Volná diskuse

Vegan jídlo na hory

GrandMarnier

Ahojky 🙂 chtěl bych se zeptat co by jste si nabalili na týden cestování po horách tak aby to bylo i veganské? Díky za tipy 🙂

Zkušenosti čtenářů

Jirka_K

Osvedceny je uzeny nebo jakykoliv jiny tofu. Suseny ovoce. Nektere druhy rostlinych vegan parku maji velkou trvanlivost a daji se jist studeny. To same plati o klobaskach a steaku. Firmy uvadet nebudu, ale na netu pod zdravou vyzivou se toho najde dost. V pripade 1-3 dni se da v klidu vystacit s pecivem a cibuli – ozkouseno. Doporucuji taky veganske cokolady.

Milan
Jirka_K:

Steak je vždycky z masa. Pokud je veganský, tak to není steak

Milan:

Zajímavé, že lidí, kteří si maso oškliví, po něm ty svoje blafy stále pojmenovávají, že? Nikdy by mě nenapadlo říkat vepřové kýtě ananas.

Milan

Protože vegetariánství je jenom manýr a póza, pokud nejde o náboženské důvody (např.brahmáni) nebo důvody zdravotní. Ale jak říkáš. Jmenuje se to vegetariánský steak, párečky a přitom maso nemůžou ani vidět. Co takhle vepřová hlava uplácaná z rozvařeného karfiolu nebo uzený hovězí jazyk z tofu?

Tinka
Milan:

Pokud je někdo vegan z etických důvodů, tak nevím, proč by nemohl jíst párky z tofu.

Tigerfoot
Tinka:

Jenže proč by tomu tofu měl říkat párky? 🙂

Lucka
Tigerfoot:

A proč se „normálním“ párkům říká párky, i když jsou z 90% sója?

Milan
Lucka:

Protože v nich je i maso (i když třeba zanedbatelně, nebo jen separát). V některých je masa víc, v některých méně. Párek není jen 100% masa a nikdy nebyl.

Tigerfoot
Tinka:

Jenže proč by tomu tofu měl říkat párky? 🙂

Tigerfoot

Výrobci nemusí a nejspíš ani nejsou vegoši. Jinak souhlasím, já jsem vegetarián, nejde o pózu, a když slyším lidi, co tvrdí, že jsou vegetariány a dávají recepty „maso nahradíme….“, také si něco myslím.

Franta

Já bývám vegan vždy jen několik měsíců v roce a to z toho důvodu, abych si rozšířil chuťové obzory a přehled v jídle, proto se v té době vyhejbám právě všem náhražkám co maj chutnat jako maso nebo párky atd.. (i když ty veganské jsou lepší než obyčejné telecí, asi podobné složení ale kvalitnější suroviny:)ALE!!! – respekt lidi respekt, ať si každej jí co chce a říká tomu jak chce!
Já doporučuju ještě instantní bramborovou kaši (myslim, že nějaké se dělají bez mlíka),kuskus a pohanku, které jsou rychle vařené. Samozřejmě různé druhy vloček (stačí zalít teplou vodou, přidat med nebo cukr zázvor ..) a různé druhy ořechů. Případně seitan. Z přísad sebou vozim česnek, cibuli a zejména zázvor, který se dá přidat do sladkých i slaných jídel, na čaj i do studené vody. Koukni ještě na polotovary od robi…

Ivan

Já bych si nedokázal představit týden na horách bez teplého jídla, tedy bez vaření. Pokud si člověk jídlo na týden táhne na zádech, základ je, aby to moc nevážilo, tedy ideálně dehydratované suroviny. Klasika k snídani je porridge – ovesná kaše: vločky, rozinky, pro vegetariána sušené mléko nebo kondenzované v tubě pro vegana třeba creamer do kávy z kokosového tuku. Jako hlavní jídlo může být klasika jihovýchodní Ázie smažené nudle nebo rýže. Instantní nudle jsou hotové hned, rýže se musí vařit, jsou druhy, kterým stačí i 10 min. Obojí se dá osmažit se zeleninou a tofu. Perfektní jsou i sójové kostky, ani se nemusí vařit, jen nechat nacucat teplou vodou. Existují i převařené luštěniny, ty je také potřeba nechat déle namočené. Pro ty, kteří se bojí vařit je spousta výrobků ze sóji připomínající masné výrobky: párky, paštiky, pomazánky atd. Pro lidi, kteří se bojí vařit ze surovin existuje spousta instantních pokrmů, vegan si akorát musí pohlídat obsah (mléka).

Jirka_K

Zapomnel jsem na zakladni vec a tim je tempeh. Vydri pomerne dlouho i v teple. A v Asii na nej clovek narazi uplne vsude. Co se tyce teplych jidel, tak OK, ryzove nudle jsou idealni, jen je potreba pocitat s nadmorskou vyskou a tim i delsi pripravou. Alespon v peruanskych horach kolem 3500 m.n.m. jsem ty testoviny varil krapanek delejc nez bylo ocekavano.

Jirka_K

A jeste k jihovychodni Asii. V pripade toulani se tam, neni nouze o vegan stravu a vegan napoje. Sojove mliko maji naprosto vsude a je to snad nejcastejsi piti a za par supu. A kdyz uz jsem se rozepsal, tak pokud nejde o striktniho vegana (-no, spatne vyjadreni…., ale mam na mysli….preci jenom jsou morske rasy citit rybynou), je Asie zaplavena morskyma rasama – krekrama. S pecivem vyborny….

Milan
Jirka_K:

Píše se „rybinou“.

Míša

Tak se pokusím obnovit tuhle starší konverzaci 🙂 Jak řešíte snídaně, pokud se vám kaše přejí? Napadly mě knackebroty (i když jsou sice lehké, ale zase objemné), popř.prvních pár dní přežijí i vollkornbroty, ale co na ně? Pomazánky z DM jsou plné škrobu a nepřjde mi, že by byly nějak extra výživné. Ideální by byl třeba hummus, ale problém je balení, většinou je ve skle. Víte o nějakých veganských výživných pomazánkách ideálně v „paštikových“ baleních po jedné až dvou porcích?

Janča
Míša:

V paštikových baleních se prodávají Patifu.

Kuku

Můj základní cestovatelský proviant je čistě luštěninový plus konzervový jako tady https://www.radicestujeme.eu/ostatni/co-s-sebou-na-dovolenou-za.jidlo-tipy-pro-vegetariany-dietare-i-alergiky

Eliška

Patifu či i vydatné arašídové máslo mívám do zálohy. 🙂

eliška (jiná) :-)

K dotazu by bylo třeba dodat, kde ten týden na horách bude, a hlavně, kde bude základna, odkud se na ty hory vráží. Jestli v ČR nebo někde, kam je nutné se teprve (třeba letecky) dopravit a obstarat proviant tam.
Tak jako tak, vzala bych si zásoby sušených semen, zejména slunečnici, sezam, mandle, ořechy (vše přírodní, nepražené) a taky sušeného ovoce. V tom jsou veškeré potřebné zásoby živin v koncentrované podobě. A netaháte zbytečně žádné obaly. Ostatně, stravuju se tak i mimo hory a pouště. 🙂
(Podle dotazu předpokládám, že zásobu vody neřešíš.)

Monča

Ahoj,
vegan jídlo musí především obsahovat spoustu bílkovin, neboť ty mají aminokyseliny, což jsou základní stavební kameny našeho těla. V tomto  článku https://www.ethictaste.cz/rostlinne-bilkoviny/ se nachází potraviny, které jsou na bílkoviny velmi bohaté.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: