Thajsko, Barma, Kambodža, Laos a Vietnam

Thajsko itinerar na 17 dní

Terka

Ahoj, v listopadu letíme do Thajska s příletem do Bangkoku, kde nám vychází na pobyt čistých  17 dní  (bez dna odletu). Po příletu bychom chtěli zamířit na sever a potom přelétnout na jih (časově rozdělit asi na půl, případně delší dobu na sever?). Mohli byste nám prosím poradit, kam se vydat a co neminout? Bangkok nás až tak neláká, na ten bychom si nechali asi poslední den před odletem. Víme, že nestihneme vidět všechno, to ani nepotřebujeme, ale tak nějak pěkně zkombinovat přírodu, chrámy, dobré jídlo, místní atmosféru i pěkné klidné pláže, případně i nějaké šnorchlování a klidně se vyhnout hodně turistickým místům. Za každou radu budeme rádi. Terka

Zkušenosti čtenářů

Koukni do průvodce a vyber si co tě zajímá… To že je někomu líno se kouknout do knihy nebo nedejbože spustit Google – od toho tu ten server není…

Terka

Díky za radu, průvodce už mám a google už jsem využila a samozřejmě ještě využiji, ale  přijdu si v tom nějaká ztracená… pročítala jsem diskuze tady na webu, ze kterých mi přišlo, že je tu spousta lidí, co rádi pomůžou. Chtěla jsem jen poprosit o radu zkušenější cestovatele než jsme my, přece jen osobní zkušenosti z netu nevyčtu, každý jednou začínal, že, a každá rada se hodí…. Jestli jsem ovšem nějak porušila podmínky tohoto fóra tak se omlouvám.

Petr

Terko koukám, že tě tu někdo setře a ani se nepodepíšet. A jak píše „..To že je někomu líno…“ odpovědět hovadinou a né radou to mluví samo za sebe. Je jasný o co Ti jde osobní zkušenost je k nevyčtení (z googlu či průvodce).
Vyzkoušej tohle přijdou mi zde velice seriozní a asi tě neodkážou někam… http://levnocestovani.cz/o-nas/  a o thajsku píšou i něco tady http://levnocestovani.cz/phuket-exoticka-dovolena-raji-za-par-korun/
Ať Vám cesta vyjde.

Presne tak, pripadne si najdi cestopis na webu. Je jich spousta. Jen 1 rada, vyhnete se radeji v tuto dobu Ko Samui a dalsim v okoli.

Terka

Díky za radu 😉

Nic jsi neporusila, ale je to tak vseobecny dotaz, ze se na nej nechce nikomu odpovidat. Uz se to diskutovalo mnohokrat. Prohledni si fotky ruznych ostrovu na zapadnim pobrezi a podle toho se rozhodni. Ty nejhezci a snadneji dostupne jsou pochopitelne i vice turisticke. Na severu asi vetsina lidi jezdi do Chiang Mai a okoli. Taky muzete cestovat stylem, ze tam prijedete a z rozhovoru s jinymi turisty zjistite, kam je dobre se vydat a pripadne jakou mistni CK na nejaky vylet pouzit.

Terka

Janě, zkusím to pak třeba s konkrétnějším dotazem, díky.

VK

malá rada k výměně peněz-v září kurz BKK-1USD=31,19BT,ale na KO SAMUI  letiště už 32,2,směnárny po ostrově až32,9.

Tereza
VK:

Díky za radu!

Jaro

Doporučuji z Chiang Mai ( je tam krásná ZOO s pandami ) busem do Mae Hong Son , výlet po okolí  – vodopády , termální lázně , čínská vesnice u krásného jezera , muzeum. Pak cestou zpět do Chiang Mai  ( asi odtud poletíte na jih) zastávku v Pai ( případném jinde ) –  na slonovi do řeky , chrámy a treky po okolí. Chceš li se zeptat více , dej na sebe kontakt.

Terka
Jaro:

ahoj Jaro, díky moc!! to je super, strasně moc děkuju. Odpověd jsem nějak přehlídla, proto píši až teď. Můj mail je případně [email protected]. Moc díky;).

Jaro

Doporučuji z Chiang Mai ( je tam krásná ZOO s pandami ) busem do Mae Hong Son , výlet po okolí  – vodopády , termální lázně , čínská vesnice u krásného jezera , muzeum. Pak cestou zpět do Chiang Mai  ( asi odtud poletíte na jih) zastávku v Pai ( případném jinde ) –  na slonovi do řeky , chrámy a treky po okolí. Chceš li se zeptat více , dej na sebe kontakt.

Adéla
Jaro:

Mohla bych také poprosit o pár rad? [email protected]
Děkuji moc

V centru Bangkoku byly v zari take kurzy az 32,9. Na letisti je pry i smenarna s vyhodnejsim kurzem, kterou tu nedavno nekdo propagoval. Obecne jsou kvuli bezpecnosti lepsi vybery z bankomatu, ale v Thajsku se za vyber plati asi 200 THB, takze je lepsi si vzit i dolary nebo eura. Na letisti pak smenit jen malou cast na cestu ve smenarne, kde neni fixni poplatek.

Terka

Díky za radu 😉

V centru Bangkoku byly v zari take kurzy az 32,9. Na letisti je pry i smenarna s vyhodnejsim kurzem, kterou tu nedavno nekdo propagoval. Obecne jsou kvuli bezpecnosti lepsi vybery z bankomatu, ale v Thajsku se za vyber plati asi 200 THB, takze je lepsi si vzit i dolary nebo eura. Na letisti pak smenit jen malou cast na cestu ve smenarne, kde neni fixni poplatek.

Ingrid

Dobrý večer, jsme špatní z infa, že se má vyhnout v listopadu Koh Samui. My totiž výhradně jedeme na toto místo 🙁 Opravdu je to tak hrozné ? Letenky jsme kupovali z neznalosti před půl rokem :-(Pršívá prosím Vás po celý cen ? Díky moc za odpověď, Ingrid

Ingrid

Ještě jsme Vás chtěli poprosit, jaký odaptér je potřeba vzít s sebou? A nemůžete poradit, zda je lepší si vzít dolary nebo eura a kde je směnit? Na letištiv koh samui? Díky moc za odpověď, I.

Jaro

Adapter netřeba.
USD nebo Eura ,stejné. Kurz asi bude podobný , neco vyměň na letišti . Počasí ti nikdo nezaručí , koukni na  http://www.kurzy.cz/pocasi-v-thajsku/ko-samui-island/dlouhodoba-predpoved/.Byli jsme vloni v listopadu kolem Krabi , dost zataženo , občas přeprchlo. Ale teplíčko 🙂

Terka

Ahoj, chtěla bych všem, hlavně Jaru, moc poděkovat za rady a přidat své postřehy.
1. výměna peněž – nejlepší kurzy v Thajku mívá směnárna Super Rich, nachází se v nejnižším podlaží na letišti suvarnabhumi, vyplatí se tam sjet. Pobočku má i v BKK na Khao San road. Kurzy bank a směnáren lze sledovat zde http://daytodaydata.net/
 
2. Necelé tři týdny na sever i jih krásně stačí, měli jsme pocit, že jsme viděli vše, co jsme chtěli. I když sever je tak krásný, že bychom tam strávili klidně i déle.
 
3. Vyplatí se půjčit skůtr, nejvíc toho zvládnete, ceny jsou obvykle kolem 200 THB za den, pořiďte si v ČR za 50 Kč mezinárodní řidičák.
 
4. pokud chcete přelétat, doporučujeme leteť  hned z letiště suvarnabhumi s Thai Smile, cena je jen nepatrně vyšší, a vynahradí jí to, že se nemusíte nikam přesouvat a ušetříte čas. Vlastně, pokud bychom připočítali cenu za dopravu na vlak, vyšlo by nás to stejně.
5. náš itinerář –
1. den odpoledne – chiang rai – white temple (bus z autobusového nádraží 30 THB/jedna cesta), chrámy v chiang rai
2. den dopoledne  – skůtrem k mohutnému vodopádu Mae Sai, v 13.00 busem na phu chi fah – horu na hranicích s Laosem s krásnými západy  a východy slunce, výstup na západ slunce – doporučujeme!!)
3. den – východ slunce na phu chi fah, přesun do chiang rai (zjištění, že jsem zapomněla na phu chi fah foťák – čekání do dalšího dne na foťák, jinak jsme se chtěli přesunout do chiang mai), půjčení skůtru na vzdálenější chrámy a zejména Wat Tham Phra, jeskynní chrám, který můžeme doporučit, byli jsme tam za západu slunce, je tam kousek i budha nad řekou, moc krásné místo)
– kdybychom si mohli vybrat a měli jeden celý den a ne půl dny, půjčila bych si skůtr rovnou a zajela na white temple (je to komerční šílenost, ale zajímavé to vidět :), z white temple na vodopád, ke kterému vede asi půl hodinová procházka džunglí, vodápad je vážně veliký, moc se nám to líbilo, a cestou zpět možná přes Singha park, který také chválili, k jeskynnímu chrámu a zpět do chiang rai. Ale chiang rai je super město, je tak akorát veliké a má skvělý noční trh, líbilo se nám tam víc než v chiang mai. Škoda tam strávit jen jeden den 🙂
4. den dopoledne – snídaně, masáž, čekání na foťák a přesun do chiang dao přes chinag mai (ale prý se dá z chiang rai lodí a potom busem, mělo by to být ryhclejší)
5. den – chiang dao – skůtrem jeskynní chrám – za 200 THB si můžete zaplatit průvodce s lucernou, který vás provede mnohem větším úsekem jeskyně, musí se prolézat i úzkými průlezy, moc se nám to líbilo. Potom výstup k Wat Tham Chiang Dao, také super. Klid a výhledy. A na vodopád Sri Sang Wan –  lepkavý vodopád, po kterém se dá chodit, opravdu super zážitek, musí se platit vstup do národního parku 100 THB na osobu, ale nikdo tam nebyl a vážně super. Můžete se pak vydat i na nedaleké horké prameny, které jsou v ceně, jsou to vlastně jen horká jezírka, tam taky nikdo nebyl jen zahradníci, tak jsme si dali koupel a jeli. navečer horké prameny v Chinag Dao – ty se nám líbily víc – jsou to takové vaničky, kde se koupají místní, potom se shladí v řece – vyzkoušejte vaničky nejdále od řeky, jsou opravdu opravdu horké 🙂
6. den přesun do chiang mai, skůtrem na doi suthep – cestou vodopády, nejvíce se nám líbil chrám uprostřed kopce, kde byl krásný klid, super výhled a málo lidí – wat pha dat, samotný wat doi suthep je strašně komerční a přes množství lidí si ho nejde užít. Skůtrem jsme dojeli i skoro až pod vrchol kopce, kde jsou krasné výhledy do přírody na druhou stranu. Kolem vodopádů a chrámů vede stezka – monks trail, značená na stromech oranžovým mniškým plátnem, možná bych volila spíš procházku jen k wat pha dat.
7. a 8. Den dvoudenní trek s agenturou Panda – za 2100 THB na osobu (tři jídla v ceně), přes počáteční obavy, že půjde o hodně komerční aktivitu, to bylo opravdu skvělé, ve skupině 10 lidí jsme nejprve zastavili v malém útulku pro slony, kde bylo vidět, že se o ně opravdu dobře starají, nakrmili je a vykoupali, potom jsme se vydali s naším skvělým průvodce na trek, šlo se skoro jen do kopce, cestičkami, kterými bychom se sami nevydali, všude krásná příroda a nádherné výhledy, cestou byla zastávka v netopýří jeskyni, kam jsme sestupovali skoro po tmě. Za zapadajícího slunce jsme vystoupali do malé vesničky, kde místí zrovna sklízeli buráky, dostali jsme večeři, poseděli, ráno si vstali na krásný východ slunce, klid a pohoda. Druhý sen cesta přes vodopád s koupáním, zase krásnou přírodou…nakonec bamboo rafting – hodina, to byla pěkná nuda :D, noční trhy
9. den – chrámy v chiang mai a přesun na jih – Krabi,
10. den – výlet na Raily Beach, a hlavně Phra Nang Beach
11. den – brzy ráno na Tiger temple, taky se nám moc líbilo, potom ještě hned vedle asi hodinový okruh džunglí kolem obřího stromu, trajektem na Koh Lantu (400 THB) – jeďte busem! Trajekt je dražší a strašně zdlouhavý, minibusy vás dopraví rovnou k hotelu, od trajektu si musíte vzít za 200 THB tuktuka. (vybrali jsme si Koh Lantu na radu jedné místní paní, která má kamarády z ČR, a udělali jsme dobře, skoro prázdné pláže a možnost si projet ostrov na skůtru)
12. den skůtrem najít nejlepší pláž a výlet k vodopádu
13. den – skůtrem na nejhezčí pláž a pak na druhou stranu ostrova do Lanta old town a cikánské vesnice – tam nejezděte, nic tam není 🙂 – spíš bych projela druhý Lanta ostrov, případně do jeskyně, kterou také chválili
14. den – výlet lodí na 4 ostrovy 700 THB – nejlepší byla Esmerald cave, ale je tam hrozně lidí, šnorchlování nebylo nic moc, ale celkem hezký zážitek.
15. den  – odpočinek na pláží a  posledním busem v 15.30 do Krabi přímo k hotelu za 280 THB, večerní trh (válení nám už tak stačilo, vyměnili bychom aspoň jeden den ještě na sever 🙂 )
16. den – ráno letadlem na Don Muang  a rovnou vlakem do ayutthayi – chrámy v ayutthaye, večerní trh
17. den – přesun do BKK – z vlaku pěšky přes čínskou čtvrť k zastávce lodi a na khao san, potom už bez báglů na Wat Arun a se západem slunce na pěkný výhled na Wat saket (přecpanému královskému paláci jsme se vyhli)
 
No skvělá dovča!! 🙂 snad to někomu pomůže

Terka

Možná ještě rozpočet – letenky 8500 Kč/ os., 3 přelety v Thajsku celkem 4000 Kč/os., utraceno komplet necelých 19.000 / 2 os. – celkem cca 44.000 Kč za dvě osoby (včetně půl dne v Dubai – jako výlet z letiště)

Terka:

Ahoj,
těch 8,5 tis je s Flydubai předpokládám. Jaké to s nimi bylo? Nejsem si ale jist, jestli 3 týdny jsou dost dlouhá doba na poznání celého Thajska. Viděla jsi 2 z nejprofláknutějších míst na západním pobřeží (Krabi a Ko Lantu) a 2 nejnavštěvovanější města na severu. Já už byl v Thajsku dohromady 2 měsíce a pocit že jsem viděl všechno opravdu nemám :).
Až poletíš příště a zvolíš méně turismem zválcovaná místa tak možná budeš mluvit jinak :))
 
Jinak pěkně popsané včetně peněz. Tak by to mělo vypadat, aby to někomu kdo v Thajsku ještě nebyl posloužilo. Jen mi tam trošku chybí zmínka o ubytování a jeho cenách, respektive vaší spokojenosti. To je jedna z nejdůležitějších informací.
 
Měj se fajn

Terka napsala, že viděli vše, co chtěli. Tedy ne vše, to nejde ani za několik měsíců. Dobré je mít cestu pestrou, což byla. A nemá smysl jezdit neustále do jedné země, aby ji člověk procestoval celou. Je lepší příště zvolit jinou. Jeli aspoň mimo sezónu, tak to s tím množstvím turistů tak hrozné nebylo. V každém případě pěkně napsané a dobře zvládnuté, zvlášť u začátečníků.

„Necelé tři týdny na sever i jih krásně stačí“
Tak nevím Bohušu. 🙂
Jinak já nepíšu, že by měla cestovat pořád jen do jedné země. Jen jsem ji upozornil, že sever není jen Chiang Mai a Rai a jih není jen Krabi a Ko Lanta.
Jinak jsme ji taky za popisnost pochválil.
Jen by mě zajímalo, jak to je skutečně s nejvýhodnější výměnou peněz. Ze má jmenovaná banka nejlepší kurz neznamená, že je to nejvýhodnější. Směnárny nemají poplatek, který banka má.  Pokud by někdo věděl, kde je nejlepší měnit, třeba v Krabi budu rád. V únoru se tam chystám. Né že bych tam chtěl zůstat, ale s největší pravděpodobností tam přiletím s Doha. Aspon to tak zatím dle cen letenek vypadá.

Terka

SuperRich je směnárna, každopádně žádné poplatky nemají ;).
Na Krabi jsme měnili v bance CIMB, což nás i s poplatkem vyšlo lépe než ve směnárnách, co jsme ve městě zahlédli, ale je možné, že se dá směnit jinde i lépe…

Terka

Nemám pořádně s čím srovnávat, ale FlyDubai nám přišlo úplně v pohodě – prostoru akorát, letělo se vždy na čas, jídlo v ceně není, ale jídlo z letadla stejně není žádnej gurmánskej zážitek, to si uděláme lepší sváču 🙂
Ubytování jsme si zamlouvali den předem přes Booking (krom Phu Chi Fah kde nás odchytla paní hned při vystoupení z autobusu). Za pokoj pro dva jsme platili 400-550 THB, pokaždé to bylo celkem pěkné, čisté ubytování s větrákem, případně i klimatizací a vlastní koupelnou (jednou sdílená), naprosto dostačující pro naše potřeby. Na Koh Lantě jsme měli super bambusovou chatku  s koupelnou, větrákem a moskytierou za 225 THB, plus byla i sdílená kuchyně – Klong Khong Garden. Levně jsme byli ubytovaní  i v Krabi Town – 240 THB.
Jinak jsem netvrtdila, že jsme viděli vše, ale vše, co jsme chtěli. Samozřejmě mi je jasné, že k vidění je tam toho mnohem víc, je to krásná a obrovská země :). To že tři týdny na sever i jih thajska stačí, byla reakce na můj původní příspěvek a to, co jsme od dovolené očekáváli, a hlavně na naší obavu, zda se dá jih i sever za tuto dobu vůbec nějak zvládnout.
Samozřejmě každý má jiné preference, nám například všechny pláže přijdou v podstatě podobné, takže jsme nepotřebovali na jihu víc cestovat. Koh Lanta nám přinesla skoro prázdné pláže, ale zároveň možnost podnikout výlety, navíc je zde narozdíl od okolních ostrovů levněji.
Krom White Temple, What Phra Doi Suthep, Raily a výletu na Koh Lantě jsme byli na výletech všude skoro sami, nebo dokonce úplně sami, takže za nás spokojenost 🙂
Asi do Thajska nepojedeme hned další rok, ale možná se někdy vrátíme, jaké oblasti bys nám doporučil navštívit příště?
Díky a taky se měj pěkně! 😉

Terka:

Ahoj,
to že je to směnárna jsem přehlédl. :). Já vím, jak jsi to myslela, ale z příspěvku to nebylo úplně jasné. Já také nemusím  válení na pláži. Byli jste mimo sezonu, takže to je úplně jiné než v sezoně.
Za mě bych doporučil provincii Trang a jeji ostrovy. Čím víc na jih tím lépe. teda z vyjímkou Ko Lipe, ale i ten se asi vyplatí vidět. Ko Mook nebo KRadan a obzvláště Ko Turatau je určitě fajn videt. Na Turatau se dá pojezdit na kole. Jen s ubytováním je t horší.
Pokud nechcete do Thajska, tak doporučuju Malajsii nebo Indonésii.
 
Měj se

Terka:

Ty ceny ubytování jsou mimochodem moc pěkné. V sezoně to bude ale asi o dost víc.

Není to Turatao ale Tarutao. V NP Tarutao je jen ubytování od správy parku, takže nic moc. To se pak dá případně spojit s Malajsií, kam se přejede lodí z Ko Lipe.
Jinak já bych pro nějakou další cestu doporučil, pokud by třeba po návštěvě Laosu nebo Kambodži zbyl týden u Bangkoku, tak Kanchanaburi (most přes řeku Kwai, NP Erawan – mimo víkend, chrámy – zvlášť Wat Ban Tham, jeskyně) + přidat nějaké pláže, třeba Ko Samet (mimo víkend), nejlépe s výletem na okolní menší ostrůvky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: