Střední Asie

Turkmenistán, Uzbekistán, Tádžikistán a Kyrgyzstán

Bryki

Taková prosba o radu či zkušenosti. Dotazy se týkají převážně Turkmenistánu a Uzbekistánu. Zbylý dva státy mi nepřišly tak komplikovaný, alespoň takhle z obýváku… 🙂
1.Nevíte někdo či netušíte jak je to s vízy v těchto zemích? Základní info mám, ale spíš mi jde například o nutnost zvacího dopisu, pokud bych si vízum vyřizoval až v okolních státech, třeba Turkm. vízum v Íránu, Uzbecký v Turkm., atd. Jestli i tam je ten zvací dopis nutností. Z mých cest totiž vím, že vyřizování až „na místě“, či v sousedních státech probíhalo vždy bez problémů, rychleji a bylo to podle mě snazší než z ČR. A navíc jsem pak nemusel mít naplánovanou cestu přesně na den už půl roku dopředu, což mi vyhovovalo.
2.Rád bych se pak v těchto státech pohyboval svépomocí, zřejmě na kole, tak jestli je nějaký problém s úřady, ať už při udělování víz, v průběhu cesty, či opouštění země, že člověk spí převážně ve stanu a ne v hotelech. Kvůli mé registraci nebo co já vím jakých dalších komplikací či nároků na cizince.

Díky za odpovědi.

Zkušenosti čtenářů

Lucie K.

V Uzbeku bylo nutne na turisticka viza sbirat potvrzeni od registraci od hotelu za kazdou noc. A ne kazdy hotel mel pravo ubytovat a zaregistrovat cizince. Pokud jsi noc stravil ve vlaku, bylo nutne uchovat listek z vlaku. Toto nekterym lidem kontrolovali na hranici pri opusteni Uzbeku. Nam to nekontrolovali, ac jsme peclive sbirali. Ale tato info je z roku 2004, takze mozna se neco zmenilo.

Na turkmenske vizum (zarizovano v Kabulu) musela byt vypsana trasa a bylo nam vyrazne nedoporuceno se od ni odchylit. Taky si pamatuju, ze v roce 2009 byli mistni lidi tak vystraseni (netusim z ceho), ze v jedne vesnici na pousti, kde jsme hodlali u nekoho prespat, protoze tam nebyl hotel, nas mistni prosili, at si tam nestavime stan a odjedeme, nebo by z toho mohli mit problemy. Netusim, jak tohle bylo vyjimecne nebo bezne a jak je to ted.

Bryki
Lucie K.:

Přesně tohle jsem měl na mysli, děkuji. Co jsem tak hledal, našel jsem hodně podobný info a řekl bych, že to bylo novější než v roce 2004. Ptám se proto, že jsem viděl lidi, kteří přes tyhle státy jeli třeba na motorce, ale přece jen kolo není motorka a nemusí s ním být tak docela snadný hledat nějaký hotel. Mám takový pocit, že jsem narazil i na nějaký fota, kde jel někdo na kole, takže nějakým způsobem to asi jde, ale nevím, jak moc komplikovaným. Samozřejmě nepředpokládám, že to bude brnkačka jak cesta z Prahy do Blavy, ale aby to vůbec bylo realizovatelný.

Jan
Bryki:

No spousta lidí to jezdí na kole každej rok. Co vím, tak je nutný napřed v Teheránu zařídit uzbecký víza. Pak se dají velice snadno dostat průjezdní turkmenský víza, taky v Teheránu. Obyč. tur. turkmenský víza bývaly velikým problémem, zato ty průjezdní byly v pohodě, pokuds teda měl už v pase uzbecký víza. Bohužel ty turkmenský víza jsou vydávány jen na pár dní, s přesným datumem vstupu. Ale dá se to…

jeff
Jan:

tak spousta lidí je dost nadnesenej pojem, ale jezdí se to.
turkmeni v teheránu dávají normálně 5 dní transit, ale někde na thorn tree jsem četl, že nějakej cyklista dostal 10:-/

Bryki
Jan:

Vypadá to, že bych se měl spokojit s vrabcem v hrsti, což pro mě znamenají tranzitní víza. Rád bych se klidně zdržel dýl, ale hrotit to za každou cenu nemusim.
Co se týče Uzbekistánu, tak tam bych pro změnu ale nějakou tu dobu rád strávil, jelikož bych se chtěl zajet podívat, co zbylo z Aralskýho jezera a pak jet samozřejmě na opačnou stranu až na východ země, k čemuž by mi tranzit určitě nestačil.
Původně jsem chtěl vyrazit k tomu Aralu nějak napřímo z Ašchabádu, ale někde jsem četl, že do tý turkm. příhraniční oblasti platí taky nějaký speciální povolení, tak si řikám, jestli by nebylo jednodušší jet směr Türkmenabat, kde tohle povolení zapotřebí nebylo?
To už je ale jen takový detail, základ je vůbec se tam dostat 🙂

Jan
Bryki:

Slavomír Horák, to je člověk, kterýho zkus kontaktovat. Expert přes tyhle země…

Slavomír Horák
Bryki:

Mimochodem, Turkmenabat je taky pohraniční oblast :)). Ne, vážně, pokud budete mít na vízu exit z Dašoguzu, potom by neměl být problém. Otýázkousamozřejmě zůstává, jak projet poušť za 5 dní (lze si však pomoci autem). Jinak ostatní výše uvedené informace zůstávají v platnosti.
Ohledně registrací v Uzbekistánu. Samozřejmě na kole je to obvykle horší s ubytováním, nicméně pokud budete potvrzení o ubytování alespoň na část pobytu s tím, že zbytek budete mít jako přesun na kole, mělo by to být tolerováno

Iva

Ahoj,
loni v létě jsem byla v Kyrgyzstánu a potkala jsem cestovatele mířící Uzbekistán, Turkmenistán a dál. Všichni využili možnosti tranzitních víz s přejezdem do Íránu. Někde jsem slyšela že i když máš vízum v Turkmenistánu, vnutí ti doprovod co Tě hlídá (nebo to 100% přesné naplánování trasy bez odchylky), v případě tranzitních tohle všechno odpadá… A Uzbekistán, dala bych hlavu na špalek, že jeden kluk tam spal přes CouchSufing, tak nevim jak to ověřoval..

ivano

Začiatkom mája ideme okruh strednou Áziou, nie na kole ale na autách http://www.ivano.sk/2011/12/stredna-azia-2012/ . Pôvodne som chcel ísť tiež aj cez Turkmenistan, ale agentúra, čo nám vybavuje víza mi oznámila, že tranzitné víza cez Turkmenistan sa dajú vybaviť, len ak sa príde z jednej krajiny a vyjde do inej. T.j. ideš buď z Iránu alebo Kazachstanu a prídeš do Uzbekistanu. Nakoľko my ideme severnou cestou cez Ukrajinu a Rusko, a chceli sme len odskočiť z Uzbekistanu, musel som Turkmenistan vynechať.
S tým prihlasovaním je to tiež otázka, my budeme spať samozrejme v autách, teda z hotela potvrdenie mať nebudeme, budeme sa informovať na hraniciach čo s tým. Prípadne hádam občas nejaké potvrdenie za nejaký bakšiš zoženieme.
inak veľa šťastia, na kole je to odvaha, ale odvážnym šťastie praje

ivan

Jarda
ivano:

Ahoj,
Uzbekistan a Kyrgyzstan jsem dělal loni a též jsem byli zblblý registracemi na OVIR, takže jsme všude sháněli potvrzenky a třeba i u Aralu, kde jsme spali v soukromí jsme si patřičný papír zaplatili v hotelu. A pak při odjezdu po nás nikdo nic nechtěl …

Slavomír Horák
ivano:

Obvykle po cizincích nikdo nic nechce (mých několik zkušeností z růtných hraničních přechodů), ale je dobré mít připravené alespoň nějaké papírky z hotelů (občas tam asi stejně půjdete), zbytek lze svést na přesuny, spaní v poušti apod.. Není to úplně košer z hlediska místních zákonů, ale na to se málokdy hledí. Dohoda je skoro vždy možná.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: