Ahoj, zrovna před chvilkou jsem narazila na informaci o existenci knihy od Romana Vehovského „Cestou osudu a náhody“. Bohužel k informacím o tomto typu knih se dostává poměrně krkolomně, protože kolikrát jsou vydávány vlastními silami a do obchodů se nedostanou. Tak mne napadlo, jestli nějaké další pěkné neznáte. Já osobně mohu doporučit všechny 4 díly od cyklocestovatelů Lucky Kovaříkové a Michala Jona z jejich cesty kolem světa, a vše od Mileny Holcové (zejména Lidi 1,2,3, I města mají vši, I města mají duši, Za humny nejsou lvi…) nebo knihy od Lucie a Pavla Novákových (NP USA, Ladak, Dva roky po Asii 1,2 díl) Nepovažujte to prosím za reklamu, opravdu nejsem jejich „agent“, jen se chci podělit o moc pěkné čtení a zároveň se dostat ke knížkám na které jsem nenarazila, zatím co vy možná ano. Ahoj Mentolka
Mě osobně se moc líbí starší cestopisná knížka od Petra Suchana: „Velká cesta k patě světa“ nebo od Vladimíra Kroce „Orion hlavou dolů“. A z cykloknih třeba ty od Jana Tomšíčka nebo Honzy Vlasáka a z těch méně známých pak třeba „Z Hané do Jeruzaléma a zpět“ od Miroslava Rozkošného nebo knížky od Vlastimila Svobody: Toulat se silnicí a Toulám se dál.
Ahoj,
jo od p. Tomšíčka jsou dobré knížky…taky se mi líbilo skoro všechno od Martina Mykisky ale nejvíc Afghanistán, prach a růže. Pak (jestli ráda Blízký východ) od Stanislavy Brůhové nebo i od Nicolase Vaniera, to jsou spíš romány ale jsou tam i cestopisný údaje a je to i napínavý. Víťa Dostál..ale to už je dneska klasika…Jak jsem na kole objel svět a Panaamericana, má láska…Je toho hodně moc….:-))
JEstli rádi jezdíte vlakem, je dobrá „hipís“ knížka od Cempírka Rafinerie. Je o pouličních muzikantech na cestě Evropou
Já mám rád knížky o lidech a nemusejí být zas tak cesto-popisné např. Eben – Ryszard Kapuściński nebo Tanec s Fidelem – Stephen Foehr
sem teda asi divnej, ale od Vlasáka jsem četl jednu knihu, taktéž od Tomšíčka a nic tak zoufale nudného jsem dlouho nečetl. Jedno bylo o Jižní Africe, dověděl jse mse prakticky jen, že tam bylo vedro (nevím, proč tam jel v létě, když tam je kolem 40°C), že měl průjem a co vyžebral k jídlu. Děsběs.
nejsi divnej,… také mě „novodobé“ cestovatelské knihy neberou, ať už kvůli kvalitě informací nebo kvalitě použitého jazyka. Když už něco čtu, tak cestopisy ze začátku 20.století, max. do 50 let. Ten rozdíl v popisu přírody je nesrovnatelný, úplně si vše dokážete představit a hlavně jsou tam praktické rady, co měl sebou co se osvědčilo a pod., hlavně je to bez osobních výlevů pocitů a bez informací, kakal jsem, zvracel jsem a telefonoval jsem domů, viz třeba pan Tomšíček,…
Něco takového:
Antonín Fialka, Přes devatery hory (Pěšky Balkánem do Orientu), Praha 1946 🙂
Já doporučuji knihu od Anke Richterové 200 dní na Tokelau. Hodně zajímavý pohled na tři atoly usilující o nezávislost.
A ještě dodávám od Petra Horkého a Miroslava Náplavy Cuba libre. To jsou tipy z těch novějších. Jinak samozřejmě je těch cestopisných kvalitních knížek víc.
asi těžko znáte: Adolf Parlesák – Habešská odysea. Zapomenutý český cestovatel, ve 30-tých letech jezdil po Etiopii na kole.
známe, je perfektní. chtěla jsem ji připsat, ale jak je vidět tak mám zpoždění 🙂
..tak třeba knížka od Jaroslava Lhoty – „O horách, řekách slonech a lidech“.Docela by mě zajímal názor ostatních, kdo tuhle knížku přečet.Mě se fakt moc líbila, jak je napsaná.Jeho odlehčené popisávání zážitků s humorem mně dost blízkým mě dostává i teď, když si ji čtu po druhý.
Jo, ta je fakt super.
Knížka Jaroslava Lhoty se mi moc líbila, doporučuju přečíst. Mám ji půjčenou z knihovny a moc se mi nechce ji vracet.
líbila (-:
Snad nejkrasnejsi knihou z cest pro me je Navod k pouziti sveta od Nicolase Bouviera popisujici cestu pres Balkan, Turecko, Persii, Pakistan a Afganistan. Neskutecne, melancholicke, vynikajici cesky preklad. Spousta podnetu k zamysleni… takze pokud vas filozoficka stranka cestovani nezajima, tak to preskocte 🙂
kolem roku 1990 jsem ujížděl na jirkovi Svobodovi a jeho Autostopu kolem světa. Měl jsem všechny 4 díly, ale bohužel heslo – co nechceš mít, půjč – zafungovalo a dnes jsou tyto cestopisy nesehnatelné.
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Unikátní kultura a náboženství namibijských Himbů a Hererů
Olinalá: poklad na konci světa
Nové články
Vodopády kam se podíváš…
Cestobraní – festival, na který se nezapomíná
Dokonalé holení nejen na cestách
Vybavení na cesty
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.