Před týdnem jsem tento trek absolvovala, s lehkým batohem tj. s přespáváním ve vesnicích Zhabeshi, Adishi, Iprali.
Obecně: věřím, že se dá ujít za 3 dny se stanem, pokud si člověk trochu přivstane, ale bez stanu bohužel ne; vesnice Adishi je dost odřízlá a člověk tam prostě spát musí. Možná by se dalo ujít první dva dny za jeden, ale určitě ne, pokud vyrazíte hned po nočním vlaku z tbilisi+navazující maršrutce ze Zugdidi.
Pokud pojedete nočním vlakem z Tbilisi, můžete hned ten den vyrazit. Pokud nestihnete lehátka nebo postele (což my jsme s koupí jízdenky 5 dnů před odjezdem nestihli) a jedete na obyčejných sedačkách, tak se sice moc nevyspíte, ale první den není tak náročný.
Chtěla bych varovat všechny, aby se vůbec neřídili tím popisem treku, co dostanete v infu v Mestii! Podle mapičky si můžete na mapě ukázat, kudy vlastně půjdete, ale jakákoliv čísla nadmořských výšek atp. jsou úplná hausnumera!
Mapa geoland bohužel taky 100% neseděla; nebyla tam vůbec značená velká silnice (možná ji postavili dost nedávno) a kde je les a louka je taky dost hodně mimo. Nejjistější je se ptát místních při jakékoliv příležitosti, jestli jdete dobře.
Hrubý popis celého výletu:
Sedačky v nočním vlaku z Tbilisi jsou v takovém to velkoprostorovém IC provedení, jejich kvalita je ovšem sovětská. Dají se ale sklopit.
Hned ráno na nádraží v Zugdidi čekají maršrutky, za 20 lari do Mestie. Cesta tam nám trvala 4 hodiny (často jsme stavěli), cesta zpátky 2.5 h (kamikadze řidič a stavěli jsme jenom když z jeho jízdy jeden Rakušák zvracel). V Mestii se dá koupit mapa geoland v suvenýrech, otrávená paní na infu vám dá popis treku ze Zhabeshi do Ushguli (horse trail). Je tam i celkem slušná restaurace. Hned po obědě jsme vyrazili a celkem pohodlně do večera došli do Zhabeshi. První den je bloudící jen trochu.
Druhý den se celkem dá najít cesta, jak vystoupat na hřeben, ale pozor! Jak vystoupáte na silnici (štěrková, jsou na ní i patníky a značky), úplně ignorujte ukazatel na Adishi a dejte se vlevo po silnici na vršek kopce. Po pár stech metrech dojdete k nějaké malé odbočce, kterou se musíte dát. Není možnost, jak na to natrefit, protože značky tady vůbec nejsou. My měli dost štěstí, že jsme na obou místech potkali lidi, co nás nasměrovali.
Druhý den je bloudění opravdu špatně.
Třetí den jdete nejdřív podél řeky, což je v pohodě. Pak dojdete k brodu. V Adishi nám paní tvrdila, jak je nutné přebrodit řeku na koni za 50 lari, ale vzhledem k tomu, že tady psalo několik lidí, že to přebrodili, a taky že jsem alergická, rozhodli jsme se to risknout.
Dá se to. Je ale dobré to přebrodit co možná nejdříve, nejlíp ráno, protože tající ledovec přidává v průběhu dne vody. My jsme následovali nějaké Poláky, kteří to přebrodili cca 50 metrů po proudu od oficiálního brodu, kde se řeka rozdělila na tři toky a šlo to lépe. V poledne jsme měli vodu něco nad kolena. Je ale opravdu strašlivě ledová; jen z těch pár sekund, kdy jí jdete, vás tou teplotou rozbolí nohy. Proud je taky poměrně silný, ale zas já vážím 55 kg:) Ale zvládla jsem to celkem v pohodě.
Pak vyjdete do sedla a zase nevíte kudy. Trik je pokračovat jakoby rovně, přímo dolů ze sedla, nejít vpravo. Vlevo byste nešli, tam je jenom něco jako vyhlídka na ledovec. Zbytek cesty už tak moc bloudící není.
Čtvrtý den se sejde z Iprali dolů a pokračuje nějak více méně po silnici až do Ushguli. My jsme tenhle den už nešli, protože hodně lilo a taky byl v Kali (u Iprali) nějaký křesťanský festival, ale údajně verze ne po silnici byla dost pitomá, tráva vysoká po prsa. Na tom festu jsme si stopli maršrutku do Mestie za 20 lari/osoba.
Časy pochodu:
1. den: 6 hodin (ale byli jsme docela nevyspalí z vlaku)
2. den: 7 hodin
3. den: 10 hodin
cesta z Mestie taky 2,5 h – po cestě zvracela místní paní 🙂
Ahoj, taktéž jsem absolvoval trek Zabeshi – Ushguli.Potvrzuji výše uvedené. Nová šterková cesta není v mapě Geoland. ukazatel na Adishi se špatný, je ale na něm napsáno fixkou, že je to špatně – problém – v hebrejštině. zmíněnou odbočku jsme netrefily a vylezli jsme až do 3000m.n.m., kde jsme přespali a pak druhý den dolů loukama do Adishi. Kompas nutný, hodně pomohl GPS lokator na mobilu – dá se kombinovat s mapou Geolandu, kde jsou souřadnice – člověk aspoň ví, kde je. Zbytek treku z Adishi do Ushguli je uplně bez problému. Brod třeba překonávat v místě, kde se nacházi takový velký ostrov. Jak bylo zmíněno, brození na 2 – 3 části. S radama od místních jsme neměli moc dobré zkušenosti. Buď nechápali, že chceme jít trek a posílali nás po silnici. Nebo když jsme jim ukázali mapu tak vypadali, že ji vidí poprvé a nedokázali se v ní ani najít.
Stran vlaku – el. jízdenka možná koupě na http://www.railway.ge/
V případě dotazu jsem na mailu.
Šli jsme ještě trek z Etseri přes Mazeri do Mestie (nechali jsme se vyhodit Maršrutkou ze Zugdidi trochu dříve)
Ahoj, chystam se pristi tyden do Gruzie. Chtela bych se zeptat na aktualni ceny ubytovani ve vesnicich na zminovanem treku? Dekuji!
Ahojte. Neviete mi niekto poslať link na presné mapové listy na ktorých sa nachádza tento trek, podľa tých starých ruských vojenkých máp?
http://www.svanetitrekking.ge/
konkretne som myslel tieto mapy:
http://www.studentpoint.cz/call/frame/?url=http://mapy.mk.cvut.cz/list/data/Gruzie-Georgia
šak tam na těch mapách máš index, ne?
=listoklad
lenze ten list č.38 pri mape 1:100k je reozdeleny este na dalsich xy listov a nechce sa mi to lustit s mojou znalostou azbuky 🙂
nic som nepovedal :)) doplietlo ma pomenovanie tych folderov 🙂 …
Ahoj cestovatelé… pošlete mi vaše emailové adresy, mám pro Vás super projekt, kdy muzete cestovat za par korun do celeho sveta 🙂 Budu se tesit..
k-*******@em***.cz
Ahoj, pokračuje cesta s Ushguli dál do Korudalshi atd az do Lentekhi? Chceme to projet na kole z Kutaisi, na mapách cesta kreslená je, ale ještě nikdy jsem nečetl, že by jí někdo použil, všichni jedou do Mestie, výlet do Ushguli a zase zpět, dál (nebo z opačné strany) nikdo.
Ahoj, nema nekdo info o ceste z Ushguli do Lentekhi? Jezdi tam nejake marsrutky? Nebo se da aspon neco stopnout? Kolik by to tak pripadne dalo peso? dik moc za info
Jana: Ahoj, Marsrutky tam nejazdia, skor dzipy a dost malo. Stopnut by sa tam teoreticky nieco dalo, ale spoliehat sa na to neda.
Peso je to 75 km, takze tak na 2-3 dni pochodu.
Alternativa je přechod z Ushghuli přes sedlo Latpari do Chvelpi. Odtud do Lentheki už maršrutky jezdí.
Tip měsíce: Etiopie
Mezi vlky a vrcholy: výprava do jedinečné přírody Bale Mountains
Cesta časem: Kmeny a tradice Údolí řeky Omo
Prořezané rty, skarifikace i deformování lebek. Význam tělesných modifikací u etiopských Mursiů
Knižní tipy
Olinalá: poklad na konci světa
SOUTĚŽ: Co je nového v JOTA, aneb cestování s knihou. UKONČENO
Nové články
Olinalá: poklad na konci světa
Neznámá Mauritánie
Vánoční trhy od Brém až po Berlín.. a mnohem dál
Vybavení na cesty
Darn Tough BEAR TOWN MICRO CREW
Turistická ponožka s neotřelým designem a doživotní zárukou, na každou štreku.
NEJLEPŠÍ TREKOVÉ BOTY A POHORY
Výběr testerů Světa outdooru