Ahoj,
je riskantní nežádat o víza, když mám za sebou návštěvu jedné z „nevyhovujících“ zemí (Írán, Sýrie, Irák, Súdán) a radši vyměnit pas?
Možná hloupý dotaz, ale jak vlastně USA zjistí, že jsem tam byla?
Díky
Ahoj Deniso—
Nezáleží na tom jestli máš nebo nemáš v pasu razítko nebo ne. Záleží na tom jestli jsi po 1.3.2011 byla ve vyjmované zemi nebo ne.
Zdroj: Public Law 114-113, Division O, Title II, Section 203
Např. https://www.congress.gov/bill/114th-congress/house-bill/2029/text
To že si změníš pas nezmění fakt že jsi tam byla.
Můžeš si o tom přečíst víc od tiskové kanceláře Ministerstva vnitřní bezpečnosti USA (“DHS”) zde:
http://www.dhs.gov/news/2016/01/21/united-states-begins-implementation-changes-visa-waiver-program a
https://cz.usembassy.gov/cs/zmeny-v-bezvizovem-styku-esta/
Jestliže jsi navštívila Irán, Irák, Sudán, nebo Syrii, po 1.3.2011, tak můžeš od DHS požádat o odmítnutí zákazu použití ESTA. DHS to může (ale nemusí) odmítnout jestliže jsi tam byla jako oficiální pracovnice jedny z určitých organizací či jsi pracovala jako novinářka, apod.
Jestliže jsi tyto země navštívila jako turistka, tak musíš si požádat o vísum přes Ministerstvo zahraničí, jako např. na embasádě USA.
Pochybuji, že USA mají informace, zda jste navštívil třeba Írán, pokud to nemáte v pase, se kterým cestujete do USA.
Aj ja pochybujem, ze usa vedia, ci niekto navstivil Iran,…a tie spominane krajiny. Ved si nevedia spocitat ani volebne listky u seba doma
Malo-kdy s nim souhlasim ale tentokrat ma pdmlynek 100% pravdu.
Ahoj,
pdmlynek – je mi jasné, že je důležité zda jsem tam byla nebo ne. Spíše mi šlo o to jakou cestou se to USA dozví?…pochybuji, že Írán si s nimi vyměňuje údaje, nebo hlídají letenky?
Ale riskovat problém samozřejmě nebudu. Díky za odpověď 🙂
Asi tak:
Mnoho věcí se mezi ČR a USA liší. Jedna z věcích je pohled na podvádění. Sice lidi lžou, podvádí, a říkají nepřesné věci jako kdekoliv jinde na světě, ale v USA se toto docela silně trestá. Je to často docela jedno o čem člověk podvádí; na čem záleží je že podvádí.
Např., když Bill Clinton skoro strati svojí pozici jako President USA né protože měl sex s Lewiskou (což není proti zákonu), ale protože o tom lhal.
Když jsem učil na UW-Madison začáteční chemii, tak jednou studentka přišla za mnou že jsem prý udělal chybu když jsem známkoval její test. Zjistil jsem že podvedla, a tak nakoc školního roku jsem jí dal za celou třídu pětku. To že podvedla o něčem co mělo 0,05% vliv na známku bylo jedno. Na některých universitách by byla vyhozená ze školy.
Když u soudním procesu jedna strana ukáže že druhá strana podvádí, tak je to jako atomová bomba: skoro vždycky tím podvádějící strana prohraje, a navíc prohraje o daleko víc než kdyby se nebránila vůbec.
Plno Němců po konci 2. světové války se přestěhovali do USA kde si vybudovali nový život. Když nějací detektivové z Izraele přišli na to že nějekej přistěhovalec byl nacista, tak vláda USA nevyšteřovala jestli ten nacista povraždil tisíce lidí nebo je nevinný, ale jestli lhal na visum kde přísahal že nikdy nebyl v nacistické straně.
Vůbec nemám ponětí jestli to vláda USA nějak ví nebo neví kdo kde byl. Je to velice možné že ne. Co víme jak EU a USA na tomto spolupracují nebo ne. Nevím co bylo ve smlouvě mezi Iránem a USA. Ale jestliže cestovatel lže že v Sudánu/Iránu/apod. nebyl, tak nikoho to nebude už zajímat jestli tam cetovatel jel na teroristické cvičení, nebo tam jel jako novinář, nebo tam jel pomáhat léčit nemoce. Už se nebude řešit jestli člověk bude nebo nebude mít přístup do USA, ale na jak dlouho bude sedět.
Nechápu proč by to měl někdo riskovat, když jen jde o to jestli půjde přes ESTA nebo bude potřebovat visum. Objednej si nový pas, jdi s tím na embasádu USA s tím že se domníváš že se na ESTA nekvalifikuješ, a ať Ti dají vísum.
A kdyz jsem byl pred rokem v Iranu (turista) a pojedu do US pracovne, meni to pro mne neco?
Paneboze to snad neni mozny…
Zbyšku, pokud ještě pracovně, musíš mít pracovní vízum, takže není co řešit. Pokud tam chceš jet pracovně, ale bez pracovního víza, máš zaděláno na problém. Přesto jsi již vyjmutý z VWP, takže musíš žádat o vízum vždy.
Napříč tomu, co zde píše pdmlynek, mám dotaz, zda již někdo, kdo po 1.3.2011 navštívil některou ze zmíněných zemí (Súdán, Írán, Írák a Sýrie), si zajistil po návštěvě nový pas a jel do USA na ESTA, tzn. lživě kolonku ve formuláři žádosti.
Pro Karla: zkušenosti ze zahraničních diskuzí jsou takové, že pokud jsi tam byl letecky, ví o tom a v případě nepravdivého vyplnění formuláře bude zamítnuta nejprve ESTA a poté vízum. Pokud rovnou zažádáš o vízum z důvodu návštěvy dotyčné země, pouze tě prověří a vízum s velkou šancí dostaneš. Jen budeš muset kvůli tomu do Prahy a také je o dost vyšší poplatek.
Jak je to v případě, že jsi byl např. v Íránu stopem po zemi, netuším. Objednáním letenky do Teheránu jsi se ale už dostal do systému a je možné tvoji odpověď v ESTA ověřit.
To co napsal Kre zní správně. Není žádný problém když člověk byl v Iránu jako turista, ale je velký problém jestli lhal jestli byl nebo nebyl v Iránu.
Kdyby tam člověk letěl na školení v teroristické organizaci, tak bych to chápal. Ale tím že návštěvu turista popírá, tak si z bezproblémové situaci vytváří problémovou situaci. Z jakých důvodů?
Protoze budes mit v pase od vstupu do te zeme. Je velike a pekne se cte. 🙂
Ty jsi nepochopil(a), že Denisa zvažuje získat druhý (nebo nový) pas.