Volná diskuse

zná někdo tohle

Marie

Videla jsem to v Kostarice i Venezuele. Clovek, ktery to mel na zahradce rikal, ze se to pouziva jen ke kosmetickym ucelum.
Tady je cely strom.

Nemuzu to vypatrat. Tak treba tady nekdo ?
Diky !

Zkušenosti čtenářů

Jenda

zkus napsat do Koktejlu, tam byl onehdá obsáhlý článek o ovoci J. Ameriky.

Marie

Jendo, dekuju za napad ! Jdu na to!

Jenda

pak ještě můžeš zkusit botaniky, najdeš je kupř. v botanických zahradách, v muzeích (každé okresní město mívá docela slušné muzeum s odbornými pracovníky přes leccos, neváhej je využít, nakonec jim daněmi přispíváš na mzdy, none ?), no a nebo i vysoké školy. Záleží na koho narazíš, někdo bude ochotnější, někdo méně.

Marie

Jeste jednou ti dekuji za „popostrčení“ směrem ke Koktejlu. Setkala jsem se velkou ochotou, dotaz preposlali do botanicke zahrady v Teplicich.
Tady je odpoved, treba te take bude zajimat?

calabacero“ nebo „totumo“, přinejhorším „güira“. Česky je to poněkud nepřesně „kalabašový strom“, latinsky Crescentia cujete. Plody se používají jednak jako nádobí, v nikaraguji jsem z nich viděl moc hezké cedníky, ale běžně se s nimi setkáváme jako s „rumbakoulemi“. Strom moc hezky kvete (patří do čeledi trubačovitých, Bignoniaceae), ale květy značně zapáchají. Stejné je to s dužninou plodů – údajně je po tepelné úpravě jedlá, ale jaký hlad musí ti lidé mít… Skutečné kalabaše jsou taky plody, ale tykvovité liány Lagenaria siceraria – bývají velké, dřevnaté a často v polovině zaškrcené a jsou to nejčastější tropické „čutory“

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: