladí, na severu topí. Copak cestovatel z jihu, pokud jede vytopenou tramvají v Praze, jede luxusně? Klimatizace jako luxus je pouze v našich rovinách. Každý cestovatel někdy použije dálkový autobus. Ano, absolutní většina obyvatel jižní Asie si chlazení nemůže dovolit, Už jenom, že na to je potřeba elektřina. Mimochodem víte, že se na světě spotřebuje více energie na chlazení jak na topení?

zuzka:

Chudší místňáci? Hlavně, že vy bohatí Češi máte klimatizace v tramvajích v Praze, Brně, Liberci i Ostravě.

Karel

no neni to mozna reseni pro tebe, ale ja chodim pesky anebo se vozim mistnima vlakama 3. tridou nebo autobusama bez klimatizace a sedim pokud mozno u okynka… no po hodine dvou venku jsem spocenej jako sumec… ale ja to neresim… to proste patri k tomu klimatu a kty vlhkosti, ktera je tam cely rok, ze se neda ani nic ususit kdyz se to neda na sluniclko…. s tim se nic delat neda… kdyz to nekomu vadi, ma si udelat dovolenou v gronsku nebo na islandu

zuzka

Libore, opravdu by mě zajímalo, jak bys to dělal bez klimatizace např. v Singapuru…Zřejmě bys asi hrdinně chodil pěšky:-) A proč nevyužít v Malajsii expresy, které mi zkrátí dobu cestování o celý den ? (bez nadsázky). Myslím, že zbytečně přeháníš…

Zdeněk
zuzka:

V Malajsii jsem jel totálně rozhrkaným autem, vrakem. Světla nesvítila, zrcátka ulámaná, každá pneumatika jiná, vzadu místo sedaček prkno. … Na přístrojové desce byl jediný knoflík. Klimatizace. A fungovala. Kdo mluví o rozmazlených cestovatelích na jihu v souvislosti s klimatizací evidentně tyto oblasti dobře nezná.

Honza

Mám aktuální zkušenost z Thajska. Jedu autobusem, trasa má 6 hodin. S klimatizací jsem počítal, takže mám navíc vlněné tričko, dlouhé kalhoty, ponožky. Řidič je ale zřejmě fanatik. Žádám ho o zmírnění klimatizace, on něco zabručí. Žádají ho i další turisté – nic. Zima je evidentně i místním. Když prochází stevardka (je to první třída), ptám se, zda nemá deku. Ona svěsí rukama (nerozumí) a odejde bez snahy mě pochopit. Jdu k ní. Paradoxně ona sama je pod dekou a tato deka, jak si konečně porozumíme, je jediná v celém autobuse.

Thajci jsou fanatici a jediné řešení vidím jet prostředkem bez klimatizace.

Když se klimatizace nastaví jen mírně, pak budiž.

Dostal jsem horečku skoro 40 a cesta letadlem nebyla dvakrát příjemná (stalo se to můj poslední den v Thajsku).

podjebávka olin

a zkoušeli ste flašu rumu?

zubry

klasika chladiarensky autobus -su linky bangkuk – surat thani -don sak -))))

z papayae do bkk ,potom nad ranom prichod do don saku a cakacka aaaz do 7-8smej na prvu lod, naposledy ma to aj z nejakymi oneskoreniami stalo 14 hodin zivota,, nulovy spanok kvoli chladu, deka cely cas na hlave+dalsia na nohach ( neerad vlacim zo sebou mikinu a dlhe nohavice), nastasite mali dost dek pre vsetkych v autobuse. aj film reval az do jednej druhej, to uz som ale odpadaval do polospanku, potom dve hodinky zlomeny v sedadle akoze spanok, sa nekonal len odpadavanie kvoli unave-nirvanove stavy..
spali len anglicky hovoriaci,lebo sa spili ))) asi to treba robit proti zneuzivaniu klimatizacie. A este sa vyhybat autobusom. ))

pokial ste 4-6 da sa zjednat sukromne auto taxik alebo dodavka. o nieco drahsie ako charter freeze VIP BUS ale lepsie a rychlejsie .
ja uz na kratsie presuny pouzivam sukromny taxik

Mira

Třeba v Malajsii, která je oproti jiným zemím asie celkem vyspělá jiná možnost než jet klimatizovaným busem není. Klimatizijí všechny jejich MHD, tak asi těžko pojedu jejich 3.třídou, když žádnou nemají! Obléct se můžu, ale ten vzduch, který klima vypouští má snad jen 10stupnů, takže jediné řešení je všude sebou tahat teplé oblečení a něco, čím si zabalíte obličej, aby jste ten studený vzduch nedýchali. Mimochodek v tech busem místní pochrblávají všichni a je to celkem nechutné.

PaV

Souhlasím se Zuzkou. Nejlepsi je rychleschnouci funkcni obleceni. Kupuji si Vaude fleece. Je lehoucke. Bunda ma vysoky limec a hodi se i jako polstar nebo deka na sezeni kdekoliv. Na hlavu je dobre si vzit poradnou kšiltovku, aby vzduch nesel na oblicej. Izolepa je taky dobry napad. Pomuze i zvykat zazvor – udrzuje vyssi metabolismus. A do krku si vstriknout nebo cucat Tantum verde. Klimatizace jsou plne bakterii a viru. Tak se vyplatí to nepodcenovat. V hotelu vzdy nastrazim klima neco do cesty, aby mi nefoukala primo na hlavu. Nebo na ni na dratenem raminku z cistirny co vozim s sebou vesim neco dosusit. Nejdulezitejsi je ale nesetrit na funkcnim fleecovem obleceni. Hodi se i pri prestupech a na cestu doma z letiste.

verousek

Taky souhlasím se zuzkou..

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: