Moc prosím o informace, poznatky a zkušenosti týkající se turistiky a treků v kanadských národních parcích. Něco už tu napsáno bylo, vždy ale ve vláknech s původně jiným zaměřením. Proto bych chtěla dát toto téma, které určitě nezajímá jen mě, trošku dohromady.
Jak už jsem psala v jiném vlákně, chystáme se letos v srpnu vyrazit s naší pětičlennou rodinou ( včetně dětí 9 a 11 let)na měsíc poprvé do Kanady. Let máme do Calgary. Chystáme se proto navštívit blízké národní parky – Banff, Yoho, Jasper… Naším snem jsou tůry krásnou přírodou, kde nebudou davy lidí. Je jasné, že v létě se klidu např v Banffu asi nedočkáme, pokud průvodce uvádí, že tudy za léto projede kolem 4mil lidí. Určitě se ale dají najít místa, která by byla sice třeba hůře dostupná a méně atraktivní, nicméně podobně krásná.
Proto bych chtěla moc proprosit o Vaše rady – kde se Vám nejvíc líbilo…Jakékoliv poznatky jsou vítány. Moc díky
A hůře dostupná? Koukám, že si to představujete jako Hurvajz válku. Podívejte se na mapu Kanady a všimněte si, jak hustá je síť silnic. Ty jsou v srpnu plné aut s turisty. Pokud chcete na místa mimo silnice, která jsou hůře dostupná a nejedná se o soukromé pozemky, musíte se vyznat ve spleti logging roads, mnohé z nichž ani nejsou na mapách. Většina jich je aktivně používána obrovskými náklaďáky plnými klád, které zaberou celou šíři cesty a neuhýbají a nestaví, takže chcete-li to setkání přežít, musíte být schopni bleskově sjíždět do příkopů.
Hele, nevím kolik o Kanadě znáš, ale vesměz těch silnic mimo města není moc. Uvědom si že Kanada je asi 125 krát velká jak ČR, člověk vážně může jednoduše najít místa ne jen kde žádní turisti nejsou, ale i místa kde měsíce nikoho nepotkáš.
Používat mapu Kanady na plánování cest kolem národních parků v Albertě a BC je asi tak užitečné jako používat mapu Evropy jak se dostat ze Staromáku na Křivoklád. Pak to vede ke špatným posudkům, jako že je v Kanadě husto silnic, anebo jako když cestovatel z Číny si v Praze chce na pár hodin si odskočit navštívit Eifelovku a Louvre, protože prý Paříž podle mapy leží vedle Prahy.
Presne tak, silnic je pomalu a v lete jsou plne turistu. Odlehla mista sice jsou, jenze na ty se dostanete bud po logging road nebo letadlem. No a vzhledem k tomu, ze pujcovny aut maji podminku, ze auto nesmi sjet ze silnice, a setrivi Cechackove si letadlo nepronajmou, muse si madame o odlehlych mistech bez turistu v srpnu nechat zdat.
Odlehlých krásných míst, kde ani v srpnu nepotkáte živáčka, je v BC plno. Ale jak se na ně dostanete? V pronajatém autě podle smlouvy nesmíte sjet na lesní cesty, jako šetřiví čecháčkové si letadlo nepronajmete, a pro cestu po vodě byste potřebovali dvě auta, abyste mohli vyzvednout to první. A hlavně potřebujete dobré zdravotní pojištění a vysílačku, protože mobil vám bude k ničemu.
Mist,kde se nebudete brodit davy turistu najdete v Alberte uvnitr i vne narodnich parku vic nez dost,predevsim na vychodnim pasu rockies smerem na sever.To,ze Vam na vetsine uzemi jak narodnich parku,tak i mimo ne bude mobilni telefon k nicemu je potreba resit pro pripad zraneni,ci nouze napriklad pronajmem,ci zakoupenim vysilacky.Mit dobre zdravotni pojisteni a opravdu dobrou vybavu vcetne Bear spray pro bezpecne setkani s medvedy.Meli byste byt vsak tez vybaveni dobrymi mapami s vyznacenymi Range a Townships Roads,pripadne podrobnou GPS navigaci.
Já myslím že ono to není tak hrozné jak to nepodepsaný příspěvník líčí. Je mnoho bočních cestičech, a moře různých parků, ať národních parků, nebo provinčních parků. Mohla by jsi prožít desítky žívotů než by jsi je všechny prohlídla.
Myslím že jestliže budete na dovolené na měsíc, tak ani není potřeba být jen v jedné provincii. Neznám váš styl cestování, ale kdybych já měl 30 dnů a startoval bych v Calgary, tak bych se podíval taky třeba do Britské Columbie, Yukonu, Severozápadní Teritorium. Jestli nemáš problém cestovat do USA, tak buď bych si udělal cestu na Aljašku, možná až k polárnímu kruhu, pak do Homer, apod. Nebo si to namířit na jih, do Montany, Wyomingu, Colorada, Utahu, Idaha, Oregonu, a Washingtonu. Mohli by jste poznat velkou část Amerického Severozápadu.
Jinak jestli hledáš krásnou přírodu a žádné lidi, tak jeď do Yukonu. Nejpěknější kempování které jsem zažil po celém světě je v Yukonu. Na rozdíl od kempovišť v obydlenějších částí Kanady a USA a celé Evropy kde nejnádhernější přírodní místa jsou chráněné v parkách kudy jen návštěvníci procházejí ale spí se v kempech bokem, v Yukonu je tak málo lidí a návštěvníků, že se staví kempoviště přímo v těch nejpěknějších částech. Tyto kempoviště jsou často obrovské — často třeba je jen jeden stan na hektar, protože je to zakázané stavět v kempovišti svůj stan tak aby byl vidět od jiného stanu.
Jenže Kleki dříve na jiném vláknu psala, že nechtějí trávit moc času v autě. Vzdálenosti na Yukonu jsou obrovské a cestovat z Calgary na Aljašku a zpět za měsíc a dokonce v obytňáku, to už by bylo moc i na mě, i když jinak mi dlouhé vzdálenosti nevadí. I BC (včetně hor na hranici s Albertou) je na objetí v obytňáku za měsíc dost velká. Platí, že čím větší jsou vzdálenosti, tím méně je turistů i na krásných místech, a to nejen v Kanadě, ale třeba i v Západní Austrálii nebo v západní Argentině. Do hojně navštěvovaných míst to chce jet mimo hlavní sezónu. Kleki je limitovaná prázdninami, ale třeba začátkem července tam ještě tolik lidí nebylo. V srpnu to chce jet na taková místa aspoň brzo ráno. Třeba u čela ledovce Athabasca jsme byli při východu slunce sami, jinak tam v srpnu asi budou opravdu davy. Málo lidí asi bude na severu Jasperu, ale tam nejsou tak vysoké hory a asi je náročnější se tam dostat. Také je u Kleki problém, že nechtějí jít na vícedenní túry, kde by se jim přání mohlo splnit.
Přesně, jak píše Libor – nemáme v plánu obsáhnout příliš velké území, spíše bych chtěli jednu oblast prozkoumat podrobněji. Nemám ráda cestování stylem – ano,jsme v Jasperu, vyskočit z auta, ze silnice tři fotky a hurá zas dál. Pro nás je tedy určitě lepší zakotvit cca na týden na jednom místě a čas trávit chozením po horách, než každý den balit věci, shánět ubytování…
Mapu jsem samozřejmě zkoumala. Přesto, že to byly turistické padesátky ( ne tedy mapa celé Kanady) a přečetla jsem tři průvodce, chtěla jsem znát Vaše osobní zkušenosti -kde se líbilo Vám, doporučení nějaké pěkné trasy.Je mi zcela jasné, že pokud vyjedeme gondolou nad Banff, tak tam asi sami nebudeme. I když některá místa určitě stojí za to vidět i přes davy lidí. Nezdálo se mi možné, že by nešlo někde v okrajových částech parků ( především Yoho a Kootenay) , najít místa, kde by bylo pěkně a přesto se člověk davy brodit nemusel.
Ještě jsem se chtěla konkrétně zeptat – jednak- neznáte někdo knihu Canadian Rockies Trail guide ? Všude ji vychvalují, má podrobně popisovat jednotlivé cesty.
Za druhé.Lezl někdo z Vás na nějakou pěknou horu, která by byla dosažitelná turisticky ? Naprostá většina tras, které jsou na mapách vede údolím a na nějaký kopec skoro nic
Turisticky dosazitelne hory jsou, ale na tech je v srpnu turistu jak much. A na nektere trasy je v tu dobu cekaci listina.
Musite si rozmyslet, jestli chcete divocinu bez turistu nebo vyznacene trasy, na ktere vyrazite z parkoviste.
Takový styl cestování jako zastavit u silnice na pár fotek nedělají ani domácí, to jen když třeba přechází medvěd přes silnici 🙂 Nám takhle v Banffu přeběhl před autem, že jsem musel brzdit. Většinou se musí i kousek popojít od parkoviště, ale uznávám, že to není ono, i když několik takových zastávek za to stojí i v „davu“. Jestli ses o takovém místě nedočetla v těch průvodcích, tak se obávám, že místo, ze kterého vede mnoho pěkných značených tras, neexistuje (kdyby náhodou ano, cesty by byly asi navzájem dost podobné a určitě by tam v srpnu bylo dost lidí). Když budete mít RV (obytňák), tak s balením snad nejsou takové problémy. I kdyby jste spali na jednom místě více nocí, stejně budete RV používat i na přesuny přes den (někteří Američané si za velkým RV táhnou i malé SUV pro ježdění po okolí).
I když byla gondola nad Banffem v provozu, šli jsme pěšky pod ní a začátkem července v podvečer tam na vrcholu bylo jen pár lidí. To bylo asi jediné místo, kde jsme měli výhled jako z hory (přesněji je to okraj hřebene). Také střední část 3-denního Skyline trailu se jde po hřebeni (i nad hranicí vegetace, jen pár kytek tam je), jinak si myslím, že tam moc možností na výstup na vrcholy není. Ty vyšší jsou pro bežné turisty nepřístupné už kvůli ledovcům.
Obávám se, že panička si Rockies představuje jako trochu rozlehlejší Jizerky s turistickou značkou na každém stromě a vrcholovou knížkou na každém kopci.
Hledám někoho, kdo má povolení a má v úmyslu sehnat práci v Kanadě jaro, léto, podzim 2014. Jsem sám, povolení mám, ale chtěl bych vycestovat v partě.
Michal (
ku******@ce*****.cz
)
Ahoj,
zkus se mrknout na tenhle web: najdeš tam hodně informací ke Kanadě a k parkům: http://www.cestyposvete.cz/kanada.html.
Canadian Rockies Trail Guide mám, je docela dobrý na ty turistické trasy, ale je pravda, že značené traily nevedou až na vrchol. Teda na Cascade a Rundle tomu tak je a klidně se můžete ztratit, i když vám může připadat, že nahoru na vrchol se nelze nevyšplhat. Kdybych nechtěla potkat tuny turistů, vybrala bych si především jiný termín. Každopádně víkendy jsou brutalita, protože do Rockies jezdí všichni Kanaďani z měst, neděle jsou zvláště vypečené a tady na gondolu parkují auta už v polovině kopce.
Určitě jsou odlehlá místa, kde nikoho nepotkáte, otázkou je jejich dostupnost a spojení se světem, jak psali ostatní. Určitě pozor na medvědy a jiná nasraná zvířátka, která můžete potkat a vylekat a oni se pak můžou bránit. A s dětmi bych byla dvakrát opatrná.
Podtrženo, sečteno… v tomhle termínu se turistům nevyhnete, pokud se nechcete ztratit uprostřed ničeho.
Ještě jsem se chtěla zeptat na možnosti koupě vybavení na treky v Kanadě. Potřebujeme koupit nový stan, vařič.. a nevím, jestli to nosit z ČR nebo je lépe koupit až na místě ( Calgary). Nemáte někdo zkušenosti, jestli kvalitnější turistické vybavení ( stan a vařič MSR…) stojí v Kanadě o moc víc než u nás ? nemáte nějaký typ na obchody, kde je takové vybavení možné koupit ?
Moc díky
koupit az na miste..
Zas tak jednoznačné to není, protože se z domova bude případně hůře uplatňovat záruka, člověk se nákupem zdrží, věci nemá vyzkoušené. Doma je někdy velká sleva a zboží je pak levnější i než v Kanadě.
50-70%,protoze uz se do reagalu stehuje zbozi napodzim a zimu.Neziju v CR uz radu let,ale ze by byly prodejni slevy v tyhle dobe az takhle vysoky,to si nepamatuju.K tomu navic premyslim i nad cenou zavazadla v letadle,kde kazdekilo nadpovolenou vahu stoji spoustu penez,takproc toprepravovat z jednoho kontinentu na druhy, balit to s sebou a jeste za to cvakat???
vzdyt vetsina tehle veci je v Kanade levnych a naprosto spolehlivych.
Zastavte u prvního Walmartu nebo Canadian Tire a nakoupíte všechno levně a v rozumné kvalitě. Se zárukou bych si nedělal starosti, nikdy jsme s kempingovým vybavením od nich neměli problémy.
V Albertě se to asi vyplatí koupit, už jen proto, že tam je nejnižší možná daň (sales tax), jen 5% federální a 0% provinční. Kamarád si objednal zboží po internetu a pak si ho v tom obchodě rovnou vyzvedl po příletu. Já si tam koupil zlevněné trekové boty, vše světová kvalita. Nejlevnější je tento: http://www.mec.ca/Main/home.jsp
Mountain Equipment Co-op (MEC) 830 10th Ave SW, Calgary
1 z vás se ale musí stát členem za 5 CAD, i když jednorázový nákup před příjezdem kamarádů mi umožnili i bez členství.
Kleki, jestli ještě potřebuješ nějaké informace o AB a BC
a příslušných parků, napiš mi primo na mojí email.
V Calgary žiju 43 let a tak o parcích něco vím.
Ahoj, zkus tenhle portál, třeba tam najdeš, co hledáš :o)
http://www.cestyposvete.cz/kanada.html
M.
Pár vlastních zkušeností: ad A- davy jsou většinou jen na nejprofláknutějších místech- vyhlídky u známých jezer, krátké okruhy kaňony apod. Jakmile vyrazíš více do hor, tak řídnou.Na některých trecích jsme nepotkali skoro nikoho (např. cestou přes Paradise Valley, Yoho pass, krásný trek je k Egypt Lake skrz Healy Pass, kde lidi až v tábořišti apod.). Blíže mohu skrze mail či odkazem na blogový cestopis…
ad.B (výbava) vše se dá koupit, ceny obdobné, stačí zajet do nějakého toho nákupního centra. Měli jsme trochu problém sehnat bomby na šroubovací vařič,ale asi ve 4.marketu se povedlo i toto. My nakoupili plachtu, sekyrku, bomby a vyrazili…
tak šťastnou cestu 😉
Jak jsem už psal, u Kleki je problém, že nechtějí jít na vícedenní túry.
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru