USA

Východ USA – kdy?

Michal

Ahoj, chceme vycestovat na vychodni pobrezi USA – cca na mesic. Start v New Yorku, Washington, Philadelphia, letecky mozna Chicago, ale zcela urcite na Floridu. Zajima mne, jaka je nejlepsi doba pro tyto oblasti? V lete nechceme – jednak je hurikanova sezona, jednak moc velky horko, pres Vanoce asi nejspis taky ne… Co tedy leden? Jak je v lednu v New yorku a jak na Floride? Nebo doporucil byste nekdo jiny mesic? Diky a zdravim 🙂

Zkušenosti čtenářů

PaV

Florida je v zime ok. Ale Nova Anglie, včetně N.Y.C., je v tu dobu velice nevlidnym mistem.-( Samotny New York ma cenu kvůli atmosféře navštívit během adventu. Ale v lednu tam chcípl pes až do Fashion Weeku. Ještě se tak dá courat po muzeích. Nebo bruslit v Central Parku, pod Rockefellerovým Centrem nebo na Fulton St. Jinak je tam nesnesitelná zima, protože i když je třeba jen těsně pod nulou, tak mezi mrakodrapy protahuje jak na bulvárech v Moskvě.
Nejlepší pro New York a Novou Anglii a jejich poznávání je právě teď období Indiánského léta. Nebo krátká doba přelomu května/června, kdy ale se ale už střídají slejváky a vedra (přece jenom je to jižnější zeměpisná šířka a okolní vodní plochy zapříčiňují nestravitelná dusna). Takže doopravdy na Novou Anglii jen a jen podzim resp. jeho začátek.
Washington D.C. je na tom o něco lépe. Přesto není kromě začátku podzimu v Nové Anglii ve srovnání s Evropou o co stát. Jen cca 35% obyvatel N.Y.C. se narodilo v U.S.A. Zbytek tvoří imigranti. A kdo může, utíká zejm. kvůli počasí jinam.

pdmlynek
PaV:

PaV píše: “Přesto není kromě začátku podzimu v Nové Anglii ve srovnání s Evropou o co stát. Jen cca 35% obyvatel N.Y.C. se narodilo v U.S.A. Zbytek tvoří imigranti. A kdo může, utíká zejm. kvůli počasí jinam.”

Promiň, ale plácáš nesmysly, PaV. Počasí v NYC je přibližně stejné jako v ČR. Přes zimu mrzne, průměrná teplota v lednu je mezi mínus 5 a plus 2 C, v červenci je to mezi 20 a 28 C. Je to skoro úlně stejne jak v ČR. Porovnej si
http://en.wikipedia.org/wiki/New_York_City#Climate s
http://en.wikipedia.org/wiki/Prague#Climate

Důvod proč asi 37% (a né 65% jak píšeš Ty, zdroj http://en.wikipedia.org/wiki/New_York_City#Demographics ) je narozeno mimo USA je protože NYC láká úspěšné lidi z celého světa, a né protože lidi utíkají.

PaV
pdmlynek:

Obávám se, že plácáš nesmysly naopak Ty. Resp. jsi v New Yorku možná nikdy vůbec nebyl. A pokud ano, tak jsi tam toho moc nepobyl:-(
Když už se za každou cenu oháníš Wikipedií (původní tazatel chtěl naopak osobní zkušenost – a ne vyčtená „moudra“…), tak se zaměř na mapu http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/32/World_Koppen_Map.png
Z ní je i naprostému laikovi ihned jasné, že zatímco od např. Prahy je stovky km všemi směry stejné klima (a to i daleko na sever), tak právě u New Yorku se střetávají tři klimatická rozhraní. New York navíc leží na podobné zeměpisné šířce jako Portugalsko. Navíc je omývaný a pod vlivem jak Golfského proudu, tak na něho působí i z okolního oceánu i arktický proud Labradorský. Je vidět, že jsi při zeměpise chronicky chyběl, či pochytal velice slabé obecné vzdělání:-(
Výkyvy teplot jsou v New Yorku proto daleko důležitější a širších hodnot, nežli by ten, co cestuje jen prstem po mapě očekával:-(
Když už jsme u wikipedie, tak i na http://cs.wikipedia.org/wiki/New_York je tabulka, kde je vidět, že

Měsíc leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
Nejvyšší teplota [°C] 21 22 27 31 36 38 39 38 37 29 27 21
Průměrné maximum [°C] 2 4 9 14 20 25 28 27 23 17 11 6
Průměrné minimum [°C] -5 -4 0 6 12 17 20 19 14 8 3 -2
Nejnižší teplota [°C] -20 -19 -15 -8 1 7 9 8 3 -3 -10 -18

např. v lednu může být +21, ale také -20. V dubnu už +31 ale i -8.

Prostě je na první pohled jasné, že jsi v New Yorku nikdy nežil, nepouštěl ani klimatizaci v březnu natož topení v půlce června, ani si nevybíral bedlivě oblečení na celý den, nežli jsi vylezl na ulici.
Jen jsi si chtěl plivnout a ještě se opíral jen o nedbalé prolétnutí wikipedie…

pdmlynek
PaV:

Hele, PaV, nechápu proč jsi se tak na mě nasr_l a vyjel.

Vážně, věr mi, takové rozdíly mezi počasím v Praze a v New Yorku nejsou tak velké. Kdyby jsi se ptal na rozdíli mezi Prahou a jinými městy v USA, dejme tomu Miami, nebo San Franciskem, nebo Fairbanks, nebo Chicago, tak tam rozdíly jsou. Ale mezi Prahou a New Yorkem? Moc ani ne.

Člověk který jede do Prahy nebo do New Yorku se může připravit na podobné počasí.

K té Tvé tabulce ohledně New Yorku kterou jsi sem okopíroval, tak porovnej si jí s tabulkou pro Prahu:
http://en.wikipedia.org/wiki/Prague#Climate
Climate data for Prague (1961–1990)
Month Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
Record high °C 12.1 18.1 24.1 29.7 33.0 33.2 36.3 35.2 32.6 25.1 19.0 17.8 36.3
Average high °C 0.4 2.7 7.7 13.3 18.3 21.4 23.3 23.0 19.0 13.1 6.0 2.0 12.5
Daily mean °C -2 -0.6 3.1 7.6 12.5 15.6 17.1 16.6 13.2 8.3 3.0 -0.2 7.9
Average low °C -5.4 -4.0 -1.0 2.6 7.1 10.5 11.9 11.7 8.7 4.3 0.2 -3.3 3.6
Record low °C -25.5 -22.5 -19 -7.1 -2.4 -0.6 5.0 3.4 -0.5 -5.5 -12.4 -23.4 -25.5

Píšeš že prý v New Yorku “V dubni už +31 ale i –8.” Chápeš že píšeš o nejvyšších a nejnišších teplotách takže v Praze v dubnu může být už +29 ale i také –7.1?

Vážně se domníváš že rozdíl mezi +31 v New Yorku a +29 v Praze je veliký, nebo že rozdíl mezi –8 v New Yorku a –7 je veliký? Vážně?

To co píšeš ohledně třích pásmách na Koppen-Geiger mapě jen ukazuje že nevíš o co jde. To co píšeš o tom že New York je na podobné šířce jako Portugalsko jen ukazuje že nevíš o co jde.

Jinak než budeš někoho shazovat že má “velice slabé obecné vzdělání”, tak si vygoogluj koho shazuješ. A než budeš někoho shazovat že prý “cestuje jen prstem po mapě” tak si zjisti koho zhazuješ (např. skrz profilu na tripadvisor). A než budeš někoho shazovat že prý v New Yorku nebyl, tak si zjisti kde žije.

Good luck!

PaV
pdmlynek:

Ale, ale… Mohl jsi rovnou napsat, že žiješ vždy ve skleníku a na chodníku takřka nikdy nepobudeš déle, nežli pár minut. A že je Ti kdekoliv na světě počasí putýnka…
A bylo by:-)
Newyorčané kolikrát nastrkávají obskurní bedýnky s klimatizacemi do oken už na přelomu března a dubna, když přijdou pařáky. A v Praze v tu dobu spíš bez klimy, i když přes den nepotřebuješ svetr nebo sako. V Praze nepotřebuješ klimu ani během léta. Když totiž přijde do New Yorku extrémní výkyv počasí, je daleko více závislý na okolní mase vod a vlhkosti vzduchu. Zatímco v Čechách k večeru vedro obvykle pomine, v N.Y.C. limituje jeho obyvatele i návštěvníky pozdě do noci. Naopak ochlazení je díky kanadským pláním i Labradorskému proudu vždy daleko palčivější v N.Y.C. nežli v Praze, kde vliv Golfského proudu i izolovaného Baltu je daleko stabilnější.
Na další mapě http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Annual_Average_Temperature_Map.jpg je to ještě zřetelnější, že N.Y.C. leží na výrazném přelomu – a Praha naopak uprostřed teplotních pásem.
Můžeš se pokoušet o marginalizaci „pouhých“ 2-3C při porovnávání dvou míst na zeměkouli. Ale na to musí být dva – jeden který to zkouší. A druhý, co mu to zkonzumuje:-)
Ber to prostě jako fakt: Zatímco Newyorčany drží v místě plném vlhka, průvanu, smogu, špíny a hluku jen výška příjmu – v Praze a kotlině je to zejm. kvalita života, včetně mírného podnebí v pravém slova smyslu. Ne náhodou je N.Y.C. odjakživa jen průchoďák. A většina úspěšných sní o době, až tam nebude muset trávit celý rok. A to zejm. právě kvůli nepříjemnému počasí…

pdmlynek
PaV:

Hele, PaV, toto nemá cenu. Podle toho jak Ty píšeš, tak bych hádal že jsi žil v New Yorku v nějakém ghettu, pracoval jsi asi někde na ulici, že? A pořád Tě to štve, viď?

Jen co bych chtěl dodal pro jiné čtenáře: jestli se chystáte jet do Chicaga, Los Angeles, Miami, San Franciska, Houstonu, Las Vegas, Aljašku, tak si asi vezmete sebou jiné oblečení (na větší horko či zimu, nebo na víc či míň déště) než jaké by jste nosili v ČR. Do New Yorku si ale klidně berte oblečení podobné jako by jste nosili v té době v ČR.

PaV
pdmlynek:

Jen si všímám prostředí, ve kterém se pohybuji. Nic víc. Nic méně. A nemystifikuji lidi, kterým bych zkazil dovolenou.
Btw. Abych Tě uklidnil stran „ghetta“, bydlíval jsem u
Gravesend Parku, teď mám adresu už několik let šest bloků od MoMA na 81. v Upper East Side. Naštěstí se tam jsem JEN když musím nebo chci. Na NY miluji šíři kultury, moje staré přátele. Jinak je to pro mne asi stejná „výzva“ jako Hong Kong nebo Shanghai = dobrý pro business, nesnesitelný pro život rozmazleného Evropana. V USA mám právě teď projekty v úplně jiné a daleko atraktivnější a perspektivnější oblasti, nežli je NYC. Mám rád pohyb a relax venku. A proto jsem nad NYC už dávno zlomil hůl. Hlavně kvůli špíně, hluku, pocitu stísněnosti všude a vždy a zejm. právě vlhkosti, smogu, špinavé vodě v řádu i extrémním výkyvům počasí.

PaV
PaV:

Pro všeználka pdmlynek:

dnes 18:53 Skoro celé Spojené státy ochromil nezvykle silný mráz. Napříč státy se v pondělí podle stanice CNN teploty pohybovaly často v rozmezí 23 až 28 stupňů Celsia pod bodem mrazu. V centrálních státech USA bylo výrazně chladněji než třeba na Aljašce. Teplotu velmi výrazně snižuje ledový vítr.
Tradičně každý rok sužují velké mrazy a sněžení hlavně severovýchod Spojených států. „Je to nyní velmi nezvyklé. Prakticky to zasahuje celé Spojené státy, a to jsme 12 dní před oficiálním začátkem zimy,“ řekl americký meteorolog Dave Hennen.

pdmlynek
PaV:

Hele, PaVe, dohadovali jsme se jestli Praha má podobné počasí jako New York. Já psal že ano, a Ty že ne.

To že v centrálních částech USA je velká zima, a že to je jiné než v ČR vím, a taky jsem o tom psal o 2 příspěvky dříve. Jo, žil jsem ve Wisconsinu řadu let, tak vím něco o zimě.

mojmir
pdmlynek:

vjš uplny hovno,ted tam byla pocitova teplota -51C ta je i v praze podle tebe co??v lete tam bylo takovy vedro a vlho kdyz jsemk tam byl ja,)2001)ze byla pocitova bteplota 45C.tak neoblbuj lidi,ze je tam jak v praze,chytroline

Libor
mojmir:

V New Yorku bylo teď nejníže 4 F tedy -15,5°C (v Praze je rekord -25,5) a pocitová teplota -20 F tedy -29°C.
http://www.accuweather.com/en/weather-news/accuweather-realfeels-plummet/21823429
Těch pocitových -51°C bylo v Minnesotě, o které nikdo netvrdí, že má podobné klima.
Nauč se nejdřív psát s méně chybami než budeš hodnotit, co ví jiní. Ty jsi tam byl 1x nebo párkrát a chceš hodnotit toho, kdo v USA desítky let žije.

Radka

Ahoj. Chicago je dobre navstivit v zari v dobe advetu a potom az v kvetnu.

Radka

Ahoj. Chicago je dobre navstivit v zari v dobe advetu a potom az v kvetnu.

Go West, young man.

Steve

To jsou ale nemysly! Ja na tomhle continente ziji jenom 45let. V N.Y je zima opravdu skoro jako v Praze. V Dubnu -8 naprosto nepamatuji a ani -5. Ne ze by to nebylo mozne
Pokud se Floridy tyka tak v Lednu a Unoru tam muze byt zatracene zima.2013 V lednu na severu Fl.nosili lidi i rukavice.Nelzu mam tam plachetnici. Zapomente na koupani od Miami na sever. Na Key West je tepleji diky tomu ze tam Golfsky proud je blizko u pobrezi diky tomu ze uzina mezi Kubou a floridou v te casti je jen cca 85nm.
Zazil jsem snih v Savannah -GA (vyjimka ale stalo se).
Nejlepsi cas na Floride je od konce Brezna do Cervna.
Nejteplejsi je pobrezi na Golfu(mexickem).Ja ziji u Montrealu a tak odtud prcham zacatkem listopadu.
Kdo chce nejake info tak na e-mail. Good luck

Karakoram
Steve:

Tak, tak, Steve pravdu dí, nejhorší je na tom, že na to člověk není připravenej, nikde jsem nezmrzl víc než na Floridě v lednu a v noci i dole v Miami mrzne, ba tam prý i sněžilo ale to jsem nezažil ale zmrzla nám na zahradě krásná sto let stará royal ponciana, v lednu jsem vyjel do Orlanda do Disney world v kraťasech a v Kissimi což je 200 mil na sever jsem si musel koupit oblečení, měli jenom bundu s Mickeymausem, vypadal jsem jako pi…Na Key West ale nikdy nemrzlo.

renca

steve zdravim zijeme zde s manzelem 15 let/fl Sarasota/tak kdyby si byl v techto koncinach ,muzeme se sejit na pokecani diky Renata
my******@li**.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: