USA

Život v USA

Monča

Ahoj ve spolek.. přišla jsem sem za Vámi, jelikož mám toho, co Vám tu chci napsat plnou hlavu 🙂
Jsme tříčlenná rodina s malou skoro dvouletou dcerkou a hlavně kvůli ní chci pro ní lepší život.. Chci,aby měla možnosti, aby poznala svět a měla lepší život!!
Abych to napsala do podrobna, hledáme s partnerem jemu práci na internetu, co tak prohlížím Google Earth a internet, naprosto jsem si zamilovala pobřeží a okolí South Caroliny a New Bern 🙂 Tam snad je nesplnitelné žít..domy k pronájmu jsem již taky našla, vše je skoro perfektní..jen ta odvaha nějak chybí..takové to udělat první krok..v ČR si nežijeme špatně, máme tu vlastní byt, který bychom pronajímali, pronajímáme další nemovitost, takže téměř jistý měsíční příjmy máme, partner tu pracuje, má fajn práci…
Jaký je život v USA? Jak je to s řidičákem, s pořízením auta? A jaké vízum, když turistické ESTA je jen na 3měsíce.?
Moc vám děkuji za rady a přečtení!

Zkušenosti čtenářů

Karel

Tento příspěvek byl redakcí smazán jako nevhodný

Monča
Karel:

Nevím, co Tě vede k tomu být takhle příjemný, ale pouze jsem se slušně zeptala, tak čekám slušné a potřebné odpovědi. Prudit a urážet bys měl jít asi jinam..

Martin
Monča:

Koukam, ze dokazes dobrou radu ocenit.. 🙂

Alena
Monča:

Nechapu podstatu Vaseho dotazu. V CR se mate dobre a jste spokojeni. Tak co chcete vic? Je to naivnost, stupidita nebo nenazranost?

Lenka
Alena:

Spíš si myslím, že je to zoufalství… Každý hledá trávu zelenější, i když ví, že je všude chleba o dvou kůrkách.
Upřímně v česku taky nechci vychovávat své děti. Práva čechů už vlastně dávno nejsou (když se dostaneš vážně do srač*k – i po X odpracovaných letech nemáš nárok na nic), pokud teda nejsi menšina. Což mi příjde opravdu nefér (když jiní pobírají jen dávky a důchody a pracovat fakt nebudou). Raději budu 5 let ve sračk*ch jinde, než celý život u nás.
A když na to příjde, tak „sprostí evropani – češi“ nemůžou nic. Američané, australané, kanaďani i briti mají náruč světa otevřenou…
Tak proč nedat svým dětem více? Tady už nedostanou nic (pokud teda nejste menšina a v sedmnácti nečekáte na invalidn důchod který vůbec nepotřebujete)…

Mám jich kolem sebe dost, tak vím o čem mluvím.

Karel:

Karel je nejakej hrubyjan 🙁

PaV

První šok Tě čeká s americkým školstvím pro Tvoji dceru. Bez středních (amerických!) příjmů jí zničíš život, do kterého odstartuje s podřadnou průpravou v podřadné škole pro naprostou spodinu.
Bez zelené karty budete živořit jak ilegálové. Ať už to budete flikovat jakkoliv! Šanci má jen vysoce a úzce specializovaný Čech (medicína, IT, výzkum…) jinak je šance ziskat povolení k pobytu přes zaměstnavatele téměř nulova.
Pokud mas na start Tvého života v USA v hotovosti cca 5M Kč, tak nějaké možnosti se dají uvažovat, ale úplně snadné to taky mít nebudeš. Uvědom si také, že jakákoliv vážnější nemoc kohokoliv z Vas bude znamenat bez kvalitní a drahé pojistky okamžitý bankrot.
Doporučuji Ti si tam nejprve zajet a srovnat si vše pořádně v hlavě. Amerika má tolik starostí sama se sebou, že to i pro rodilé Američany není už dávno procházka růžovou zahradou.

Martin

Aleno, znas to. U sousedu je trava vzdycky zelenejsi.. 🙂

Bk

Urcite je lepsi se do us nejprve na par mesicu podivat,rozkoukat se a ziskat zkusenosti.

Pokud mas nejakou uzitecnou specializaci a umis anglicky, praci najdes (mluvime samozrejme o legalni praci). Neni to vsak uplne jednoduche kvuli procesu ziskani h1b viza, ale jde to, 120 tis. lidi kazdy rok to zvladne. Dalsi cestou je i absolvovani specializovaneho studia nebo slozeni kvalifikacnich zkousek, pokud jsou v oboru, ve kterem se chces uplatnit, vyzadovany.

Hodne lidi ale zacalo i z nuly a dnesjsou na tom velmi dobre, s us obcanstvim a nemovitostmi bez hypotek.

Za stejnou praci tady mas 4x a vice penez nez v CR, nehlede na nasrovnatelne moznosti uplatneni.

Pokud mas v us adresu (i formalni), muzes si udelat ridicak, neni to nic tezkeho.

Urcite je treba otevrit ucet a zaridit kreditku.

Zdravotni pece je draha, ale s dobrou praci neni pojistka zadny problem. Hodne vetsich firem plati pojistku, ktere v urcite mire kryje i rodinne prislusniky.

Pokud usetris penize a das sve dite na nekterou z prestiznich us univerzit, je to jedna z nejlepsich veci, co pro nej muzes v zivote udelat.

Takze samozrejme mas sanci, pokud budes opravdu chtit. V kazdem pripade vsak ingnoruj vyse uvedene prispevky zakomplexovanych baliku, kteri nevytahli nikam paty a vi kulove, jak to opravdu chodi ve vyspelych zemich.

Je to tvuj zivot a je na tobe, jak s nim nalozis.

PaV
Bk:

Když řekneš A, měl bys také dodat B, C atd.

1) Nejde o 120.000 víz pro „kdekoho“, ale o 100.000 víz (nově vydaných i prodloužených) tj. cca 50% pro Indy.
Pro přibližnou představu (nově vydaná i prodloužená):
1. India 102,382
2. UK 30,755
3. Canada 24,086
4. Mexico 17,063
5. France 15,403
6. Germany 14,022
7. Japan 14,858
8. China 11,801
9. Venezuela 11,703
10. S. Korea 10,041
Východní Evropa je jaksi v „nekonečnu“ – ne náhodou:-( Pokud někdo dostane z ČR tento typ víza, je skutečným výjimečným specialistou a inovátorem!!!

Naprostá většina je určena pro Hi-tech a výzkum! A řízena mezivládními bilaterálními dohodami. Která společnost Hi-tech sídlí v okolí New Bern?! Nejbližší „kasťáky“ znám až v okolí Charlotte – což je okolo 200 mil od New Bernu. Navíc tyhle kasťáky dostaly subvence proto, aby zastabilizovaly velkou nezaměstnanost v krizi a po krizi v Jižní Karolíně – určitě nejsou určeny pro to, aby nabíraly běžné zaměstnance ze zahraničí. Velká většina z nich kvůli tomu outsourcovala nejprve do Východní Evropy a nyní i z Východní Evropy mizí dál do Indie a pod., aby utáhla a vykompenzovala nákladná pracovní místa v USA.
Navíc Monča už má jasnou představu, kde chce zajistit své dcerce místo na slunci. A určitě tedy díky jejímu rozhledu a přesvědčení, který ji určil USA jako zemi vysněnou, i tuší a ví, že 99,99% Hi-tech specialistů, kteří se kvalifikují pro vízum h1b se musí tedy usazovat pro své uplatnění naprosto jinde, nežli v New Bern.

2) Účet ji banka neotevře bez „Proof of Address“

3) Řidičák nezíská bez SSN (znám pár výjimek, ale nebudu je tady popisovat, aby nebyly zneužívány – a stejně by je nebyla Monča bez dobrých známých v USA na správných adresách schopna realizovat)

4) Single nebo bezdětný pár se prvními měsíci protluče a prokličkuje snáz. Ale Monča tam cestuje ne proto, aby realizovala sebe. Chce „aby (dcerka!) poznala svět a měla lepší život!“.

Naopak vím o spoustě lidí, kteří právě kvůli svým dětem jako jedinému důvodu k rozhodnutí se, opouštějí USA a vracejí se do Evropy. A kolikrát nejen na 1/4 amerického „expertního“ platu a příjmu, ale i na vyšší zlomky. Protože vědí, že nejsou schopni právě pro děti v USA zajistit lepší vzdělání a perspektivu, nežli ji zajistí i s daleko menším příjmem v Evropě. Častokrát se rozhodují i v souvislosti s nějakým klubajícím se chronickým onemocněním kohokoliv v rodině atd. A jde o lidi s primárním občanstvím ze Západní a nikoliv Východní Evropy, kteří rozhodně nejsou v USA považováni za „ekonomické imigranty“. A jsou skutečnými experty ve svých oborech…

A Monča chce do USA naopak emigrovat právě z těchto důvodů. Tak ji varuji raději předem:-)

A to nejdůležitější: Tento typ víza je non-immigrant! Proto v předchozím příspěvku píšu o „flikování“:-)

bk
PaV:

Statistika pekna, ale zcela nespravne pochopena. Vyjimecne novatorstvi je opravdu nesmysl.

Ridicak lze I bez ssn, info lze snadno dohledat.

Banky vyzaduji proof of identity, ucet lze obvykle otevrit, podminkou je samozrejme fyzicka pritomnost.

Z vychodni Evropy toho us moc nenaoutsourcovaly. Z Cr, ktere samozrejme s vychodni E. Nema nic spolecneho, v podstate vubec nic. Tohle je cele mimo.

V Cr detem ani sobe zadnou perspektivu zapadni urovne nezajistis.

Cr je mafiansky zkorumpovany stat, ktery krome levne pracovni sily nema co nabidnout, a tak to I zustane, protoze Cechum je to jedno.

PaV
bk:

Statistika je, bohužel, taková jaká je. A neslouží ani pro Východoevropany ani pro imigraci – natož pro „ekonomickou“ jak Monča pro svoji dceru deklaruje.

Řidičák bez SSN lze, ale nikoliv snadno a v tom případě nikoliv bez kontaktů.

Účet pro neresidenta nelze otevřít „obvykle“. A ani Proof of Address není jednoduché (ihned a obvykle) získat.

Česká republika je mezi TOP Outsourcing Countries CELOSVĚTOVĚ na špičkovém patnáctém místě. Tobě SolarWinds, IBM, Microsoft, Sun Microsystems, Skype, Red Hat, Monster Technologies, Computer Associates, SAP, Hewlett-Packard, DHL, TietoEnator a další z Česka outsourcované brandy nic neříkají – s tím já nic pro Tebe nenadělám. Česko je rozhodně považováno za Východní Evropu a směřuje do ní čím dále tím více, bohužel.

ČR a natož EU má daleko vyšší úroveň jak v dostupnosti kvalitního školství, tak i ve zdravotnictví. Takže v průměru samozřejmě (oproti USA) zajistíš.

S Tvým závěrem souhlasím, ale pokud někdo není schopen vlastním obecným nabytým přehledem odhadnout, že ČR je v outsourcingu IT na naprosté světové špičce, tak to bude mít na celém světě s mytím talířů, WC či podáváním cihel opravdu v soudobém světě velice těžké:-(

Bk
PaV:

Statistika je ok. Jen je treba ji spravne chapat a zde ti zrejme unikla pointa. Ta statistika vyzniva pro CR priznive.

Ucet pro nerezidenty lze otevrit, samozrejme ne u vsech bank, je treba trochu se poinformovat.

SSN nema s ridicakem co delat.

V oblasti outsourcingu jsi si odpovedel sam – na 15. miste. Tech par tisic lidi nic neznamena ve srovnani s Indii a dalsimi zememi. Doufam, ze casem bude nase cislo jeste klesat, nebot to neni nic, o co by CR melo stat. At si to delaji na vychode.

Jinak, mily PaV, myslim, ze vis hodne malo o tom, jake znacky mi neco rikaji ci nikoliv, takze se prosim napriste zdrz techto osobnich invektiv a venuj vice pozornosti vecnym argumentum.

CR nema zadne prestizni VS skolstvi, ktere by nekdo na zapade nejak extra uznaval, to je smutny fakt. Ano, je ale dostupne. Stejne jako spoustu univerzit 3.-4.urovne v USA.

Skoda, ze jsme se tak odchylili od obsahu puvodniho prispevku.

Cili za me – do USA rozhodne ano, nebude to jednoduche, jako, vse, co ma v zivote cenu, ale stoji to za to.

PaV
Bk:

Jak vyznívá příznivě?

Která banka otevře účet pro nerezidenta?

Upadl jsi skutečně nadobro na hlavu a chceš někoho vehnat do úzkých jen proto, že plácáš dokola nesmysly?! NC požaduje pro ověření při žádosti o řidičák:
!!!Proof of Social Security!!!
One of these documents is needed to establish proof of Social Security:
Social Security Card (no metal cards)
1099 Form
W-2 Form
DD-214 Form
Property tax Record
Payroll Record/Pay Stub
Social Security Document reflecting the Social Security Number
Military ID Card/Military Dependents Card
Medicaid/Medicare Card reflecting the Social Security Number

15. místo na celém světě z cca 200 zemí je podle Tebe „něco co nic neznamená“?!

Lokální americká „universita“ má úroveň českého učňáku. Proto jsou Američané na tom tak, jak nyní jsou. Za cokoliv pro své děti nad vědomosti „českého učňáku“ krvavě platíš. Za to, aby nevyrůstaly mezi primitivy ještě před nástupem na obdobu „českého učňáku“ platíš krvavě i předtím. Každý zkorumpovaný americký polda se při dopadení kryje báchorkou: „Potřeboval jsem na školné pro mé děti, neutáhl jsem účet za léčbu mé ženy…“. Kdo má slušnou práci, řeší to za něho zaměstnavatel a pojištění od něho. Pro Monču, pokud není její manžel východoevropský přeborník v IT, medicíně nebo špičkovém výzkumu, to nebude mnoho a mnoho měsíců řešit NIKDO.

Invektivy bych si samozřejmě odpustil, pokud bys byl schopen doložit, jak Monča v N.C. obejde doložení SSN při žádosti o řidičák.

bk
PaV:

Hmm…tak osobni utoky namisto argumentu, jako obvykle, ze ? Nauc se alespon lepe googlit, kdyz uz o tech vecech sam nic nevis. Tobe tady nepotrebuje nikdo nic dokazovat.

Ze nechapes statistiku a ekonomicke faktory, to je tvuj problem. Dovzdelej se a pak muzeme pokracovat v diskusi.

PaV
bk:

Už jsem se u Tebe dovzdělal:

Ty bude tvrdit nesmysly, nepůjde Ti je vyvrátit, nikdy je nepodpoříš jediným důkazem a budeš mít ve všem přesto pravdu:-)

Děkuji, o takovou diskusi opravdu nestojím:-(

californian
PaV:

jak vidim i na jinych diskusich… dost Cechu si ciste NENECHA poradit 🙁

bk:

Např Atlanta,má stále řidičák bez nějakých kontaktů dojde Drive office,sednete,uděláte testy a máte řidičák,ale jen na dobu platnosti povoleneho pobytu,co máte v pase.Tak je dobré si ho udělat hned po příjezdu.

Tonda

Monco, mozna sis uz vsimla, ze na diskuzich Hedvabky nejcasteji prispivaji zamindrakovani pitomci, ktery stale bavi jen urazet (mozna se jedna o jednoho „vyjimecne vykonnyho“ blbouna, kterej pise vsude, pod ruznymi nicky. S USA Ti moc neporadim, bud jsem tam jen cestoval nebo makal nacerno – jen mi proste bylo nejak za Tebe smutno z tech ubohejch odpovedi…

Josef
Tonda:

Monco, par prispevku od nekoho, kdo pred cca 2 roky do USA presidlil i s manzelkou a malou dcerou:

Celkove vzato, pokud je clovek pracovitej a a aspon prumerne inteligentni, bude se mit v USA materialni lip nez v CR, zatimco pokud je linej a blbej, bude se mit lip v CR. Do druhy skupiny se zrejme radi autori predchozich komentaru (sorry za invektivum, nemohl jsem si pomoct:-)).

Jako prvni krok je treba najit alespon pro jednoho z vas najit zamestnavatele, ktery zasponzoruje pracovni vizum. Nemusi to bejt nezbytne H1B, pracovat se dat i napr. na J1 pokud se prace da povazovat za zvysovani kvalifikace (napr. neatestovanej lekar, post-doktorand, atd). Je to docela tezky, ale da se. Znam nekolik lidi z CR a SR, kterym se to povedlo, od IT, mediciny (muj pripad), az po management. Ty reci s Indama jsou nesmysl, z Indie a Ciny je nejvic zadatelu ale viza ziskavaj pekne tezko a napr. pro J1 viza nabo pro zeleny karty pro ne plati kvoty na rozdil od zbytku sveta. Jako Evropani mame urcite vetsi sance.

Pokud jeden z vas ziska jakykoliv vizum, jako zavisly osoby ho dostanou i ostani clenove rodiny. Zaridit pak SSN je otazka asi 10 min na urade. S nim pak velmi snado udelate ridicak (kterej lze bez problemu i bez toho, jak bylo zmineno vyse)/ otevrite ucet, atp (tyhle veci bych fakt neresil, vyridil jsem je za jedno dopoledne). A jakmile ste jendou v USA a mate praci, je vhodna konzultovat imigracniho pravnika ohledne zeleny karty. Z vetsiny pracovnich viz na zelenou karty lze prejit, pokud clovek prokaze za na tu praci nelze najit obdobne kvalifikovanyho US obcana. Z dobrym pravniky tohle clovek muze „prokazat“ i v na prvni pohled neuveritelnejch pripadech:-) Mimochodem, pro Indy a Cinany (a asi i dalsi) jsou na tyto tzv Employment-Based Green Cards kvoty a je to pro ne extremne obtizny s dlouhou cekaci lhutou, zatimco pro Evropany je to celkem jednoduchy.

Co se tyce zdrav. pojisteni, temer vzdy ho plati zamestnavatel (pokud clovek neni na volny noze nabo se nezivi lopatou:-)) a vztahuje se na vsechny cleny rodiny. Byva celkem velka spoluucast, ale nic co by se i z lehce podprumernyho americkyho prijmu nedalo utahnout. Navic s Obamovou reformou zdravotnictvi (ktera zacne platit za rok) budou mit vsichi zamestnavatele povinnost zdravotni pojisteni nabizet a u „chudsich“ lidi na nej bude prispivat stat. Chudsich pisu v uvozovkach, ptze napr. jako ctyrclena rodiny byste se musel vas mesicni prijem bejt nad 100 000 Kc, abyste na ten prispevek nemeli narok:-)

Z moji zkusenosti je uroven statniho skolstvi v USA hodne nerovnomerna a zavisi na ctvrti kde bydes bydlet, protoze skoly se financujou z dani vybranejch v jejich spadovy oblasti (school district). Proto dobra ctrvti=bohaty lidi=hodne vybranejch penez=dobra skola. Je tudiz dulezity vybirat, kde bydlet:-) Jinak ale i soukroma skola se pro jedno ci dve deti da se dvou prumernejch platu zaplatit. Navic exisujou moznosti pro socialni stipendia/stipendia pro nadany studeny na vsech stupnich vzdelani.

Zkratka, v USA ma clovek spousty moznosti. Nedostanes nic naservirovany na stribrnym podnose a ale kdyz vezmes prilezitost za pacesy, vrati se ti zpet a nebude ti nikdo hazet klacky pod nohy.

Nejvetsi problem pro nas byl to ze sme byli daleko od rodinnyho zazemi, coz je s malym ditetem nekdy zvazil. To bych bral asi jako hlavni negativum a clovek musi podstoupit v tomhle smyslu urcitou obet. Nam to za to stalo, ale je to na kazdym. Jestli do toho pujdete, urcite pocitej s tim, ze budes mit chvile, kdy se budes chtit na vsechno vykaslat a ject domu. Ale vetsiny lidi se to casem podda:-)

Tak hodne stesti a at vam to vyjde!!

Eva

Uvazujes o tom, ze dite das do skolky a nebo nejakou praci z domu? Hodne lidi hlida deti doma a nebo klasickou praci, kdy jsou 8hod. pryc. Muzete odjet treba jen na leto, ze si pronajmete byt a porozhlidnete se, co a jak. A nebo odjet rovnou a vetsi financni hotovosti pro zacatek.

veronika

Ahoj Mončo, máme s manželem podobný plán, manžel pracuje tady v čechách v americké firmě. Máme 3letou holčičku a chtěly bychom tam odcestovat společně, buď Florida nebo Californie, tam sídlí jeho firma. Ale ta odvaha z mé strany chybí, v létě tam asi pojedeme na měsíc zkouknout to, manžela šéf má v Californii domek, musí být v ČR, takže by nám půjčil klíče od domu. Taky si myslím, že tam je lepší život než v ČR!

Tady jsou take nejake informace !

http://www.hedvabnastezka.cz/diskuse/usa/

Nakej dobrak sem dal nasi stranku 🙂

MDW

K Monce….

Samozrejme,pokud neco budes moc chtit a bude to zalozene na serioznich schopnostech, vzdelani, financich a realnych moznostech, serioznich pracovnich kontaktech, tak muzete uvazovat o sancich zit v USA. Nesmi to ale byt zalozene jen na tom ze v CR jste nespokojeni.
USA prijima a dava pracovni viza jen v omezenem mnozstvi,na zaklade zadosti americkych zamestnavatelu a pro letosek treba H1B jsou uz od dubna naplnena. Navic tohle ani nejsou imigracni viza. Zamestnavatelum se budete muset moc zamlouvat aby vubec do toho sel….o GC uz ani nemluve.
J1 je samozrejme jen pro au-pair,vekove omezene a s urcitym pozadovanym vzdelanim,je to ale pro zkousku zit v USA ok. Dale na tom mohou fungovat mnohdy letiti cekatele na pracovni viza co uz v USA jsou,vystudovali zdejsi university a jejich potencionalni zamestnavatele podavaji zadosti opakovane….moje znama vystudovala Medical School a je vecny student…ziskat cislo v poradi neni jednoduche ani pro lekare,je jich tu ze sveta hodne a kvoty jsou rychle naplnene. Stejne totiz uvazuje kazdy schopnejsi z vychodni Evropy….
Mam v nemocnicich toho za sebou dost a rodilych mladych americkych lekaru ubyva…zato jsou zde Indove,Filipinci,Iracane,Iranci, Nemci,Francouzi atd……Cechu co sem prisli na nejaka visa v poslednich letech je vim dal mene.

a to nemluvim o IT……

A ano Cesko se porad radi do stejne kategorie jako Rusko,Ukrajina atd…

Jeste k tomu pojisteni….samozrejme je o diskuzi jak se prolne ObamaCare do praxe…..ale nebude to jen ze zamestnavatel bude jej nabizet,on se na tom bude muset kazdy podilet.
Dnes neni vubec samozrejme ze zamestnavatel pojisteni plati….naopak zvysuje se pocet lidi na PT,cili bez benefits. Uz dnes zamestnavatele vi ze budou regulovat mzdy,vzhledem k povinnosti pojisteni. Dalsi vec jsou dobre a jen zakladni pojisteni a ty se lisi dost,jak v plneni,tak placeni. Pojisteni dobre,neni vubec levne…..

Skoly……ty dobre….podle nich uvazuj kde pujdete…..
University….totez a jsou drahe,takze pocitej ze hodne financi pujde do vzdelavani. Pisu to tak obsirne,pze pises ze chces pro dcerku lepsi budoucnost….v USA,ale si musis do ni hodne investovat,ne jak v Evrope.

ivet

ahoj,četla jsem všechno co tu ja a jsem trochu na vážkách.Předpokládám,že Monča se tam chce přestěhovat na dlouho dobu,asi na pořád,přeci jen není snadné se stěhovat tak daleko.
Mohl by mi ale někdo poradit ještě ohledně jiných věcí?
Nemohu nabídnout žádné extra znalosti,dovednosti či vzdělání. Ráda bych jela do USA a zkusila život tam,ale jet třeba na měsíc je docela krátká doba to zkusit.Hlavně se bojím,nikoho tam neznám a nevím tedy který stát či město jsou fajn.Asi je lepší tam jet a hledat práci a pak ubytování,či naopak? Nebo zkusit hledat přes nějaké servery a jet tam pak?Ale taky to může být fake. Jsem sama,nemám nikoho sebou a nikoho tam nebudu znát.Chci tam prostě strávit nějakou dobu, což mohou být roky. Jak na to tedy?

pdmlynek
ivet:

Iveto, hedvabnasetzka je cestovatelský portál. Spíš se zeptej kde to lidi řeší skoro každý den, napr. chicago-cz.com

Steve

Jak pravi stare pislovi BABO RAD. Ja na tomhle continente ziji 45 let. Prave jsem na Floride. Naprosto se to neda tady generalizovat. Kdo ma odvahu a neboji se riskovat tak v USA muze prorazit i jako obycejny delnik. Cinani rikaji Americe Zlata Hora a ma to svuj duvod. Znam lidi kteri tu zili 19 let ilegalne a meli bankovni konta a kreditkarty a pujcky. Skoly to je otazkq tak siroka ze do toho nezajdu.Fakt je ten ze napriklad Slavna Karlova Universita neni ani v prvych 200 svetovych.Prve jsou US and GB.Zakladni jak jde.
No proste Babo rad. Kdo je jazykove vybaveny a ma lidove receno po strach udelano ma moznost riskovat s malym ditetem je to trochu na povazenou.
Pokud se tyka tech bludu vyse psanych tak to jsou proste bludy a statistiky zivot jde jinak.
Good luck

I.M.

Neni tento dotaz od te same holky co se ptala i na moznosti zivota v UK? No, nevim, ale tak trosku mi to zni jako nekdo kdo se ma dobre a z nudy ho pali zadek. Navic, partner – ani ne manzel a to muze byt v zadosti o viza problem – chce delat na internetu – a to je co? Holcina taky nema nejaky extra projev, coz by vzdelany clovek mel mit. Nevzdelanych je vsude dost, tak co nabidnete aby vas v USA (ci jinde) chteli? Nezapomente, ze vsude jsou dnes miliony cekajici az se taky nekam dostanou protoze meli uplne stejny napad jako vy. Svet je dnes daleko vic v pohybu nez byval. Budete stat v hodne dlouhe fronte a muset sakra tvrde makat abyste si ten sen splnili. CR je mala a neznama zeme, to je fakt, ale i lidi treba z UK maji problem se dostat delat do Kanady ci USA nebo Australie. To je veliky omyl ze maji dvere otevreny jen tak. Oni taky musi mit v zasobe penize a ne malo, mit vzdelani, neco poradneho nabidnout a i tak je stoji kolikrat dost penez dostat viza a to jen na dobu omezenou. Nemluve o tom ze prokazuji ze maji uplne cisty trejstrik – i trapna pokuta za parkovani muze byt problem! A zdravotni stav musi byt ok. Beda jak je tam nejaka pochybnost. Pokud se nejedna o skutecne extra odborniky za ktere se navic firma zaruci, taky pro ne neni lehke se do USA atd.dostat. Vazne si to vseci malujete obcas jak Hurvinek valku mam ten dojem. Pardon ale prijde mi to tu jako dotaz takove naivni rozmazlene holcicky co nevi roupama co by jeste delala a moc toho o svete nevi.

Na druhe strane naprosto chapu, ze chce clovek poznat svet, to je v poradku. Ale tak pokud se mate financne dobre, tak proc nekam na par tydnu nejedete, treba do te casti USA kterou jste si vygooglili, a nejprve se tam neporozhlidnete? Verte mi, ze na googlu vypada spousta veci jinak nez je. Nemluve o tom ze si aspon zkusite jak se umite domluvit a orientovat v cizim prostredi.
Pak taky by bylo lepsi se zamerit primo na stranky ktere sa timhle druhem vystehovalectvi zabyvaji. Na HS toho moc nenajdete. Tady jde hlavne o cestovani. Nejak mi unika, proc se ptate zrovna tady.
No a jit takhle s ditetem – ne ze by se to nedalo, ale vite jak silene draha je predskolni pece na zapade? A jak je nekdy mizerna….zlata ceska skolka i kdyz uz se to pry taky zhorsilo. Nebudete mit kolem sebe nikoho kdo pomuze s tak malym ditetem. Cizim lidem ji sverit? To byste museli byt blazni a uprimne, rozumnej clovek se tomu dneska radsi vyhne, se vsema tema mazanyma pravnikama okolo co by i z obycejne boule na cele dokazali vysoudit majlant. No a certifikovany childminder stoji majlant. Jsou sice i levne statni skolky co vim, ale to, co tam chodi za haranty si vy v CR neumite vubec predstavit. V tom pripade doporucuji zkusit si s ditetem podobny naucny pobyt v Chanove, to vyjde asi tak nastejno.
O tom, ze platit si kvalitni pojisteni plus ty skoly vas bude stat balik, uz tu psali jini a maji naprostou pravdu. PaV to ma vychytano asi tak ze vsech nejlip.
Na zaver jeste reknu, ze me vazne zarazi jak si vsichni porad myslite, ze b.or.de.l je jen u nas v CR a jinde je to nejak automaticky hodne lepsi. Nerikam ze je CR kdovi co, ale sorry, v mnoha vecech se fakt mylite. To pozna clovek ale az tehdy kdyz nekde dlouho zije a nema cenu to tu vykladat, protoze Cesi se budou do krve hadat s kazdym kdo jim rekne, ze v CR se da jeste celkem slusne zit kdyz se chce a ze jinde to taky neni casto zadny med.

Tomhrom

Mám dotaz ohledně te atlanty je ta možnost i ted že si tam mužu udělat řidičák bez roku pobytu ?

Tomhrom

Chci se zeptat jestli je nějaka možnost nelegálně získat SSN v chicagu? Nebo tax number ? Dá se ještě nelegálně pracovat jako čech v chicagu ? Mám i možnost mít v chicagu známe co tam už žiji velmi dlouho.

Ivanhoe
Tomhrom:

Nie je. Ostan pekne v CR alebo chod niekde, kde mozes pracovat aj bez viz(Nemecko,Francuzsko,UK).Chicago ovladaju Poliaci a vacsina pre nich maka zadara a boja sa o cokolvek prihlasit, lebo ich nabonzuju a hned poslu prec. Je mi smiesne ked citam, ako sa vsetci odvolavaju na univerzity. To si fakt myslite, ze ked niekde poviete, ze mate Harvard, tak Vas hned zoberu? Ano, moze to vyvolat dojem, ale dolezite su stale vedomosti a skusenosti a poznam cloveka, ktory s UK predbehol 10 z Harvardu a ziskal pracu.Pretoze bol sikovny a vedel vela a ti maju vsade cestu otvorenu, vobec nezalezi na farbe a nadpise na pase ci ID.

Tomhrom

A co jine města v usa kde by se dalo nelegálně pracovat ?

Ivanhoe
Tomhrom:

Pokial chces byt otrok, tak hocikde, len sa moze stat, ze Ta chyi nejaky iestny gang a vyhodi Ta, lebo beries pracu Poliakom, Mexicanom a dalsim. Az sa Ti stane uraz, tak sa nedoplatis za lekara a budes mrzak.

Anna159

Mam dotaz na nekterou z vas co bud zije a nebo zila s rodinou v USA. Budu strucna, kdyztak dam detaily pozdeji. Mame cela rodina ( manzel, dcera 1,5roku + jedno dite cekam) se prestehovat do USA – Minneapolis/Saint Paul. Bylo by to nekdy pristi rok v lete, nebo tak zhruba v zime, vse je to na domluve. Manzel by tam pracoval pro stejnou firmu, pro kterou pracuje momentalne, takze viza a vse by nebyl problem. Jeho firma ma pobocku v Saint Paul a my jsme se nabidli a firma ma zajem tam manzela premistit. Coz si myslim, ze je velka vyhoda. urcite pokud by se nam tam po par letech nelibilo, tak by se manzel vratil zpatky do prace tady ( zijeme v Italii, ne CR). Chci se tedy zeptat zkusenych, ja ze zacatku nebudu pracovat 1-2roky (zalezi, kdy tam presne pojedeme), pak bych si praci zacla hledat, pry v te oblasti je skoro nulova nezamestnanost, tak problem by nebyl. Anglinu mam dobrou, jsem ucitelka AJ a poslednich par let jsem pracovala pro americkou firmu, kde uredni jazyk byl jen AJ. Presnou vyplatu manzela jeste nezname, ale bylo by to zbrhuba 4200USD, pojsteni pro nas uz ctyri by vyslo na 300USD, chci se zeptat, jaky zivot s touto vyplatou muzu v Minneapolis mit s tim, ze musim zaplatit i najemne zhruba 1000USD. V italii se mame dobre, manzel vydelava zrhuba stejne, zaklad ma nizsi, ale pokud cestuje dostane se na stejnou castku, v USA bude muset taky cestovat, ale vyplata by byla porad stejna. Ja tady v Italli v budoucnu o praci nezavadim, uz si nedelam iluze, Chtela bych do USA na par let, treba 10, at se deti nauci anglicky, zkusenost pro me a manzela, zlepsime se v angline a pak se vratit. Treba i driv, treba i pozdej, to pak samozrejme zalezi na situaci, a ted stoji to za to? jake budou prvni dva roky zivota? budeme trpet hlady? Manzel se prave z Minneapolis vratil, budouci sef mu vse ukazal, mesto, firmu atd. a pry je vse super. strasi nas teda jejich pojisteni, ted jsme zdravi ale buhvi, co bude. Jen rikam, ja to beru jako zkusenost, dat darek detem naucit se anglicky jednoduse, vratit se obohaceni ( ne financne ale zase neprodelat), co vy na to ? diky

Jana
Anna159:

Uz jste byla nekdy dale nez v Italii?

Libor

V USA od roku 1980. Obcan USA od roku 1987. Ani jeden na podpore. Zenskou vidim kazdy den, zenaty s obcankou USA od roku 1989. Jeste neco navonena slepicko?

Libor

Sex mame velmi casto no problem. Podivejte se do zrcadla. Nejemom, ze jste p itoma, ale musite byt seredna.

Anna159

v USA a v Thajsku 🙂 zalezi na tom? 🙂

Jana
Anna159:

Nekdy zalezi.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: