Volná diskuse

zamysleni

Pavla

Chtela jsem zadat spis podnet k zamysleni nez ziskavat informace o necem konkretnim. Tak tedy, stale na kteremkoliv foru ctu, ze cestovatele si preji cestovat hlavne levne, levneji a jeste levneji a proto mne zajima, zda si opravdu vsichni mysli, ze je to vyhodne. Ano samozrejme je fajn usetrit penize, na druhou stranu si ja osobne myslim, ze cestovat levne do destinaci jako je Jizni Amerika, Kavkaz, Indie apod. muze byt i trochu riskantni.
Jak tedy reiste situace, kdyz mate napriklad velice limitovane prostredky a nastane neocekavana udalost a musite udelat neocekavane vydaje? Spolehate na stesti nebo mate toto nejak „vychytane“?

Zkušenosti čtenářů

PaV

Dobrá diskuse: Já se domnívám, že od doby, kdy „vymysleli“ kreditní karty je naprosto zbytečné platit různým zprostředkovatelům a cestovkám. A dá se skutečně vše spojené s cestováním řešit bez plánu a na doraz. A nekupovat zajíce v pytli 😀
Nechápu ale, co může být riskantního např. v zemích Kavkazu? Nebo Indie a Jižní Ameriky? A jak to souvisí s cenou?
Právě kreditní karty řeší 99% problémů: jiný spoj, odlišný kurz, neočekávaně vyšší cena, nutné ošetření nebo hospitalizace atd. atd. Čím více zaplatím kreditní kartou, tím více volných prostředků mi (dočasně) zůstává k disposici na debetním účtu – a mohu z něho vybírat i hotovost. Z debetního účtu mohu pak podle vývoje situace buď s posunem času uhradit celou kreditní kartu anebo si to rozpustit do více splátek.
V 99% zemí se vyplatí už od dvou cestovatelů jednoznačně vypůjčení auta, od hrkání se veřejnou dopravou se ztrátou mnoha cenných dnů a při čekání na přestupy v různých Zapadákovech. Obvykle to řeší přepravu i z letiště a na letiště – a už jen ty dvě cesty jsou schopny pokrýt (oproti veřejné dopravě) stejný anebo i vyšší počet dnů vypůjčení. Do auta se dá nakoupit i výhodněji v nákupních centrech všude po světě, nežli jsou ceny v centrech měst nebo v přestupních uzlech. A samozřejmě i vyhledat si ubytování díky tomu dle stavu financí i nálady a okolností ad hoc.
Takže pro mne je v čase osvědčené řešení: vícero kreditních karet + jakmile to jen trochu lze vypůjčení auta a zkoumání každé země nezávisle na běžných dopravních trasách a přestupech. Typický „požitek“ backpackerů v zevlování na unavené lokály během přepravy ve veřejných prostředcích a při čekání na spoj, mi stačil naplnit několikrát při počátcích nezávislého cestování. Obecně tedy raději si odpustím jiné lidské nebo trendové, priority nežli určitou minimální v čase osvědčenou úroveň cestování.

Samec

Tento příspěvek byl redakcí smazán jako nevhodný

Ivan
Samec:

Byly doby, kdy lidé trávili více času na cestách než na internetu doma v pokoji…

Karel
Ivan:

Myslite, ze tem unesenym turistkam v Pakistanu useknou hlavy? Jedno je jiste, ze uz je nikdo neuvidi. Nebo mozna, ze na CNN budou ukazovat jejich uriznute hlavt.

Jakub

Ja ked cestujem nizkorozpoctovo neznamena to ze idem s par korunami a ked sa nieco neocakavane stane tak mam problem. Vzdy mam nejaku rezervu+ debetna karta takisto. Cestovat nizkorozpoctovo mozes aj ked mas dost penazi, zalezi ale na tebe kolko ich minies. Tiez mam prachy na 4* hotely atd, lenze prespavam v hosteloch, couchsurfing atd, jem jedlo na ulici, prepravujem sa MHD pripadne ked je to vyhodne poziciam motorku. A neviem co si myslela tou vetou o tom ze je to riskantne.

Lubos

My uz jsme s pritelkyni na nezavisle ceste okolo sveta dva a pul roku. Penez mame dost, ale proc je utratit za par mesicu, kdyz se daji utratit za nekolik let. V kazde zemi se tak drzime rozpoctu 5$ na den a osobu. Preprava jen autostopem,jidlo z ulice ci vlastni vareni, nejlevnejsi ubytko, ci kemping. Je to neuveritelne, ale jde to vsude. Extra vydaje jsou jen viza a popr kratky prelet pres more, pokud neni jina moznost. Nekdy je to opravdu narocne a treba jako v drahe Australii, jsme nebyli ani jednou v restauraci a nespali v backpackeru. Je to nase volba a nebudu si stezovat. I kdyz jsme nekdy vycerpany, stoji to za to. Jsme neustale v kontaktu s mistnimi lidmi, spime a jime tam kde oni a tim se nejlepe ucime o jejich zivote a kulture. Stopli uz jsme dohromady okolo 700 aut i v zemich, kde nam stopovani nebylo doporuceno a nemeli jsme zadne problemy. Spis naopak, potkali jsme nespocetne prijemnych lidi, kteri nam nabidli zazemi v jejich domovech. A stale plati pravidlo:“Cim chudsi, tim vstricnejsi“. Je nam lito holek, co nemeli stesti v Pakistanu, ale urcite nas to neodradi tuto zemi navstivit. Mrzelo me cist diskusi pod zpravou o jejich unosu. Ze pry to jsou kravy; co tam lezli; dobre jim tak; kolik to bude stat penez; atd. Stat se muze cokoliv, komukoliv, kdykoliv. Potkali jsme dost cestovatelu, co v Pakistanu byli a rikali, ze tam jsou neuveritelne hodni lide. Propaganda v TV a politicka situace bohuzel ukazuje jiny obrazek. Kazdopadne, riskantni je to dnes vsude a kdyz se clovek bude bat, muze sedet na zadku doma a koukat na dokumenty.
Cestovat levne se da, ale je na kazdem, jaky potrebuje komfort a jistoty.
Preju vsem hodne stesti na cestach a bez maleru….

jedi

Zhodnotim cele vlakno asi takto- Byt bohaty a zevlovat po svete a zneuzivat dobrotu tych obycajnych ludi…Je asi najvacsim moralnym precinom…svedomie vam asi nic nehovori..? Ale potom sa chvalia ze co vsetko precestovali..ale ako vyzerali pri tom cestovani?? Doma v cechach pohodlicko, baracik, bytik a na cestach ako bezdomovec z nulovym stavom konta-(
Lebo po odchode tychto pseudocestovatelov pridu naozaj chudobny obycajny cestovatelia a mozu ostat bez pomoci tych miestnych jednoduchych ludi, lebo ich pomoc je obmedzena.

Najlepsie je sa pochvalit z akej krajiny ste..to uz potom mame reklamu po celom svete.Tato dvojtvarnost a dvojita moralka je nam velmi blizka vo vsetkych oblastiach zivota v strednej europe.

Jakub

zneuzivat dobrotu tych obycajnych ludi???? Keby nechceli tak ti nepomozu. Ty sa na to pozeras ocami europana, lenze oni su z inej kultury. Pre nich je privitanie ci pomoc „pocestnemu“ velkou poctou. Tiez som nechapal a myslel som ze ti pomahaju len pre to ze si biely. Aj napriek tomu ze su chudobni sa z tebou rozdelia, vobec to neberu ako vykoristovanie prave naopak

PaV
Jakub:

Jedi má pravdu – sockovat – a přitom nemuset, je doopravdy asi stejně férové jako křicet POMOC – a tetelit se blahem, že ostatní upozadí své priority a věnují se mi.

Ti z bohatého Západu, co sockují po chudších pozemšťanech, si často neuvědomí, že lokálové jim často poskytují všemožné, ale za cenu toho, že se sami zadluží po sousedech a příbuzných. Ohrožují věno nebo prostředky na studium svých dětí, na lékaře, pro případ nouze…

Psal jsem si o tom v jiném zdejším threadu s někým, kdo se chystá na couchsurfing do Íránu: Íránci se pro zahraniční cestovatele rozdají. Vyčerpají si dovolenou, ujedou stovky nebo tisíce km, aby jim dělali společnost na výletech, seznámili je s příbuznými atd. Na druhou stranu se mi také stalo, že mi zavolali, že letí do Bruselu nebo Kodaně – a zda mohou se mnou počítat, že jim přijedu poskytnout stejné pohostinství jako oni poskytují v Íránu nám. Naštěstí s tím nemám existenční problém, spíše časový. A asi bych to častokrát do roka také neudýchal. Dokážu si ale představit některé jedince, co tam sockují – a tady by se při očekávání reciprocity vykrucovali a odvolávali se na své neodkladné „priority“.

Ono totiž o tom to je: oni dávají to, co očekávají, že česká nebo slovenská socka či kvazisocka zase poskytne jinému. A problém je v tom, že to 90% středoevropanů poskytnout dále kvůli svému egoismu nedokáže. Nejde jen o „mé“ Íránce, ale o zklamané Egypťany, Řeky, Tunisany, Turky, Bulhary, Chorvaty, Černohorce, Ukrajince, Rusy, Rumuny, Italy, Španěly a další pohostinné národy. Znám takových příběhů z blízkého okolí spousty, kdy se Češi pak zatloukali, vymlouvali, ač si na dovolených na cizí účet rádi užívali.

Pohostinství, ani volání o POMOC by se zneužívat nemělo. A jak jen to jde, tak by se mělo revanžovat nebo řetězit dál. A v tom vidím problém. A proto se snažím pohostinství kdykoliv kompenzovat co nejdříve dary, pozváním do dobrých restaurací atd, abych nezůstal nic dlužen. A častokrát je to nákladnější, nežli slušný hotel v daném místě. Jedině tak se dokážu pak na sebe podívat do zrcadla. Vyjídat chudáky nebo si vozit zadek za cizí – a tetelit se blahem, že jsem si uhájil pár korun na účtu, může jen skutečný chudák či bezcharakterní invalida.

Zuzana

otázka je, co znamená levně 🙂
Jsem cestovatelka amatér, projela jsem už „pár“ států na všech kontinentech a taky se snažím ušetřit kde se dá. To znamená levnější ubytování, kde to bylo možné cestovat stopem (ať už dobrovolně, nebo nebyla jiná možnost), na druhou stranu jsme dali jen za půjčení auta v Africe na 3 týdny 35 000kč, což asi nejlevnější není. Zásadně nešetřím na vstupném, a když už někde jsem, chci toho co nejvíce vidět.
Ono dát dneska za 3 týdny 50 tisíc, není zrovna dovolená pro každého a přitom kdyby jsem jela s cestovkou, zaplatím minimálně o dalších 10 000 víc

Lubos

Diskuse se spousty nazory a kazdy ma urcite svou pravdu.
Musim ale oponovat tem, kteri hazi cestovatele s nizkym rozpoctem do stejneho pytle s napisem SOCKA.
Zalezi vse od cloveka a jeho povahy. Muze se najit nekdo, kdo situace vyuziva, ale jsou i taci, co vse berou s vdekem, pokorou a take na oplatku pomuzou.
Jak jsem psal, penize mame – museli jsme si je vydelat, ale nevlastnime zadny dum, byt, auto, biznis, atd. Krom obycejneho fotaku a stareho mobilu, nemame na ceste ani zadne jine elektronicke vymozenosti.
Pro nas je to samozrejme i o tom, cestovat bez prace co nejdele, ale hlavne o tom, byt pri zemi a zit s mistnimi. Tezko clovek, ktery bydli v drahem hotelu, zaplati si agenturu na vylety, vyvazi se taxikem, pozna jak se v dane zemi opravdu zije. Navic kdyz danou zemi zvladne projet za tyden ci 14 dni.
My nechceme od nikoho nic zadarmo – krome odvozu – autostop. Kdyz nas nekdo pozve domu a to treba i na nekolik noci, vzdy se delime o jidlo, varime pro ne, koupime ovoce, pomuzeme kdyz je potreba s cimkoliv a nemusime se stydet za to, ze rekneme, ze jsme z CR. Navic je nekdy urazlive odmitnout nabidku a to se pak citime trapne. Nekdy ale proste odmitame a je tezke vysvetlit proc.
Prijde mi, ze je mnohem lepsi, snazit se byt na stejne urovni jako oni, nez ukazovat, ze mam prachy a muzu si koupit co chci. Cestovatele s vysokym rozpoctem delaji mezi domacimi akorat vetsi oddelenost a citime to vsude.
Uz jen blbej fotak muze nakazit nahlizeni domacich na cizince. Je docela velky problem vysvetlovat lidem, ze ne vsichni turisti jsou stejny. Ve vetsine chudsich zemi se na belocha nazira pouze jako na bankomat a to je jen diky tomu, ze rozhazujeme a ukazujeme, ze na to mame.
Ale to je na dlouhe povidani a diskusi. „Sto lidi, sto chuti“ a tohle je muj nazor.

Petr Daubner

Ať si každý jezdí, jak chce. Znám pár lidí, kteří si zaplatí drahý hotel někde u moře, jen se tam 14 dní válejí a nedělají nic. A jsou spokojení! Přijedou domů v pohodě a odpočatí. Tak proč ne? Dovolená je od toho, aby se člověk uvolnil. Bohužel v mnoha diskusích, a nejen na HS, se vždy vyrojí kvanta lidí, kteří musí ostatním sdělit, že jen oni jezdí tím správným způsobem. Ale zážitky jsou věc individuální. Hodně cestovatelů třeba jezdí co nejlevněji, zásadně jen stopem, spí pod širákem či pod stanem, jedí jen nejlevnější jídla. Často je to ale z nouze ctnost. Kolikrát člověk stráví samotným stopováním 10x víc času než tím, že by něco aktivně poznával. Ten, kdo si půjčí auto, ušetří zase spousty času, ale kolikrát se skoro nedostane do kontaktu s domorodci, jako kdyby jel místní dopravou. Každý způsob cestování má svoje pro a proti. Já se snažím jezdit tak, abych toho viděl co možná nejvíc. Takže většinou levně, ale občas se plácnu přes kapsu a zaplatím si nějaký dražší výlet či vstup někam, kde to stojí za to. Od „skalních nízkorozpočtových cestovatelů“, kteří umírají hlady někde v příkopě, jsem to pak v pár diskusích schytal, že jezdím za draho a jsem masňák, zatímco od jiných, těch bohatších, jsem byl označen za socku, protože jezdím převážně místní dopravou a občas taky stopuji… A každý rok jezdím pokud možno do trochu jiné oblasti. Znám třeba jednoho člověka, který prakticky nejezdí nikam jinam než do Afriky. Afrika je nejlepší, říká. A přitom jak to může vědět, když skoro nikde jinde nebyl? Nebo hodně cestovatelů jezdí jen do JV Asie, hlavně proto, že škudlí každou korunu a JV Asie je nejlepší. Znal jsem borce, který jezdil asi 10 let po sobě jen do Thajska. Ale proč se nepodívat i jinam??? JV Asie je krásná, ale proč všichni jezdí jenom tam? Snad 90% všech diskusí na HS se týká JV Asie, zatímco třeba do takové Oceánie nejezdí skoro nikdo…
A ještě k jednomu příspěvku výše: „Co může být riskantního v zemích Kavkazu, Indii nebo Jižní Americe?“ – všechno! Cestování je riskantní! A nezávislé obzvlášť. Na 99% se člověku nic nestane, ale občas máte prostě smůlu. Jako ty dvě holky v Pákistánu. Proč tam jezdily? Proč tak riskovaly, když je to tam nebezpečné? – mudrují většinou ti, kteří nikdy nikde nebyli. A proč ne? Tu trasu přes Pákistán jely už tisíce českých cestovatelů a nikomu se tam nic nestalo. Ale riskantní to bylo, co já pamatuju. Jel jsem tam v roce 1996 a všude tehdy psali, že Bálučistán je nebezpečný. Ale projeli jsme a tisíce dalších taky a ty dvě holky ne. Nejsou hloupé ani nerozumné, že tam jezdily, „když je to nebezpečné“. Měly prostě smůlu. Tak jim držím palce, ať jim to dobře dopadne! Za nás za všechny, kteří prostě měli víc štěstí (nikoliv rozumu), než ony. Ostatně, i takové Chorvatsko je pěkně nebezpečné! Každý rok tam během léta zahyne kolem 30 českých turistů (většinou při dopravních nehodách nebo se utopí). A taky nikdo těm chudákům, co měli smůlu, nenadává, že neměli jezdit do Chorvatska. Holt kdo chce vytáhnout paty z domova, musí trochu riskovat.

Petr Daubner:

Pane „uciteli“ vysvetlete jak to bylo s tou ukradenou penezenkou. Diky.

Pavla

Diky za diskusi:) osobne souhlasim s nazorem, ze vyjidat mistni je neeticke, ale tak kazdy podle sveho svedomi. Ja jsem omezena tim, ze kdyz uz se nekam rozhodnu jet, tak jedu vetsinou sama za nekym mistnim koho jsem potkala treba na studiich s tim, ze bydlim sama v hotelu, ale dotycny me protahne po pamatkach a barech, ale stejne jsem tam jakoby na vlastni triko a proto radsi utratim vic jak za letenky, tak za pobyt tam, protoze nechci nic riskovat:)
Ptala jsem se primarne kvuli tomu jestli se najde nekdo podobneho nazoru jako ja, protoze zatim jsem se na misnich forech setkala jen s tim, ze vsichni chteli vse co nejlevneji, tak jsem chtela vedet proc vlastne:)

Nasty

Ty chudinky uz nekde soulozej s lokalama za rejzi, jestli jsou lucky…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: