Ahoj, někdo v druhé půlce listopadu na výlet? Tak řádově 11 dní, žádné anebo minimální válení na pláži, spíš poznávání… namátkou Madagaskar, Kolumbie, Čína, Uganda… anebo něco „krotšího“? Nejsem ani miliardář ani úplný batůžkář, a pokud to jde, vyhýbám se organizovaným zájezdům. Jo a je mi lehce přes 50… Co Ty na to? 🙂
11 dní? Jeď na Slovensko nebo maximálně někam do rakouských Alp. Tenhle šílený konzumní turismus a lzbytečné lítání sem a tam by se měl opravdu zakázat. Zbytečné proto, že za 11 dní nehrozí, že by člověk kdekoliv cokoliv pochopil. Jde jen o konzum.
Milý mladý příteli, proč ta nesnášenlivost? Víš, že většina lidí disponuje pro cestování s nějakým časovým fondem, který mu třeba diktuje dovolená? jistě, pro agrofertní republiku bude nejlepší, když budou všichni sedět na zádeli, bát se vystrčit nos jinam než do resortů v blízké cizině a hledět vstříc lepším zítřkům. Ale ty se svým zákazem se do ní budeš asi taky dobře hodit, až dostuduješ a usadíš se, zkus se poptat na ministerstvu propagandy. Na pochopení něčeho může stačit půl hodiny a nemusí stačit pět let, to je hodně relativní. Já bych Petrovi doporučil jet do Ománu, na těch 10 dní je to ideální destinace. A přeju jemu a všem hezké cestování.
Já to myslel trochu jinak, nejsem tak mladý, a jsem biolog. Problém je, že tohle lítání sem a tam (a samozřejmě nejen to) má obrovský dopad na celou planetu, a je zcela zbytečné, poháněné jen mamonem.
A potom, tito turisté globalizují (taky vlastně propaganda našeho hloupého neudržitelného životního stylu, který zahubí celou planetu), a s neuvěřitelnou arogancí naprosto ignorují jakékoliv normy, kulturní i společenské.jet někam by měl jet jen ten, kdo tam má o něco zájem, a bude respektovat místní kulturu.
Za posledních dvacet let byly tímto turismem zničeny téměř všechna známá místa, a domorodí přátelé se mě vždycky ptají, co mají dělat, že jsou úplně zoufalí.
Letět na druhý konec planety na 11 by tady před jen 15 lety nikoho nenapadlo.
Takže žádná nesnášenlivost, ale pobídka k zamyšlení. Nedivil bych se, kdyby inzerent nikdy nebyl na Velké Fatře… Co to říká…
Vážený pane,
je mi líto, ale já tu nesnášenlivost vnímám i v tom upřesňujícím příspěvku. Nepochybně nevíš, zda Petr byl nebo nebyl na Velké Fatře. Petr jasně píše, že mu jde spíš o poznávání a že mu je lehce přes 50. A Ty nevíš, zda je to zdravotní stav nebo jistá pohodlnost nebo jen způsob života, proč není úplným batůžkářem. Kdyby Petr chtěl letět do hotelu s plnou penzí a třeba se válet na pláži, tak pak bych to nazval konzumním turismem. To ale zjevně není Petrův případ. Ani takovému cestovateli bych ale neupíral právo volby.
Létání sem tam jistě dopad na planetu má, ale nemá větší dopad třeba velké množství aut? A teď se zase zeptám já (a neber to, prosím, jako útok nebo projev mé nesnášenlivosti): Ty máš auto? A opravdu ho nutně potřebuješ? (Jen na okraj – já teď auto nemám, ale kdybych ho potřeboval kvůli práci nebo kvůli rodině nebo bych bydlel na vesnici, tak bych auto zřejmě měl.)
Létání sem tam není poháněné jen mamonem (možná u typu cestovatelů zmíněných výše), ale i touhou po poznání. Zážitky nám nikdo nevezme.
Že turisté z vyspělých zemí svým způsobem globalizují nebo třeba i nechtěně propagují náš způsob života (domorodci by chtěli žít tak jako my) je zřejmě pravda, ale to bychom museli zarazit téměř veškeré cestování. A to by asi nebylo úplně dobře.
Nevím, kteří jsou ti Tebou zmínění turisté, kteří s neuvěřitelnou arogancí ignurují jakékoliv normy, kulturní i společenské. Batůžkáři to asi nejsou. Batůžkáři jistě také nekácejí deštné pralesy. V batůžkářích, resp v cestovatelích cestujících za zážitky ten hlavní problém není…
Tvoji domorodí přátelé nemusí být zoufalí. Podle mého názoru je to jednoduché. Masový turismus nepodporovat. Nestavět lodge nebo hotýlky pro turisty. Nedělat jim nosiče. Potom by do lokalit, kde není infrastruktura pro turisty, cestoval jenom ten, kdo si stan, jídlo a vše ostatní nese sám. Nevím, jestli je to to správné řešení a nepochybně se neprosadí, ale jako ochrana původních kultur před globalizací by toto být mohlo.
Jistě je možné omezit turismus i jinak – viz Bhútán. Nicméně nutnost cestovat s místní agenturou a povinnost utratit denně 200$ asi většinu batůžkářů odradí. Mně by se víc líbilo to omezení zmíněné v předcházejícím odstavci.
Nejsme všichni stejní a to je samozřejmě dobře. Ale tolerantní k jiným názorům a jiným způsobům života bychom být mohli. Jistě ne každý může cestovat. Ale každý máme možnost volby. A každý máme možnost rozhodnout se prožít život dobře a šťastně. Cestování za poznáním může být jedním z kamínků mozaiky, který nám umožní takový smysl života naplnit.
A že se třeba neozve ten původní Petr…
Každopádně auto nemám, když jsem někdy náhodou v zimě v ČR, tak si v baráku vytápím jen jeden pokoj a jinde udržuji 6C, chodím vesměs pěšky (když to jde) a teplou vodu zapínám 2x týdně…..
Ale o to tady vůbec nejde, a nic to nemění na tom, že lítat přes půl planety na 11 dní je nesmysl, konzumní móda s obrovskými dopady na planetu i místní kultury a přírody. Zbytečné je to navíc i proto, že i kdyby pán turista mluvil plynně španělsky a znal zvyklosti jižní Ameriky, stenjně nehrozí, že by se cokoliv naučil…
Ten zbytek je na velice dlouhou debatu, a možná by vás překvapilo, že třeba na Malaitě (Šalamouny) se lidi nechávají ukecat k turismu ze zoufalství, protože moře je zcela vypleněné, a navíc tam mezi Guadálcanal a Malaitou jde s proudem veškerý binec z celé Indonésie…
Zrovna minulý měsíc jsem fotil v ortodoxní muslimské vesnici turisty v bikinách, jak úžasně respektují místní… jezdím tam už roky studovat migrační koridory slonů (Sri Lanka), ale sloni téměř zmizeli, a z 5ti turistů je jich od konce války 50 000 (odhadem), a jsou arogantní, strašně hloupí a neuvěřitelně ignorantští.
Je tady o tom ale zbytečné polemizovat. Pokud ale jeden nebo dva díky tomu na tu hloupou dovolenou neodjede, naše nesmyslná debata trošičku někde pomohla a nekdě je něco o malinko lepší… Anebo taky ne.
Vážený bezejmenný, diskuse s tebou nemá nejmenší smysl, neboť ty jsi nesmírně vstřícný, obrovsky ineligentní a přímo vzor asertivity, takže já, arogantní ignorantský hlupák, nejsem hoden vést s tebou diskuse. Ale naprosto souhlasím, že naše debata je nesmyslná. Oběma pánům, kteří se nestydí uvést jméno, děkuji za pochopení. A všem přeji příjemné cestování.
Přidám se k diskusi. Tak hlavně že víš, že se všichni jmenujou jak píšou – mi to třeba přijde, že všechny obranné mejly klidně mohl psát jeden člověk pod třemi různými jmény.
Tak veselou dovču, ať je to „namátkou“ kdekoliv na světě.
Karle, já mohu psát jen za sebe. Zdeněk se jmenuji a s jinými příspěvky nemám nic společného. Já se domnívám, že diskuse i s lidmi, kteří mají jiné názory, jiné zkušenosti a je jim bližší jiný způsob života má smysl a může být i vzájemně obohacující. Slepě neobhajuji žádný způsob života, hájím právo volby každého zvolit si tu svoji cestu.
Pokud „turisté“ nerespektují místní zvyklosti a nechovají se v dané zemi jako hosté, nechť zaplatí tučnou pokutu nebo ať jsou v krajním případě třeba i vyhoštěni. Jistěže není možné za 11 dní pořádně poznat třeba mentalitu nějakého etnika. Ale každému o to nejde. Někomu stačí třeba vidět na vlastní oči pyramidy nebo nějaké chrámy. A to letadlo není plné lidí, kteří cestují na 11 dní kvůli vizuálním zážitkům (které já nepovažuji za konzum). Tzn. to letadlo by letělo i tak. A srovnejme si to třeba s počtem letů letadel se sportovci cestujícími každý týden na hokejová utkání v Rusku, USA, Kanadě…
Pokud je moře v okolí Malaity vypleněné, není to vina cestovatelů typu Petra.
Já mám zkušenosti s místními a s turisty spíš ve vysokých horách. A možná i proto jsou moje zkušenosti jiné. Jistě by bylo dobré snažit se o ten trvale udržitelný život, ale nemyslím, že problém je v cestovatelích typu Petra. Každý nemůže být vědcem, každý nemůže být pracovně v exotických zemích každý rok řádově měsíce.
Přeji všem vše dobré a hodně krásných zážitků na cestách, ať už ta vaše cesta bude jakákoliv.
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Unikátní kultura a náboženství namibijských Himbů a Hererů
Olinalá: poklad na konci světa
Nové články
Vodopády kam se podíváš…
Cestobraní – festival, na který se nezapomíná
Dokonalé holení nejen na cestách
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru