Černá Afrika

Zanzibar – cestopis – 8 dnů

Ondra

Ahoj, právě jsem se vrátili s přítelkyní z dovolené ze Zanzibaru, tak bych se rád podělil o zážitky, rady a tipy.

Celkově jsem na Zanzibaru strávili 8 nocí ve 3 různých oblastech. Vše jsme si zařizovali sami, většinou až na místě.

Po příletu na Zanzibar je nutné zaplatit vstupní víza na osobu 50 USD, při odletu 10 USD (let tam Praha-Dubai-Zanzibar, zpět Zanzibar -Dar es salam- Dubai- Praha).

Na letišti nás vyzvedl taxikář z hotelu The Rosal stone town hotel http://www.therosalstonetownhotel.com/, který nás za 10 usd zavezl na hotel. Hotel byl čistý, v centru města a s velmi příjemným manažerem, který nám poskytnul cenné rady a tipy. Noc byla za 75 USD pro 2 se snídaní. Do hotelu bychom se klidně vrátili znovu. Večer jsme se šli projít do Stonetownu, opravdu se není čeho bát a užívat si spletitých uliček plných krásně zdobených dveří. doporučuji večer navštívit místní tržnici, kde zakoupíte čerstvě grilované ryby, mušle, maso, kraby, chobotnice..vše čerstvé, jen je třeba smlouvat. 1 špíz cca 2000 THS. Jelikož byl zrovna štědrý den, navštívili jsme i v katolickém kostele půlnoční mši, která opravdu stála za to /gospel live, krásně oblečění místní obyvatelé…/. Další den jsme se vydali na doporučení manažera hotelu na spice tour – cena 30 USD taxi, 5000 THS vstup (pro 2). Zpětně hodnotíme, že cenu za taxi šlo ještě usmlouvat. Cestou jsem se stavili na ruiny, kde jsem viděli zbytky sultánova paláce a hlavně část města, kde místní lovili a sušili ančovičky a vyráběli lodě – super zážitek. Samotná spice tour byla skvělá, ochutnali jsem všechny možné druhy ovoce a koření- opravdu stojí za to. Odpoledně jsem jeli na výlet na prison island podívat se na suchozemské želvy. Je to typická turistická atrakce, ale kdo chce vidět želvy, tak je uvidí..:) cena 10 usd cesta lodí a 4 usd vstup (na osobu). Na ostrově je ale příjemná pláž, která ale není vhodná pro šnorchlování – před cestou vám nabízejí propůjčení vybavení samo za nějaké peníze.:) Evropané na to nejsou zvyklí, ale opravdu se musí smlouvat všechno a každou nabídku dobře zvážit. Večer jsem šli opět na food market..:) Další den jsem se přemístili taxíkem na východ ostrova pláž Pongwe. Cesta taxíkem 30 USD. Ubytování jsme hledali na místě, a zvolili jsme baby bush bungalows. Noc 30 USD (pro 2). Bungalovy byly opravdu skromné (ložnice-záchod, sprchový kout), ale prostředí bylo nádherné, písek, kousek na pláž, palmy a dokonce i opičky:). Dávali jsem si i večeři a oběd, super kuchyně, jídlo se ale musí objednat již ráno. Párkrát netekla voda, ale stačilo říct na baru a za 5 min ok, Pláž byla typická…velký odliv co 6 hodin, žádní turisté, místní obyvatelé, spousty řas. Další den jsem jeli na výlet na sever ostrova /cesta 40 usd za taxi – asi se dalo smlouvat ještě více/ na pláži nugwi jsme navštivli vodní želvy – vstup 10000 THS osoba. Zase typicky turistická záležitost, ale kdo chce vidět želvy, jsou tam:) a pak jsme se přesunuli na pláž kendwa- ta je opravdu krásná…bílý písek, žádné řasy, velké hotelové resorty, spousty turistů..odtud jsme podnikli výlet lodí /10 USD osoba/ ke korálům. Super zážitek..jako z filmu Hledá se nemo a večer jsme počkali na západ slunce. Další den jsme se poflakovali na pláži a následují jsem se přemístili taxíkem na Jambiani beach…cestou jsem se zastavli v Jozani forest – vstup 10 USD – osoba. Pro mě trošku zklamání, viděli jsem opice a prošli jsem se pralesem.. Jambiani beach je krásná, opravdu doporučuji, odliv tady není tak razantní, písek i v moři, skromné hotelové resorty, kontakt s místními. Doporučuji navšítit Starfish, je to vedle blueoster hotel. Posedává tam banda rastafariánů, kteří vám zařídí opravdu všechno, od ubytování (bydleli jsem u jedno z nich v domě, stačí se poptat na Čičiho, žije se španělkou Carolinou a nechají Vás přespat u nich doma – samostatný uzamykatelný pokoj za 25 USD na noc (pro 2), není přímo na pláži, ale cca 5 minut pěšky vesničkou. V barech doporučují fresh coconut, který Vám utrhnou ze stromu a dá se taky za 10 usd (osoba) podniknout výlet za šnorchlováním plachetnicí.. Celkové je zanzibar velmi příjemné místo, místní obyvatelé jsou přátelští, není se čeho bát a pořád je tam co dělat. Je třeba se připravit na kulturní šok, místní obyvatelé jsou opravdu chudí, neexistují obchody, vše se kupuje na tržnici, bankomaty pouze v hlavním městě, 2 ze 3 nefungují, občas vypadne proud,hygiena mizerná… používali jsem desinfekční gel na ruce, užívali jsem probiotika a ráno a večer si dali panáka slivovice a zvládli jsme to bez žádných problémů…očkování jsem neměli. hodnotíme jako naši nejlepší dovolenou, nic podobného jsme nezažili. a navíc to počasí..byli jsem od 24.12 do 1.1 a ve stínu 30, koupali jsme se i když bylo pod mrakem…
Pokud byste se rádi na cokoliv zeptali, napište na ko****@se****.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: