Volná diskuse

Vyřizování víz během cesty

Vojta Pitra

Zdravím, postupne se připravuji na velkou cestu přes pul sveta a chtěl jsem se zeptat zkušenějších, jakým zpusobem zařazují víza, kdyz maji v planu projet mnoho zemi najednou. Jsem na Zelandu, takže behani po velvyslanectvích v Praze nepřichází v úvahu.

Je to tak, ze vzdy v jedne zemi jdete na velvyslanectví vaši dalsi destinace a tam zadáte o vízum? Procital jsem imigrační informace u několika asijských zemi a často chtějí vidět letenky do a ze země. Neni trochu riskantní koupit letenky ještě pred vyrizenim víza? Dalsi častou podmínkou je vstup do země přes mezinárodní letiště / přístav, ale co kdyz tam nemam vubec v planu priletet, ale dojet treba vlakem, nebo normalne prejit silnicni hranicni prechod?

Sam mám zkušenosti hlavne ze zemi, kde je to s vízum velmi jednoduché, Korea, Tchajwan, Malajsie atd, a vzdy to byla cesta jen do te dane země a nic dlouhodobějšího. Proto uvítám kazdou radu či tip.

Díky.

Zkušenosti čtenářů

Libor

Pokud bys to vzal přes Jižní a Střední Ameriku, víza nebudeš potřebovat a na letenky by se taky ptát neměli. I když letecká společnost může chtít před přeletem Pacifiku takovou letenku vidět. Mluvil jsem s jednou holkou, kterou přinutili před přeletem z Austrálie nebo NZ do Chile koupit si z něj letenku. (Mezistátní letenky jsou v Jižní Americe drahé, zkusil bych si koupit on-line lístek na autobus ze Santiaga do argentinské Mendozy, ale nevím, jestli by to stačilo. Lístek pak asi půjde vyměnit za jinou destinaci, kterou bys potřeboval) Obecně je toto někdy problém při letu do země, ale na hranicích to obvykle nekontrolují, i když v podmínkách vstupu to třeba mají. V JV Asii s překračováním hranic zkušenost nemám. Obecně, co jsem četl, někdy dají vízum na hranicích, někdy je to bez víza, ale Thajsko má jen 15 dní při vstupu po zemi, někdy se vyřizuje na velvyslanectví sousední země, ale Indie, Čína, Rusko a případně Vietnam asi bude problém (zrovna píše na jiném vláknu Iva, že nedostala indické vízum v Bangladéši, o zpřísnění ruských víz se před pár dny psalo na jiném vláknu).
Jižní Amerika je podle mě zajímavější minimálně pokud jde o přírodu (je rozmanitější a jsou větší oblasti neporušené přírody) a méně zalidněná. Doporučuju průvodce Footprint – 1 na Jižní a 1 na Střední Ameriku. Letenky do JV Asie jsou z Evropy levnější, takže se dá snadněji poznat někdy příště při kratších cestách.

Markoff

viza si vybavis postupne po ceste vzdy na ambasade cielovej krajiny v krajine kde zrovna si, az na zopar vynimiek s tym zvacsa nie je problem

co sa leteniek tyka, treba si pripravit falosne (najlepsie rovno sablonu pre excel kde budes menit akurat datumy, lety, aerolinky), letenky nema kto ako overit, ani samotne letecky spolocnosti v tom nemaju poriadok tak uz duplom nejaka ambasada

ak mas raz viza v pase, tak uz nikto neriesi ci do krajiny vstupis letecky alebo po zemi

viac si precitaj u mna v clanku Viza v azii, je tam toho myslim az az vseobecne popisaneho ako to funguje s vizami

Markoff
azia.markoff.biz

PaV
Markoff:

To není pravda:-(
Ambasáda (či immigrační) si velice SNADNO letenku ověří, když zadá PŘÍJMENÍ a kód reservace.
Stačí k tomu AMADEUS nebo naprostá většina webu aerolinek.
Lepší je si koupit vyšší bookovací třídu. A pak ji bez storna si nechat vrátit. Obvykle ještě vyděláš na loayalitních bodech na kreditce:-)
Pokud ambasáda odchytí čistě falešnou letenku, můžeš se dostat na black list. Některé státy je i sdílí:-(
Takže pozor na jalová řešení…

Markoff
PaV:

ach jo svata prostota, zase expert co sa dopocul o systeme galileo a amadeus a hra machra a mysli si ze su tam vsetky letenky korektne zavedene, nuz asi ta sklamem ale aj aerolinky maju taky bordel so zaplatenymi letenkami resp. rezervaciami ktore visia ze letenka je platna ale v systeme ju nenajdes resp. letenku v systeme najdes aj ked je neplatna, odporucam spytat sa niekoho (letenkoveho agenta) kto ma skusenost s galileo/amadeus, to je asi tak naivne ako mysliet si ze poistovne maju poriadok v poistnych zmluvach a vzdy vedia ktora je vlastne platna a ktora neplatna ak to nepotrebuju uz bezprostredne riesit a pod.

overit pravost letenky je prakticky nemozne, lebo vzdy mozes povedat ze platba visi v systeme, letenka je zaplatena, rezervovana ale platba caka na definitivne zauctovanie atd. atd., nevraviac ze ziadna ambasada v prvom rade nenuti nikoho davat na letenku kod amadeus ci galelio, ktore kopec bookovacich sluzieb vobec neposkytuju a potom bud frajer a skus mi dohladat na zaklade letu a priezviska bez kodu rezervacie (ale kludne aj s nim) ci je letenka zaplatena a skutocne rezervovana alebo nie, garantujem ti ze ambasada vacsiny krajin k tymto udajom nema pristup, vynimku by mohli tvorit snad len bezpenostou preslavene statne El Al a teoreticky by mali byt este extremne paranoidni aj amici, ak vsak neletis so statnymi aerolinkami do krajiny ktora ich vlastni tak je prakticky nemozne pre ambasadu si tento udaj overit a je to len finta na naivky ktore si myslia ze ambasada ma cas overovat letenky a ma vobec pristup a cloveka co vie priamo vo financom systeme aeroliniek dohladat ktora letenka je zaplatena a ktora je len rezervovana s cakacou lehotou roznej doby (kedze niekore aerolinky ti podrzia letenku trebars len den bez zaplatenia, niektore hodiny a niektore aj x dni)

Markoff
PaV:

predpokladam ze podla tych tvojich uzasnych systemov galileo a amadeus neexistuje ani overbooking ked dokazu na palubu lietadla so 150 ludmi napchat ludi s 200 letenkami…

PaV
Markoff:

Táráš nesmysle. A někdo, kdo by se Tvými „zaručenými radami“ řídil, může z toho mít pěknou polízanici:-(

To samé zažili i ti, kteří létali do Teheránu s falešným bookingem noclehů na první noc. A pak se divili, že je šupem Íránci poslali prvním letadlem zpět.
Také nečekali, že by si někdo ověřoval před vydáním víza UPPON ARRIVAL pravost booknutého hotelu.

Proto bys rady typu: „…udělej si elektronickou letenku v Excel Sheetu“ neměl jako zkušený cestovatel a expat ani vypouštět z úst…

Vojta Pitra

Díky za rady.

Určitě pojedu přes Asii, k te mám nejvrelejsi vztah. O vízum do Australie uz mám požádáno a to by nemel byt problém. Potíže děla Papua, která to ma trochu matoucí, ale uz jsem jim psal dotaz. Malajsie je bezvízová, Filipíny a Indonésii nějak vyresim po ceste, nebo kdyz tak vynecham, nejsou pro me klíčové. To je rozhodne Korea (jsem koreanista), ale ta je bezvízová.

Problém by mohla byt Čína, nejake zkušenosti? Vízum do Indie jsem ještě nezkoumal, ale snad to nějak dopadne.

Jan
Vojta Pitra:

Vojto,
PNG vyžaduje vízum předem, ale v Austrálii si ho zařídíš, mají tam velvyslanectví.
Indonésie:
Mezinárodní letecké hraniční přechody pro udělování víza po příjezdu jsou:
· Bandung (Jáva) – letiště Husein Sastranegara
· Jakarta (Jáva) – letiště Soekharno Hatta a Halim Perdanakusuma
· Semarang (Jáva) – letiště Ahmad Yani
· Surabaya (Jáva) – letiště Juanda
· Surakarta / Solo (Jáva) – letiště Adisumarmo
· Yogyakarta (Jáva) – letiště Adisucipto
· Batam (Sumatra – ostrovy Riau) – letiště Hang Nadim
· Medan (Sumatra) – letiště Polonia
· Padang (Sumatra) – letiště Tabing
· Palembang (Sumatra) – letiště Sultan Mahmud Badaruddin II
· Pekanbaru (Sumatra) – letiště Sultan Syarif Kasim II
· Balikpapan (Kalimantan) – letiště Sepinggan
· Pontianak (Kalimantan) – letiště Supadio
· Makassar (Sulawesi) – letiště Hasanuddin
· Manado (Sulawesi) – letiště Sam Ratulangi
· Denpasar (Bali) – letiště Ngurah Rai
· Mataram (Lombok) – letiště Selaparang
· Kupang (západní Timor) – letiště El Tari

Mezinárodní námořní přístavy:
· Jakarta (Jáva) – přístav Tanjung Priok
· Semarang (Jáva) – přístav Tanjung Mas
· Batam (Sumatra – ostrovy Riau) – přístavy Sekupang, Citra Tritunas, Nongsa, Marina Teluk Senimba a Batam Centre
· Belawan (Sumatra) – přístav Belawan
· Dumai (Sumatra – ostrovy Riau) – přístav Yos Sudarso
· Padang (Sumatra) – přístav Teluk Bayur
· Sibolga (Sumatra) – přístav Sibolga
· Tanjung Balai Karimun (Sumatra – ostrovy Riau) – přístav Tanjung Balai Karimun
· Tanjung Pinang (Sumatra – ostrovy Riau) – přístav Sri Bintan Pura
· Tanjung Uban (Sumatra – ostrovy Riau) – přístavy Bandar Bintan Telani Lagoi a Bandar Sri Udana Lobam
· Bitung (Sulawesi) – přístav Bitung
· Makassar (Sulawesi) – přístav Soekarno-Hatta
· Pare-Pare (Sulawesi) – přístav Pare-Pare
· Badung (Bali) – přístav Benoa
· Karangasem (Bali) – přístav Padang Bai
· Maumere (Flores) – přístav Maumere
· Kupang (západní Timor) – přístav Tenau
· Jayapura (Papua) – přístav Jayapura
V případě záměru vstoupit na území Indonésie přes jiný než výše uvedený letecký nebo námořní hraniční přechod je vhodné tuto možnost ověřit na velvyslanectví Indonéské republiky.
Tak to jim napiš raději mail, pokud chceš z PNG do Indonésie pozemní cestou, ani nevím, zda to jde?! Ale lodí do Jayapury či letadlem by neměl být problém.
Filipíny teď prodloužili bezvízový pobyt na 30 dní!
ČLR: Peking a Šanghaj bezvízové na 72 hodiny, když máš další letenku, Hongkong a Macao bezvízové na 90 dní a Tchaj-wan bezvízový též. Jinak ČLR má velvyslanectví téměř vše, kde nemá velvyslanectví Tchaj-wan, takže po cestě vyřešíš.
Indie: Od 1. 5. 2002 mohou občané ČR požádat o indická víza pouze na Velvyslanectví Indické republiky v Praze.
Ale to nemám ověřené, chce se zeptat třeba na NZ, pokud tam mají velvyslanectví.

Markoff
Vojta Pitra:

filipiny su bezvizove na 30d (+predlzitelne), indonezia ma viza na pockanie na hranici (ale aerolinky mozu ziadat letenku von z krajiny na checkine), viac info o vizach by si nasiel v clanku keby si si ho otvoril ako som daval link vyssie na moj cestopis a tam Viza v azii

cina je komplikovana (dost sa to teraz stazilo, a hlvne ak mas cesky pas) ale viza sa daju dostat v cudzine, otazne je len na aky kratky pobyt, aby si neskoncil s nepouzitelnymi 15d vizami co nie je teraz nic nezvycajne, indicke viza v bangkoku su bez problemov, v malajzii ti ich nedaju a poslu ta do bangkoku

Tereza
Markoff:

Ahoj, je treba pro vstup do Thajska mit i zpatecni letenku? Dekuji za info. Tereza

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: