Ahoj,
mohl by mi někdo zkušený poradit s cestouvaním po Turecku? Zatím jsem našla nejlevnější letenku Praha-Frankfurt-Istanbul, cca za 4,500 Kč (Lufthansa, zpáteční) – dala by se sehnat u jiné let. společnosti výhodněji?
Měla bych v plánu cestu právě do Istanbulu, pobýt tak 4-5 dní, poté směr Neveshir (Kappadokia) – docela se mi líbí kombinace vlaku (kupé pro dva) + bus, cesta je delší než-li letadlem, ale asi i lacinější?
Z Kappadokiye na pláže Öludëniz a do oblasti Dylan – dopravu ještě nevím, asi bus? Násůedně Pamukkale a z Pamukkale do Murradyie. Nakonec zpět do Istanbulu na letiště….Pokud by mi někdo doporučil konkrétní spojení – busy, vlaky – budu jedině ráda. A celkově budu vděčná za praktické rady a pomoc.
Děkuju moc.
Lenka
Je to tak autobusy jsou luxusní,dovolím si říct že ještě luxusnější než SA a pokud si dokážeš říct kam až chceš jet,tak tě bez problémů převezou až na místo samé,a to i v případě že je nutné přestupovat,tak ti rádi poradí.Navíc si můžeš vybrat společnost s kterou chceš jet,a tak někdy ušetříš i nějakou tu liru.Vlaky jsou docela taky dobře zařízené,obzvlášt ty ,co jedou na delší trasy,ale cesta je příliš zdlouhavá,železniční sít je relativně řídká a navíc jsou dost vyprodané.Budou ti tvrdit že není možná rezervace,ale pokud vím,tak první vagon je většinou bez rezervace,a tak platí kdo dřív přijde ten dřív sedí.:-)Jinak se velmi dobře jezdí i stopem,ale jako samotné holčině bych ti to asi příliš nedoporučoval.Co se týká letenek,tak to je o tom hledat,ale pokud můžu soudit,tak 4500 je dobrá,ale ne zas tak levná cena.Já kamarádce koupil včera z Ankary do Vídně a zpět za 3000Kč i se zavazadlem.Většinou se dá sehnat i levněji,ale tady bylo potřeba dodržet termín návratu.Tak snad jsem ti trochu pomohl.
Zdravím Laky,
a jak je to s cenami autobusů – myslím hlavně, jestli mi jako turistce budou nabízet dražší lístek než domorodcům – předpokádám že ano? Důležité asi bude smlouvat ne?
Nemám ještě zkušenosti, tak to snad dám 🙂
Nejela bych sama, ale s přítelem – ale ten taky ještě moc nepocestoval.
Rádi bychom navštívili místo viz můj první příspěvek – s tím, že bychom na to mšěli 14 dní. Zjišťovala jsem si vzdálenosti od jednotlivých míst, jako například Istanbul – Kappadokiye…je to celkem štreka, to samé z Kappadokiye do Ölüdeniz…myslíš že se to dá projet v klidu, aniž bychom strávili půl ,,dovolené“ po busech?
priama letenka Budapest-Istanbul-Budapest je najlacnejsia od Wizzair, z Prahy tam chodi priamy vlak a vyjde to podstatne lacnejsie na cca 71EUR (1800CZK) pri datumoch zhruba o mesiac 15.6.-24.6. oproti 4500CZK
ked chces vediet najlacnejsiu spolocnost treba napisat aj KEDY presne chces letiet lebo je rozdiel kupovat letenku 1 den dopredu (ako som nedavno kupoval znamemu, prekvapujuco vyhodne necelych 24hod do odletu z BKK do VIE a o tyzden spat cele to vyslo na rozumnych 800EUR) a 3 mesiace dopredu, bez datumov ti nikto neporadi
Markoff
http://www.markoff.biz
Ahoj Markoff,
na letenky z BUdapeště se podívam, díky.
Měla bych konkrétní termín, a to od 15.9. do 29.9. (nebo 30.9.).
Určitě bych byla pro koupit si letenku dopředu, dejme tomu za měsíc dva nejdéle. Ale jak jsem napsala, ráda bych podchytila nějakou za rozumnou cenu, nejlépe za nižší než jsem našla přes Lufthansu.
Můžete mi ještě říct, s jakými (cca) náklady bych měla počítat na těch 14 dni v Turecku?
Na ubytování jsem koukal na http://www.booking.com. No a nebo bych zkusila využít couchserfingu – navedl mě na tu myšlenku známý, který takhle cestuje – bydlení ma zdarma a ještě k tomu pozná spoustu lidí – jaké jsou vaše zkušenosti? A nebo se stanem…?
Díky moc.
Ahoj Lenko,
tak teda postupně.14 dní to si hodně fandíte.Za tu dobu neuvidíte skoro nic a už vůbec si nevšimnete,že jste byli v Turecku.To bych snad ani tak daleko nejel.Jinak ceny autobusů ti takhle od pasu nepovím,ale jsou příznivé a samozřejmě záleží na tom kterou společností pojedete.Ve městech,ale i na venkově je převážně výběr hned z několika.V autobusech a většinou ani v dolmuších se nesmlouvá,ale můžeš to zkusit,možná že u některých méně známých společností uspěješ.:-)Dej si ale pozor,aby ti pak případný dohazovač neutekl s penězi za lístek,nebo aby po tobě v průběhu cesty nechtěli provizi za nadstandartní služby.Nejlépe je vždycky dojednat cenu předem a peníze dát oproti lístku,pak už většinou nemáš žádné problémy.A i kdyby něco zkoušeli,tak si trvejte na dohodnutém.U dobrých společností jako je Metro,Ulusoy atd.se to však neděje.Je to spíše záležitost menších společností,nebo třeba se to občas stane při jízdě do některých odlehlých koutů,a to jen výjmečně.To asi ale nebude váš případ.Lístek si kupujte až na konečnou i přesto že budete muset přesedat.Vyjde to levněji a stevard se o vás postará a případně předá spoj od spoje.Nebojte se ani toho když někdy bus zastaví a přesadí vás do nějakého automobilu,kterého právě stevard stopnul po cestě.Někdy se stává,že se společnosti nevyplatí kvůli dvěma cestujícím sjíždět z cesty na místo kde běžně jezdí,a tak vás prostě přesadí k někomu,kdo jede tím směrem a dají mu provizi,aby vás tam hodil.Někdy je to výhodné,protože řidiči jsou zvědaví kdo jste a kam jedete,a tak vás hodí třeba až k hotelu,nebo kam zrovna máte namířeno.Co se týká ubytování,tak to je individuelní.Spát můžeš samozřejmě pod stanem,ale toulající psi a občas banda zvědavých dětí není zrovna příjemným společníkem.To bych spíše viděl jako alternativu pro hory.Pokud se dáte s někým do řeči,tak je to nejlepší způsob jak přespat někde zadarmo,nebo za malý peníz.Turci jsou pohostiní a velice milí.Rozpětí cen penzionů a hotelů je veliké,podle tohjo jnestli jsi na riviéře,nebo v nějaké odlehlé vesničce.Tady se ale samozřejmě vyplatí smlouvat a nebo jen říct že jste o kus dále narazili na lepší cenu a hned se dočkáte řádově až o polovinu nžší částky.Obzvláště mimo sezonu klesají ceny i na 25% původní.A v poslední řadě náklady na 14 dní,nevím co by si chtěla slyšet.Ty jsou v podstatě jen na tobě.Já byl měsíc v Turecku za 74000 kč a taky jsem tam byl za 17000 v pěti lidech a to jsme si za polovinu částky dovezli domů ještě suvenýry.Takže na tohle ti asi nikdo nebude umět odpovědět.Nikdo neví ani kde budeš spát,ani kolik toho sníš a jestli ti třeba nestačí jen zelenina,nebo se budete cpát gyrosy a pít Efes,nebo jedeš jen meditovat do hor,kde budeš pít vodu z bystřiny a chytat ryby:-))
Ještě k těm letenkám.Je pravda že z Budapešti se společností Wizz Air je ted hodně levná v termínu který uváděl předešlý pisatel,ale ještě o kousek levnější byla zhruba ve stejném období od společnosti Pegasus směr Vídeň-Ankara a zpět.Koukal jsem se i na termín který tady uvadíš ty,ale tam jsem narazil na nejlevnější přímý let za zhruba 4000.To se ale každý den mění.Je třeba to sledovat.Myslím si že cena 2000 i méně nebude v té době až tak od věci.No a co se týká dvojích cen,tak jsem se s tím setkal pouze v některých restauracích,a to jezdím do Turecka pravidelně už asi deset let.Vyjímkou může být snad riviéra na jihu,tam jsem zatím jen jednou projížděl,ale jinak mám procestováno po Turecku už hodně a za celou dobu se stalo jen dvakrát,že po mě chtěli jako po cizinci více než po místním.Teda kecám,ještě po mě chtěli jednou pokutu za pásy v autě a to asi 1300 TL a stejný přestupek místních prošel bez povšimnutí.To mě naštvalo a tvrdě jsem protestoval a nakonec nezaplatil taky nic.:-)
Hoď očko na http://kuc.cz/fwf53b
Ahoj, jen letmo jsem si přečetla reakce, pokud se opakuju, tak se předem Omlouvám.
Já se taky chystám do Turecka – v květnu, pokud chceš ušetřit čas, není špatné letět z Istanbulu do Kaysei, a odtud kamkoliv do Kappadokie. Tahle letenka mě vyšla na 750 Kč i s baťohem. Našla jsem ji na http://www.skyscanner.cz, jinak tady je odkaz na autobusy společnosti Metro, Istanbul – Goreme vychází cca na 60 TL, což je jako letenka
http://www.metroturizm.com.tr/index.htm
Je to sice v turečtině, když tak pošlu návod, co jsem našla v jedné diskuzi.
Jinak někdo tu píše, že za 14 dní se nedá nic stihnout…no jasně, že být tu 2 měsíce je paráda..ovšem normální člověk s normální dovolenou toho těžko docílí. Já jedu na 16 dní do východního Turecka..myslím, že toh stihnu dost 🙂 Hodně štěstí!
Aho, v Turecku se jezdí velice dobře, na delších linkách jezdí nové autobusy na úrovni SA, včetně občerstvení a to za velice příznivé ceny (na jejich ceny pohoných hmot téměř „zadarmo“), na ně navazují mikrobusy (do odlehlejších částí) již o něco dražší. Vlaky jsem neodzkoušel.
Ahoj Jardo,
děkuju za reakci. Na autobusy jsem se už zběžně dívala, a našěla jsem trasy které bych chtěla jet.