Malajsie, Brunej, Filipíny a Indonésie

Thajsko x Indonésie – šnorchlování

Dáša

Znovu Vás tady zdravím,

plánujeme na rok 2014 návštěvu Asie – na 3 týdny. Hledáme především krásné šnorchlování rovnou z pláže a bohatý podmořský život – želvy, manty, žraloci by velmi potěšili :-))nádhernou přírodu, bohotou flóru a faunu a klid bez davů turistů. Tempo spíše poklidné – vystřídat cca 3 místa na bydlení. Nějaký trek by taky byl fajn…. ale nechceme žádné hnaní, abysme jako všechno stihli vidět…spíše prožít samotné místo… šnorchlovat… chodit… brouzdám tady už nějaký ten týden a rozhodla jsem se pro Indonésii /Flores, Komodo, Sulawesi/. Zároveň si ale uvědomuji, že ubytování a zázemí tam bude asi na hodně nízké úrovni. Nejsme zhýčkaní, ale člověk si rád lehne do čisté postele a vnímá i samotné ubytování. Když jsem na tohle téma narazila s přítelem, tak on by evidentně přivítal civilizovanější Thajsko s lepším ubytkem a zázemím. Mě zase tak nějak láká ta Indonésie. Proto bych hrozně ráda slyšela porovnání od lidí, kteří byli v obou zemích. Najdu v Thajsku srovnatelně kvalitní šnorchlování jako v Indonésii???? Klidná místa bez turistů? Je v Indonésii to ubytování o tolik horší, aby člověk raději zvolil Thajsko či jinou zemi?? Filipíny?? Ráda bych zvolila kompromis – abych byla spokojená já s podmořským životem, plážema a přírodou, zvířectvem…. a zároveň, aby přítel nebyl nešťastný a vyděšený :-))

Zkušenosti čtenářů

Palo

Cau Daso,
nie je to vobec tak, ze v Indonezii je vseobecne horsie ubytovanie, nez v Thajsku. A ze by sa dalo rovno povedat, ze je civilizovanejsie? To ani nahodou! V oboch krajinach zalezi na lokalite a cene, aku si ochotna zaplatit. A aj lacne ubytovanie moze byt sice skromne co do vybavenia, ale ciste a prijemne.
Prave naopak, v Indonezii mi pripadalo, ze ubytovanie na porovnatelnych miestach (mesto, plaz) bolo castokrat na mierne lepsej urovni, nez v Thajsku. Sice trochu drahsie, ale zase casto s ranajkami v cene. Ale ako hovorim, zovseobecnovat sa neda, hned susedne ubytovania mozu byt uplne ine.
Co sa tyka snorchlovania v Thajsku, velmi sa mi pacilo more okolo ostrova Ko Adang (a aj inde) v morskom NP Ko Taruao. Akurat sa vyhnite, ak mozete, najturistickejsiemu ostrovu Ko Lipe. Ale zase, je tam hafo moznosti na prenajom lodky a odvoz inam…

Dáša
Palo:

Palo – moc děkuju za trpělivé odpovědi 🙂 a myslím, že jsem se rozhodla – bude to Indonésie 🙂 trošku mě postrašily konkrétní příspěvky ohledně toho, že Indonésie je nejšpinavější a ubytování hrozné… a pak včerejší reakce mého přítele :-)) ale pokud to není takhle jednoznačné a Ty ten pocit nemáš – tak prostě jsi mě uklidnil a věřím, že to zvládneme 🙂 a že nám to Indonésie vynahradí a přítel to přežije 🙂

Palo

Daso, nemas za co, rad pomozem, hlavne ked idete do JV Azie prvy krat. Rozhodnut sa nakoniec musi kazdy sam, ale ty zjavne vies, co ches.
Rozdiel v zivotnej urovni medzi Indoneziou a Thajskom som vazne nevnimal ako priepastny. Rozhodne to nie je ziadne Svajciarsko vs. Albansko. Dokonca Indonezia mi pripadala mentalitou viac zapadna, nez Thajsko – ludia viac hovorili anglicky a umierneny indonezsky islam je nam predsa len kulturne pochopitelnejsi, nez budhisticka filozofia Thajska. Ale oboje mam rad.
Cestovanie v oboch krajinach je bezproblemove a jednoduche. Doprava funguje zhusta a ubytovanie je na vyber z roznych kategorii. Zvladaju to rodiny s malymi detmi aj australske stredoskolacky na prazdninach.
Sam sa chystam v zime prvy krat na Sulawesi, mozeme potom porovnat dojmy. 🙂 Pisem to aj preto, ze prave vcera mi kolegyna posielala email s nejakymi info o juznej polovici Sulawesi – oblast Tana Toraja, treky vo vnutrozemi + termalne pramene. Bola tam pred par rokmi. Mozem ti to preposlat na email, ak chces.

Dáša
Palo:

Kamarádka byla teď v Thajsku a říkala, že samotná Asie pro ni byla určitý šok než si zvykla. Protože vždy cestovala pouze po Evropě… a právě mě trošku vystrašila, že říkala, že je možná lepší začít Thajskem a až pak zkusit tu Indonésii… no a pak přišly určité příspěvky tady na fóru a já začala mít pocit, že je Indonésie oproti Thajsku moc divoká a že budeme mít problém s ubytováním…konkrétně Markoff /možná jsem to jméno popletla :-)/ se o Indonésii vyjadřoval dost negativně… v tom smyslu špíny a úrovně ubytování… ale věřím, že to bude v pohodě 🙂 teď pořád váhám nad lokalitama :-)) pořád nevím, jestli Flores + Komodo… anebo severní Sulawesi… protože hodně lidí mluví o suprovém potápění – akorát to hodnotí z hlediska profi potápěčů… já potřebuju hlavně oblasti na amatérské šnorchlování – ale v tom výrazu „amatérské“ nemyslím to, že mi budou stačit 3 barevné rybky 🙂 šnorchlovala jsem v Rudém moři, takže už má pak člověk větší očekávání. Nějaký den můžeme někam vyrazit i lodí a na pěkná místa dojet – ale byla bych ráda, kdyby přímo v místě bydlení byla krásná pláž s korály.. a já si po snídani mohla hned zašnorchlovat a relaxovat. O hodně oblastech čtu /Komodo, Rinca, Bunaken, Lombok/, že je to spíše pro potápěče, který vyjedou na určené místo a tam mají ponory.. tak nevím.. abych se pak nehnala někam do osvědčených a vyhlášených lokalit a pak nekoukala, že pro šnorchlaře je tam prd :-)) určitě budu moc ráda, když mi pošleš ten e-mail o Sulawesi – můj e-mail: [email protected]. A Ty se v zimě chystáš konkrétně kam? I na sever Sulawesi??

Palo
Dáša:

Preposlal som ti ten slubeny email.
Na Sulawesi budeme asi mesiac od polovice ledna do polovice unora. Chceme precestovat co sa da, ale na pohodu, ziadne nahananie, skor si to uzijeme. Nejake treky, vnutrozemie, Toraju, ale hlavne menej navstevovane oblasti. Urcite nevynechame Togiany. Nielen na kupacku a snorchl, ale aj len tak na relax. Niekto spominal v diskusii ostrov Waleakodi, to vyzera super. Ubytovanie za cca 220 Kc s plnou penziou, je OK. A fotky z mora vyzeraju pekne. Verim tomu, ze podobynch moznosti tam bude hafo aj na ostatnych ostrovoch. A ano, ak nam vyde cas, pojdeme aj na sever od Manada na tie ostrovy so snorchlovanim.

Dáša
Palo:

Mailík došel – děkuju! Super informace – akorát, že o ostrovech a šnorchlování nic :-)))) začínám být víc a víc přesvědčená o Sulawesi. Ještě musím ale vypátrat na která místa přesně 🙂 Těch Togianů se začínám bát – o tom plošném zničení korálů v té oblasti jsem to četla už z vícerostran… začínám mít pocit, že Togiany těží spíše ze zašlé slávy.. ale nebyla jsem tam.. takže to je jenom takovým můj „teoretický“ dojem :-)začínám přemýšlet spíše o nějakém ostrůvku Wakatobi a pak o tom severu…

JIrka
Palo:

Ahoj, přeposlal bys mi taky prosím ten email na [email protected] ? najaře se chystáme do Indonesie a zjišťujeme kam se vydat a co nevadí, když vynecháme. Dík

Milena
JIrka:

Ahoj Jirko, mohl bys mi prosím přeposlat také mail původně od Pala-Sulawesi? Díky.

Kleki

Ahoj Dášo !
Hledala jsem skoro úplně přesně jako Ty – výborné šnorchlování z pláže bylo první kriterium. Na naše první cesty do Asie jsme vybrali Thajsko, teď jsme se před týdnem vrátili z Indonesie.V Indonesii jsme byli jen jedenkrát a pouze na dvou místech ( národní park Karimunjawa u Jávy a Bunaken severní Sulawesi), takže srovnání nebude úplně objektivní,ale alespoň napíšu, jak se to zdálo mě. Thajsko mi připadalo asi pro začínajícího turistu o něco jednodušší. O většině míst se dalo na internetu najít veškeré informace, šlo předem jednoduše zařídit dopravu, ubytování, všude byly cestovní agentury, které během pár minut zařídily přepravu z místa A do místa B… Určitě to záleží na lokalitě, ale Thajsko se mi zdálo více zturizované. Což je sice z jedné strany mínus, ale z druhé strany je zde ale pro turisty spoustu služeb – ubytování, restaurace, výlety, masáže… S vyšší konkurencí se mi zdál také v ubytování lepší poměr kvalita/cena. V Indonesii bylo jednoduché ubytování velmi levné a naopak luxusní ubytování šíleně předražené. Těch středních možností se mi ale zdálo málo. Naopak plusem Indonesie byl pro mne mnohem jednodušší jazyk psaný latinkou, velmi příjemní lidé ( v Thajsku byli ale taé) a lepší podmořský život.Také jsme plánovali Flores, ale tam je obtížné splnit podmínu šnorchlování z pláže. Volili jsme proto Bunaken, kde byl naprosto nádherný korál ihned u břehu. Není tam sice moc velkých ryb, ale druhová pestrost je opravdu úžasná. V nepořádku se mi až tak podstatný rozdíl nezdál – ten byl bohužel všude – hned za nápisem Národní park kopce pet flašek, to bohužel potkáš tam i tam. V Indonesii asi o trochu víc.Souhlasím s Tvojí kamarádkou, že po cestách po Evropě může být Asie pro někoho šok a že je o něco jednodušší začít Thajskem.

Dáša

Kleki – na Tvůj návrat jsem čekala a doufala jsem, že sem pak mrkneš :-)) protože sice já děti nemám, ale právě jsem měla podobné požadavky jako Ty a sledovala jsem Tebou vytvořené téma :-)) a brala z něho inspiraci. Moc děkuji za srovnání Thajska a Indonésie… já už jsem se rozhodla pro Indonésii a mám koupené už i letenky 🙂 a věřím, že to zvládneme! Teď se snažím sbírat informace a promyslet plán… nevím si rady s Bunakenem.. je to hezké místo?? Šnorchlování tam asi bude opravdu super.. podle informací… ale co pláže? Samotný ostrov??

Kleki

Záleží na tom, co od místa očekáváte. Pokud je to výborné šnorchlování, tak budete spokojeni. Pokud chcete i nějakou jinou zábavu, zajít někam do restaurace, baru…tak Vám vyhovovat nebude. Jediné, co se tady dá dělat je plavat, plavat a plavat. Na ostrově nejsou klasické pláže. Na pobřeží je sice žlutý písek, jeho část je ale krytá mangrovy. Většina resortů má ale do moře nějakým způsobem zajištěný vstup,většinou malou plážičku nebo alespoň v mangrovech vysekanou cestičku . Voda ihned u pobřeží na první pohled moc lákavě nevypadá. Je mělká , dno porostlé řasami, takže dle fáze odlivu musíte někdy poměrně daleko brodit, než dá začít plavat. Jakmile ale překonáte mělký korál, dno se náhle zlomí v úhlu téměř 90 st a padá někde do dalekých modrých hlubin. A tento zlom je právě to, proč sem všichni jezdí. Život v těchto místech je opravdu bohatý – obrovská spousta druhů ryb i neponičených korálů. Běžně potkáte želvu, někdy je možné zahlédnout žraloka útesového… Velkých ryb tady moc nenajdete, místo je ceněné spíše opravdu pro druhovou pestrost. Při plavání je třeba vždy počítat s proudy. Jinak je ostrov velmi klidný. Jsou zde 3 vesnice , žádná auta, pouze skůtry, neexistuje žádná veřejná doprava. Možnosti nákupu čehokoliv minimální – pouze pár malých stánků místních obyvatel a několik prodavaček nabízejících trička pro turisty.Většina turistů se stravuje pouze v místě ubytování. Je tady zvykem mít v ceně ubytování plnou penzi. Podle toho, co píšeš si myslím, že pro Vás špatnou volbou nebude. Pokud budeš chtít o ostrově podrobnější informace, napiš mi na [email protected]

Petr

Ahoj, byl tady zminovany ostrov Waleakodi. Myslite, ze by bylo hodne slozite se na nej dostat z Bali? Chteli bychom po Bali prejet na nejaky ostrov s peknou plazi, moznosti snorchlovani a levneho ubytovani. Proste neco ve stylu Waleakodi.

Petr

Ahoj, byl tady zminovany ostrov Waleakodi. Myslite, ze by bylo hodne slozite se na nej dostat z Bali? Chteli bychom po Bali prejet na nejaky ostrov s peknou plazi, moznosti snorchlovani a levneho ubytovani. Proste neco ve stylu Waleakodi.

olin

Z bali letecky do Gorontalo pres Makassar (Ujung Pandang chcesli) pak trajektem.

martina

Ahoj Dášo,
pokud chceš pohodovou dovolenou (válečka, moře, šnorchling…)doporučuji Gili islands (jsou tři Gili Meno, Gili Air a třetí už si nepama). Najdeš je východně od Bali nebo kousek od Lomboku. My tam frčeli z Bali lodí s místní cestovkou http://www.peramatour.com/ S nima jsme nakonec jeli i na Komodské ostrovy za dráčkama. Cena byla trošku dražší, ale moc fajn tří denní výlet na lodi ( a propos, kluci moc dobře vařej!)
Mezi jednotlivejma Gili je ok „lodní“doprava (malé vzdálenosti). Můžeš si vybrat mezi turistickym ostrovem a velmi klidnym ostrovem. Všechny stojí za to!
Funguje to tam tak (šnorchling), že ráno vyjdeš na sever ostrova, uplaveš pět temp a necháš se unášet proudem, za 10min zvedneš hlavu, doplaveš na břeh, jdeš zase na sever a tak furt dokola. Viděli jsme želvy, korály, dokonce i žraloka.
Určo mrkni na tu Peramu!

Libor

Celá Indonésie http://www.starfish.ch/dive/Indonesia.html

NP Komodo(jedna z nejlepších lokalit na potápění a šnorchlování v celé Indonésii která toho ale nabízí mnohem víc(varani,krásná příroda všude okolo atd.)
http://www.starfish.ch/dive/Komodo.html

Gabriela

Moc vas zdravim,

Mam podobny scenar jako ty Daso 😉 sympaticka a inspirativni diskuze 🙂
Pritel se take priklanel k Thajsku, ale vyhrala ,,moje,, Indonesie! 😉 Cestu planujeme minimalne na 3 tydny. Trochu vetsi boj je pro me planovani scenare. Predne chceme krasnou plaz a ja se naucit snorchl. Take bych rada prales, sopku a hlavne ty delfiny na Bunakenu!!;) ale urcite nechci byt po celou dobu na jednom miste. Takze nakonec jsem skoncila u ostrova Sulawesi. A nejvice se zamerit na sever. Takze Togiany a Bunaken. Pak jsem dostala tip na Moluky Halmahera.

ALE! nekde jsem cetla, ze je Bunaken drahy. Coz jsem zrovna myslela, ze bychom tam setrvali treba i ten posledni tyden cesty..muzu teda nekoho poprosit o info, co je na tom pravdy?? A ty plaze, co tu popisuje Kleki me taky vydesily 🙁 Daso, jak jsi postoupila ve svem planovani ty?

Predem diky, devcata

Jirka

No, nemám to já dobře zařízeno?
Všecko mi naplánuje, ale to se mi pak, na místě, určo vrátí, že jo, Gapko 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: