Volná diskuse

Teď nebo nikdy

Jarda

Ahoj.
Optám se jednoduše, ale vážně. Jak moc těžké je cestovat po světě, když nevím dopředu kudy pojedu. Myslím s vízy. Třeba z Kanady do USA, pak Mexiko, pak třeba letět na Zéland atd.
Děkuji, Jarda

Zkušenosti čtenářů

Libor

Tak hlavně by bylo dobré si ujasnit, proč chceš cestovat. Jestli proto, abys objel zeměkouli a to co nejvíc po zemi (neshazuju, i to má svou hodnotu) nebo abys co nejvíc viděl, poznal a zažil? Nebo je mnoho jiných důvodů.
Nevím, jaké jsou dnes ceny vlaku, ale tipoval bych, že třeba nízkonákladová letenka Moskva – Irkutsk bude levnější než vlak (zvlášť se zastávkami). Teď stojí přímý let přes noc (ušetříš i za ubytování) v dubnu 2400 Kč plus zavazadlo, což by za 11-20 kg mělo být při nákupu na webu max. 900 Kč, ale spíš méně a ještě méně, pokud by ses vešel do 10 kg (do 360 Kč). To myslím, že by ses měl vejít, protože můžeš mít i 5 kg příruční zavazadlo v ceně letenky. Obvyklá chyba začátečníků je, že táhnou zbytečně moc věcí, ale pokud chceš hodně chodit, moc si toho neber. V Rusku i Číně když tak seženeš vše, co budeš potřebovat. Příliš objemný batoh není vhodný ani na stop.
https://www.pobeda.aero/en/information/travel/rates_and_conditions
Nechci ti radit osekat úvod o Rusko a Mongolsko, ale kdyby to bylo s vízy komplikované a o tyto státy ti zas tak moc nešlo, můžeš letět přímým nočním letem z Prahy do Pekingu za cca 7000 Kč včetně odbaveného zavazadla, což je jistě levnější než náklady na vlak a ruské a mongolské vízum. Doporučuju vyhledávat přes skyscanner (nebo jiné weby) a lety z Evropy nakupovat přes české prodejce letenek. Za takovou cenu asi bude třeba koupit s větším předstihem.
Před pár desítkami let se jezdilo do Indie a dál na východ třeba i do Austrálie po zemi. Mělo to co do sebe a bylo to levnější. Dnes už tak nikdo nejezdí, protože to na některých úsecích ani nejde. Pro někoho má cesta vlakem přes Rusko smysl, ale finančně se to nevyplatí.

Libor

Víza do těchto zemí nejsou třeba. Potřebuješ jen eTA do Kanady a ESTA do USA (při pozemním vstupu do USA ani to ne). Nejsou závislé na datu vstupu do země a vyřídíš je po internetu.
Jediný problém budeš mít, pokud budou chtít vidět na check-inu před odletem (nebo i na vstupu do země, ale to nebývá moc časté na rozdíl od check-inu, když vidí, že máš 1-směrou letenku a nepomůže ani on-line check-in) letenku ze země (stačí i z jiné země v regionu, ale nejpozději v době platnosti bezvízového vstupu do té země, kam odlétáš).
Jsou různé možnosti, jak vyřešit potřebu letenky ze země. Buď máš nějakou, kterou si případně posuneš. Nebo si koupit nějakou nejlevnější, kterou nevyužiješ, nebo drahou, která jde refundovat nebo jsou speciální webové stránky, kteří za malý poplatek pomohou. Nebo si před odletem rezervuješ letenku s tím, že dáš platbu převodem, který ale pak už neprovedeš. To by nemuselo projít při důkladné kontrole, ale vždy se dá na letišti v nouzi koupit narychlo nějaká letenka. Jsou země, u kterých je kontrola před odletem (či dokonce někdy na vstupu) téměř vždy (např. NZ, Filipíny) a jsou země, kde je málo pravděpodobná.

Jarda

Ahoj Libore.
Díky za tvou zprávu. Jsem na úplným začátku plánování mé dlouho vysněné cesty. Než začnu konkrétně plánovat, chci trochu znát realitu a jak moc dopředu vlastně plánovat musím. Jde o to, když budu třeba v Rusku a rozhodnu se jet do Číny, pak třeba do Japonska a z Japonska do Kanady, USA a pak třeba na Kubu. Jak moc velký problém to vždy bude. Jak fungují naše konzuláty, jak moc jde/nejde přes internet atd. Říkám, jsem na začátku a potřebuji se rozkoukat. Takže díky!!!
Jarda

Libor

Ahoj Jardo, jsou země pro občany ČR bez víz:
https://www.mzv.cz/warsaw/cz/viza_a_konzularni_informace/vizova_agenda/dalsi_dulezite_informace/seznam_statu_se_ketrymi_ma_cr_bezvizovy.html
Dál jsou země, kde se dá sehnat vízum na letišti či pozemních přechodech nebo lze mít elektronické vízum. Nejhorší je situace u těch ostatních, kterých je mimo Afriku málo a naštěstí jich ubývá. Většinou se dá vízum vyřídit i v jiné zemi (obvykle v hlavním městě), kde kvůli tomu strávíš třeba týden. Platnost pro vstup do země bývá několik měsíců od vydání víza, takže nejde vyřídit už doma, i kdybys měl přesný plán cesty.
Zrovna vstup do Číny si budeš muset promyslet důkladně nejen kvůli městu, kde o něj požádáš, ale i kvůli spoustě kolonek ve formuláři včetně nutnosti přiložit letenky (platí to, co jsem psal minule, navíc vstup po zemi je trochu oříšek, asi lepší stejně ta letenka a modifikovaný itinerář oproti plánu) a vytisknuté rezervace ubytování (lze pak zrušit, ale musí to mít návaznosti). Mj. se ptají i na zaměstnavatele a je otázka, jestli je vhodné nechat to případně prázdné (lepší bude asi se domluvit s kamarádem/vlastníkem malé firmy, pokud by to náhodou ověřovali). Lze žádat asi jen o 30-denní (u Číny se nepočítá 1. den, u většiny zemí ano). Od loňska je vydávání čínských víz v jiné zemi, než má člověk občanství, zpřísněné a můžou prověřovat i pár týdnů, než ho vydají. Já žádal v Kuala Lumpur a bylo to standardně za 3 pracovní dny, ale upozornili, že to může trvat déle. Musel jsem žádost tam zdůvodnit dlouhou cestou. Možná bude lepší si tu Čínu vyřídit už doma, pokud se doba od startu cesty do vstupu nebude blížit té lhůtě platnosti, která je asi 3 měsíce. Nevím, jestli o ruské vízum vůbec jde žádat mimo ČR, kdybys měl v plánu Rusko později.
U některých zemí můžeš vstoupit bez víza třeba na 30 dní a pak si pobyt za poplatek případně prodloužit snadno (např. Filipíny), někdy je prodloužení komplikované a někdy ani nejde. Třeba v Indonésii jde prodloužit, ale jen placené vízum na vstupu (při bezvízovém vstupu nejde pobyt prodloužit, ale můžeš odletět jinam a pak se vrátit na dalších 30 dní). U některých zemí je omezený celkový pobyt nebo počet vstupů za rok. Chce to s nějakým předstihem plánovat a vše si nastudovat, zvlášť u pobytu nad 30 dní. Vše jde snadno vygooglovat. České konzuláty není důvod kvůli vízům za standardní situace využívat.
Já jsem si dlouhé cesty vždy zhruba naplánoval, což je snadnější, pokud má člověk znalosti a zkušenosti, ale chápu, že ty nevíš, jak se ti kde bude líbit a jak dlouho tam budeš chtít zůstat, když sis dosud nic nezjišťoval a asi ani nevíš, jaký druh cestování ti bude nejvíc vyhovovat. I když jsem to u některé země nevěděl, bral jsem to tak, že se tam můžu vrátit (dříve odjet jsem nechtěl z žádné). Naplánoval jsem si často u větších a pro mě atraktivních zemí nejdelší čas, na jaký je bezvízový pobyt či vízum. Co jsem nestihl při 1. cestě, stihl jsem při dalších. Někdy jsem si posunoval zpáteční letenku na později, což bylo stále levnější než letět na jiný kontinent na 1-směrné, ale na většině ze svých 7 cest na min. 6 měsíců jsem letěl domů podle plánu.
Naplánování předem alespoň zemí a času v nich má mnohé výhody. S předstihem jsou obvykle levnější letenky (itinerář zohlední i levnější letecké spojení), máš letenky ze země pro případ kontroly, naplánuješ si optimální období pro danou zemi z hlediska počasí a aby nebyla zrovna nejvyšší sezóna (nebo optimální část země v daném období např. v létě kromě nejznámějších částí Japonska Hokkaido, v zimě zase jižnější části). Pokud není vhodné období, poletíš nejdřív jinam. Když se dá mezi zeměmi přejíždět snadno po zemi a je bezvízový styk na 90 dní (většinou v Jižní a Severní Americe), není třeba tolik plánovat. Podobně v Malajsii, kde jsou levné letenky i pár týdnů či dní před odletem a snadný vstup do země, není třeba plánovat.
Itinerář v rámci jednotlivých zemí jsem ale většinou z domova připravený neměl. U některých zemí jsem měl hrubou představu a plány jsem měnil často podle situace a doporučení jiných cestovatelů. Hrubá představa je ale dobrá zvlášť tehdy, když se hodí mít přílet do jedné části země a odlet z jiné.
Třeba z Číny do Japonska jsou letenky drahé a nákup s předstihem ušetří dost peněz. Důkladné promyšlení předem stojí za to třeba i proto, aby sis pak někdy neříkal: Když jsem letěl z Japonska do Kanady, mohl jsem se za podobnou cenu letenek stavit na Havaji atd.

Jarda

Díky moc Libore.
První myšlenka byla transsibiřskou magistrálou z moskvy do Pekingu. Cestou na týden pauza cca 3x v Rusku a hlavně jednou v Mongolsku. V hlavním městě. Pak jsem chtěl pokračovat do Pekingu. Budu to muset promyslet. Pokud mohu v ČR říci, že chci například v Rusku víza na Duben-cerven, Mongolsko červen a červenec a činu na červenec až srpen, tak bych to měl mít možnost stihnout. Pak už pojedu méně plánovaně. Začnu vše podrobně studovat. A díky za super odkaz. Už jsem dost koukal na viza.cz. Přišlo mi to tam přehlednější.
Díky, Jarda

Libor

Vybral sis na úvod jedny z nejhorších zemí z hlediska víz mimo Afriku. Sibiř v dubnu taky není asi nejlepší nápad, ale nebyl jsem tam:
https://en.wikipedia.org/wiki/Irkutsk#Climate
Ruské vízum lze asi získat relativně normálně (i tak to není úplně snadné) jen na 30 dní:
https://www.chytryhonza.cz/vizum-do-ruska-jak-ho-ziskat-rychle-a-levne
Já cestoval po bývalém SSSR, když to šlo ještě bez víz. Mongolské vízum má zřejmě podobné požadavky jako čínské a taky omezení na 30 dní a platnost asi 3 měsíce (viza.cz píše 1 měsíc, ale mongolská ambasáda 3 měsíce, může to být pro 1 typ víza tak a pro jiný jinak). Platnost 3 měsíce znamená, že při vyřizování v půlce března musíš dorazit do té země do půlky června (přesné datum je uvedeno na vízu).
Je otázka, jak se řeší požadavek na letenku při pozemní cestě. U Číny jsem před 1,5 rokem na webu našel jen rady na předložení letenky, ale zkušenosti lidí, kterým přiznání pozemní cesty prošlo či neprošlo jsem nezaznamenal. Sám jsem to raději neriskoval a letenku ze země si rezervoval (do země jsem letěl). Do Mongolska jezdí hodně lidí po zemi (autem, na motorce, někdo i vlakem) a asi se dá vyřídit bez letenky, i když ji mají v požadavcích.
Doporučuju najít si blogy z podobných cest, které popisují i vyřízení víz. V cestopisu, který jsem teď četl, píšou: „Mongolsko je menší zádrhel v našem případě. Vízum je sice platné 3 měsíce, ale od vydání. Proto necháváme každý jeden pas v Praze agentuře. Vyřídí ho na konci června a pošlou nám ho někam na trasu.“
https://www.motorkari.cz/cestovani/akce-predstavujeme/jedemkolem-pripravy-33977.html
Jinak k samotnému plánu. Mě by ani příliš nelákalo jet sám vlakem po této trase se zastávkou v nějakých ruských městech a v Ulánbátaru (a to cestuju většinou sám a projel jsem třeba většinu Severní a Jižní Ameriky po zemi, jel jsem kdysi s kamarády vlakem z ČR do Almaty a zpět z Taškentu a to bylo celkem v pohodě, ale tam jsme jeli kvůli chození v horách, měli jsem dost času a letenky byly tehdy mnohem dražší než vlak). Jedině s nějakými treky u Bajkalu by to pro mě mělo smysl, ale každý je jiný a má jiné představy. Cestou nic moc neuvidíš, s místními si (až na pár vyjímek) nepopovídáš, pokud neumíš rusky (anglicky spíš jen s cestovateli, pokud na nějaké narazíš). Průjezd vlakem Mongolskem a návštěva hlavního města taky nemusí být to pravé, ale třeba budeš mít štěstí, že se seznámíš s někým, kdo umí anglicky či česky a pozvě tě domů. Jinak leda zaplatit výlet od místní CK, abys něco viděl a zažil.

Jarda

Díky díky!
Já spíše řeším jak jet po světě. Auto pro jedince blbost – finančně i technicky. Motorka – nejsem fanda motorky, nejsem žádný technický tip, musí se převážet. Kolo nechci – bych nedal. Letadla, na to nemám peníze a ani nechci pokud není v cestě moře nebo Severní korea. Proto chci pěšky + stop + místní doprava a občas to letadlo. Jak jinak do Číny než přes Rusko a jak rychle to stihnout kvůli vízum, když ne vlakem. Stop může být rychlejší, ale také mnohem pomalejší. To se blbě plánuje. Vlak má alespoň přibližně jízdní řády. Ale jak píšu, jsem na začátku, rozhlížím se :-). Určitě chci začít cestu na východ.
Jarda

Libor

Podíval jsem se ještě na náhodné datum, jak by to vycházelo s Havají, jak jsem zmínil dřív. Vypadá to, že cena letenky by se nezvedla, pokud bys letěl mezi Japonskem a Kanadou a koupil si multicity letenku s pobytem na Havaji. Tam je sice obecně draho, ale dá se pobývat i levně v kempech, i když je to trochu komplikované zařizovat. Dá se dobře i stopovat (na Oahu je celkem levný bus).

Jarda

Chtěl bych kolem světa, ale ne letět z Prahy do Pekingu. To pak mohu letět rovnou do Vancouveru a pak hned do Londýna a Prahy. Chci cestovat, ale Rusko mi přijde do Číny kam určitě chci jako nejpřijatelnější. Než to rvát přes ty jižnější státy kde jsou také víza atd. Ale vážně Ti moc děkuji za cenné rady. Jsem úplně na začátku a nevím co dřív…

Jarda

Musím zjistit, zda mohu získat víza do Ruska, Číny, Vietnamu až někde na cestě nebo zde v ČR. Pak mohu vše méně plánovat a více improvizovat.

Libor

Takže ti jde primárně o tu cestu kolem světa co nejvíc po zemi. Reagoval jsem na poznámku, že na letadlo nemáš peníze, abych ukázal, že to je mnohdy nejlevnější varianta. Cestovat dlouhodobě a levně a poznávat se dá i jiným způsobem, než jet kolem světa. Pokud si dáš z nedostatku peněz na cestu kolem světa třeba jen půl roku, stejně to bude moc rychlé a povrchní a ještě bys možná byl rád, že jsi neztrácel čas v ruském vlaku a nechal si ho na něco zajímavějšího.
Já většinou letěl na nějaký kontinent a ten jsem důkladně procestoval po zemi (různými způsoby podle situace, i stopem nebo pěšky na dlouhých trekách, někdy bylo nutné létat). Itinerář poslední  cesty byl s levnými přelety Emiráty, Omán, Nepál, Indie, Malajsie, Indonésie, Čína a po zemi přes Vietnam a Laos do Thajska.
Do Vietnamu se dostaneš na 30 dní na e-vízum.

Jarda

Ok, musím přemýšlet než se pevně rozhodnu. Nejde mi o  cestu kolem světa, ale být třeba rok, dva na cestě. Nebudu dávat výpověď v práci a pronajímat byt kvůli půl roce. Přeci jsem již trochu starší a mám hypotéku atd. Nemám bezstarostný studenský život – bohužel.
Jarda

Martin

Tady máš tu Kanadu
https://onlinecanada.net/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: